Boli by ste prekvapení, koľko stojí aktuálny prenájom jachty

Ak sa pri cestovaní túžite vyhnúť davom turistov, pouvažujte o prenájme súkromnej jachty.

S cestovným priemyslom na kolenách a s cestovateľskou túžbou omnoho väčšou, než kedykoľvek predtým, znie prenájom súkromnej jachty pomerne príťažlivo.

No koľko to stojí? Zníži sa záujem o takéto služby počas pandémie koronavírusu?

Jachting je už dlhú dobu teritóriom výhradne ultrabohatých ľudí a áno, je pravdou, že niektoré ceny za prenájom sa podobajú skôr finančnej zálohe pri kúpe domu. No v niektorých ďalších prípadoch je možné tvrdiť, že prenájom môže byť omnoho lacnejší, než týždeň štvorčlennej rodinnej dovolenky strávený na výletnej lodi.

Čo presne jachta predstavuje?

Vedieť presne rozlíšiť, čo je loď a čo jachta, nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Ako Daniel Ziriakus, predseda a prevádzkový riaditeľ floridskej agentúry sprostredkujúcej a prenajímajúcej superjachty s názvom Northrop & Johnson, konštatoval: „Ide o nekonečnú diskusiu. V 80. rokoch minulého storočia bolo plavidlo s dĺžkou minimálne 30 metrov považované za provtriednu superjachtu, ktorá bola jednoducho elitou. V súčasnosti už je jachta takéhoto rozmeru považovaná za jednu z tých menších.“

Zatiaľ čo neexistuje všeobecný súhlas, čo skutočne „jachta“ predstavuje, vo všeobecnosti je možné uviesť, že ide o loď, ktorá je dostatočne veľká na to, aby na nej pasažieri mohli pohodlne stráviť značné množstvo času. Samozrejme sa do toho ráta aj úroveň jej estetiky. Masívne a luxusné plavidlá pritom tieto požiadavky jednoducho napĺňajú. Konkrétnym príkladom je 179 metrov dlhá jachta Azzam, ktorá je jednou z najväčších jácht na svete. Plavidlá, ktoré sú však menšie, je už o niečo náročnejšie správne zadefinovať.

Niektorí tvrdia, že jachtou sa plavidlo stáva v momente, kedy jeho dĺžka dosiahne minimálne 10 metrov. Iní zasa uvádzajú, že jachty musia byť rozhodne väčšie.

Podľa Ziriaka je pritom jachtou každé plavidlo, ktorého dĺžka je viac ako 24 metrov.

Jay Gustin, majiteľ lodí a kapitán, ktorý strávil 28 rokov prenájmom plavidiel na Aljaške, v Paname a Mexiku, pritom s predsedom spoločnosti súhlasí. Ako uviedol: „Jachta je ako panské sídlo, či veľká rezidencia. Môže byť čímkoľvek len chcete – záleží na perspektíve. No 10 metrov je príliš málo.“

Lode sa v priebehu desaťročí stávajú čoraz väčšími a práve to spôsobilo, že definícia výzoru jachty sa v súčasnosti do značnej miery skomplikovala.

V prípade väčších plavidiel je definovanie „jácht“ taktiež pomerne komplikované. Podľa Ziriakusa sú superjachtami plavidlá s dĺžkou viac ako 36 metrov, megajachty majú dĺžku viac ako 60 metrov a gigajachty reprezentujú najnovší typ jácht, ktorý má dĺžku viac ako 121 metrov. Aj napriek takémuto vymedzeniu však uviedol, že jednotlivé definície sú v rámci priemyslu stále „otvorené pre vlastnú interpretáciu“.

Súvisiace: Najlepšie luxusné lodenice sveta

V rámci danej problematiky však vyvstáva aj ďalšia otázka: aký je rozdiel medzi prenájmom lode a najímaním jachty?

Prenájom lode je vo svojej podstate vypožičanie si menšieho plavidla na kratší časový úsek, akým je napríklad jedno poobedie alebo jeden celý deň. V takom prípade sa stanete kapitánom, nemáte k dispozícii žiaden personál a ste zodpovední za prepravu všetkých spotrebných materiálov na palube.

Na druhej strane, ak si prenajmete jachtu, znamená to, že si plavidlo môžete ponechať dlhšiu dobu. Existujú pritom celkovo tri typy odlišného prenájmu, ktoré stoja za zváženie.

1) Takzvaný „Bareboat“ – podobne ako pri prenájme lode, aj v tomto prípade získate prenájmom iba plavidlo. Je vašou úlohou a zodpovednosťou najať si posádku lode (alebo sa stať jej kapitánom, ak na to máte licenciu) a zaplatiť pohonné hmoty, jedlo a všetky ďalšie výdavky
2) Takzvaný „Cabin“ – ide o prenájom výhradne jednej miestnosti. Jedná sa o jachtársku verziu malej turistickej skupinky na palube a je to ideálne pre každého spoločensky založeného človeka, ktorému buď chýbajú finančné prostriedky na prenájom celej lode alebo mu chýbajú cestovateľskí spoločníci na to, aby si prenajal celú jachtu.
3) Takzvaný „Crewed“ – ide o možnosť prenájmu lode s kompletným servisom, ktorý v sebe zahŕňa aj poskytnutie všetkých spotrebných materiálov. Ide o prípad, ktorý je najčastejšie možné vidieť vo filmoch a hudobných videoklipoch, a ktorý zároveň predstavuje tú najvyššiu úroveň luxusu v prípade sólo cestovania.

Faktory ovplyvňujúce cenu prenájmu

Samotná jachta

Najdôležitejším určovateľom ceny prenájmu je rozhodne samotná jachta, respektíve jej veľkosť, dizajn a (do istej miery) aj jej vek. Prieskum uskutočnený agentúrou Northrop & Johnson pritom prišiel na to, že množstvo kajút a kapacita hostí, nasledovaná reputáciou jachty, ovplyvňujú cenu prenájmu luxusnejších jácht v najväčšej miere.

Typ jachty, ktorý si chcete prenajať, však cenu ovplyvňuje rovnako. Existujú jachty prispôsobené pre športové rybárčenie či plachtenie, no taktiež aj motorové jachty, „otvorené“ jachty (s vysokým výkonom) a expedičné jachty, rovnako ako aj viacvrstvové katamarány, gulety (s hybridným motorom) a klasické jachty (vybudované v rozmedzí 20. – 70. rokov minulého storočia). Motorové jachty sú však zatiaľ najpopulárnejším typom jachty na prenájom. Na druhom mieste sa umiestnili jachty určené na plachtenie, ktorých prenájom je taktiež o niečo drahší.

Jachta v meste Fort Lauderdale na Floride.

Veľkosť lode rovnako ovplyvňuje aj veľkosť posádky, ktorá sa môže skladať buď iba z niekoľkých ľudí (ktorí na palube vykonávajú viacero služieb naraz), alebo zahŕňa kompletný personál od správcov, strážnikov, strojárov, elektrikárov, plavčíkov, stewardov, šéfkuchárov a gazdín, samozrejme vrátane kapitána. V prípade poprednej klientely ovplyvňuje cenu personálu aj jeho reputácia.

Maximálna kapacita pasažierov sa však medzi plavidlami príliš nelíši. Menšie jachty môžu zahŕňať maximálne šesť ľudí, no dokonca aj mnohé superajchty disponujú limitom maximálne 12 pasažierov, a to z dôvodu takzvaného SOLAS dohovoru (Medzinárodný dohovor o bezpečnosti ľudského života na mori), ktorý bol prijatý Medzinárodnou námornou organizáciou. (Zaujímavosťou je, že prvá verzia tejto zmluvy bola prijatá v roku 1914 v reakcii na potopenie Titanicu.)

Spoločnosť prenajímajúca jachty s názvom Boat Bookings odhaduje, že takéto limity sú aplikované na 90% všetkých jácht, aj keď niektoré lode môžu získať špeciálne licencie na prepravu väčšieho množstva ľudí.

Mnoho jácht je však vlastnených súkromníkmi, z dôvodu čoho sa rozdiely medzi cenami za prenájom líšia rovnako.

Destinácia

Miesta s rozvinutým jachtárskym priemyslom bývajú lacnejšie, zatiaľ čo vzdialenejšie a ťažko prístupné destinácie (ako napríklad Galapágy) sú samozrejme drahšie.

Prenájom jácht v sezóne býva zvyčajne rovnako drahší. V lete sú zasa finančne náročnejšie stredomorské jachty, zatiaľ čo karibské jachty sa do hlavnej sezóny dostávajú v rozmedzí mesiacov december až marec. Ide totižto o obdobie, počas ktorého sa Severoameričania vydávajú na juh v snahe uniknúť nízkym zimným teplotám. Takzvané „shoulder months“ – alebo mesiace ohraničujúce hlavnú sezónu, sú pritom o niečo málo lacnejšie (v takom prípade je však menej spoľahlivým počasie).

Portofino je spoločne s miestami ako Amalfi, Capri, Benátky, Positano a Porto Cervo, populárnou jachtárskou destináciou Talianska.

Niektoré destinácie disponujú krátkymi sezónami, čo po nich automaticky zvyšuje dopyt. Travis Peterson vlastní a riadi loď Adventurous spoločnosti Alaska Charter Service, ktorú predstavuje 17 metrov dlhé plavidlo na prenájom. Okrem iného ponúka možnosť športového rybolovu a vyhliadkových výletov v juhovýchodnej Aljaške. Kvôli nepriaznivému počasiu v danej oblasti však organizuje výlety iba pol roka.

Ako uviedol: „Fungujeme od 1. apríla do 25. septembra. Býva pritom zvykom, že rezervácie sú vybukované už takmer na dva roky dopredu“.

Súvisiace: Ešte viac najlepších luxusných lodeníc na svete

Dĺžka výletu

Piemerná dĺžka prenájmu jachty predstavuje približne jeden týždeň, pričom mnoho spoločností stanovuje jej minimum na päť dní.

Ako skonštatoval aj Ziriakus: „Pracujeme výhradne „na týždne“. Niekedy sa stáva, že majiteľ jachty povolí aj kratšie časové obdobie, ale nie je to príliš častý jav. Priemernú dĺžku prenájmu v rámci agentúry Nortrop & Johnson predstavuje časové rozmedzie desiatich dní.“

S dĺžkou prenájmu sa však cena žiadnym spôsobom nemení. Podľa Ziriakových slov ide o jednoduchú logiku, nakoľko je nespochybniteľným faktom, že dva týždne predstavujú dvojnásobok sumy za jeden týždeň.

Vodné hračky

Tento jemne detinsky znejúci pojem v skutočnosti opisuje veľmi dôležitú súčasť lode, ktorá obsahuje kajaky, paddleboardy a podvodné seaboby, či menšie plavidlá s veľkým výkonom, vodné lyže a osobné ponorky.

Niektoré jachty dokonca zahŕňajú aj vybavenie pre zorbing, morské bazény (ktoré predstavujú veľké priestory ohradené sieťou v mori) a skladacie tobogány, ktoré môžu byť nasadené z vrcholu jachty priamo do oceánu.

Cena za prenájom súkromnej jachty

Bareboat prenájmy predstavujú najmenej nákladnu možnosť. Medzinárodný rezervačný systém jácht s názvom Yachtico disponuje mnohými prenajímacími miestami, akými sú napríklad Bahamy, Grécko a Thajsko, v ktorých sa suma za prenájom pohybuje pod hranicou 4 600 eur za týždeň. Bareboat prenájmy sú taktiež pomerne populárne v severozápadnej časti Pacifiku prináležiacej USA, a to predovšetkým na miestach ako Anacortes, či Washington (ktorý je známy ako brána vedúca na štátne ostrovy okolo hlavného mesta Portorika – San Juan). Práve na týchto miestach sa lode s dĺžkou 19 metrov prenajímajú za približne 1 500 eur za noc. Výška sumy však záleží aj od sezóny.

Cabin prenájmy môžu byť menej drahé, aj keď v ich prípade platí prenájom každý jednotlivec osobitne. Spoločnosť Dream Yacht Charter ponúka takéto týždenné prenájmy na miestach, akými sú napríklad Britské Panenské ostrovy, Maurícius a Bali za približne 1 100 eur za osobu.

Luxusná súkromná kajuta superjachty Savannah.

Pre súkromné jachty platí, že sumy za ich prenájom s posádkou začínajú na hranici okolo 9 200 eur. Samozrejme je možné nájsť aj agentúry ponúkajúce nižšie ceny, avšak v takom prípade je potrebné rátať aj s rozmerovo menšími jachtami. V súčasnosti tak môže byť trojizbový katamarán prenajatý na júlový výlet na sedem nocí v blízkosti Svätej Lucie za približne 6 450 eur. Tento prenájom bude pritom zahŕňať aj lodného šéfkuchára a kapitána, a zakúpiť si ho môžete prostredníctvom spoločnosti Moorings.

V prípade luxusných superjácht nie je nezvyčajné, že ich prenájom sa pohybuje okolo 140 000 eur za týždeň. Najväčšie a najpôsobivejšie superjachty na svete (akou je napríklad 95 metrov dlhá megajachta Kismet, vlastnená majiteľom značky Jacksonville Jaguar, Shadidom Khanom, na ktorej boli v júli 2018 spozorovaní aj Beyonce a Jay-Z) si účtujú niečo cez 1,2 milióna eur za týždňový pobyt.

Je možné ceny prenájmu v súčasnej kríze koronavírusu vyjednávať?

Poskytovanie zliav je podľa Ziriakusa v jachtárskom priemysle pomerne neobvyklé. V skutočnosti funguje vyjednávanie skôr opačným spôsobom.

Podľa neho „je možné usilovať sa o vyjednanie pár percentuálnych bodov“. No ako ďalej uviedol: „Predovšetkým počas hlavnej sezóny je len minimálna šanca, že sa vám to podarí. Dôvodom je fakt, že dopyt do značnej miery prevyšuje ponuku. V súčasnosti sa preto ľudia predbiehajú so sumami, ktoré sú ochotné agentúram poskytnúť, a to len preto, aby získali svoje vytúžené plavidlo.“

Navyše faktom ostáva, že vlastníci superjácht a plavidiel ešte vyššej triedy, sú neskutočne bohatí a nie sú odkázaní na zisk plynúci z prenájmu.

Výber vodných hračiek.

Tak ako Ziriakus, tak ani Peterson nepredpovedá pokles cien z dôvodu koronavírusu. Gustin pritom verí, že celosvetová pandémia môže v skutočnosti spôsobiť ešte vyšší dopyt po súkromných jachtách, než ako tomu bolo doteraz.

Ako uviedol: „S prítomnosťou koronavírusu je logické, že ľudia sa stránia davov. Súkromné jachty sa do značnej miery podobajú pobytom vo vlastných domovoch s vlastnou rodinou. Rovnako mnoho našich klientov lieta súkromnými alebo prenajatými lietadlami. A teda v kombinácii s prenajatím súkromnej jachty je pravdepodobnosť kontaktu s koronavírusom na úplnom minime.“

Zatiaľ čo ceny drahších jácht sú v súčasnosti pomerne stabilné, na trhu je možné nájsť hneď niekoľko zaujímavých ponúk týkajúcich sa menších jácht. Spoločnosť The Moorings, ktorá zrušila svoje služby až do 15. júna, sa rozhodla ponúkať skoré rezervácie a letné špeciálne ponuky. Spoločnosť Yachtico zasa zredukovala ceny týždenného prenájmu do výšky klasických last-minute ponúk. Vhodným príkladom je jej jachta s názvom Oceanis, ktorá môže byť prenajatá koncom tohto mesiaca na týždenný výlet popri chorvátskom pobreží za približne iba 2 700 eur (kapitána a hostesky si je pritom možné doobjednať za dodatočný poplatok 174 eur denne).

Čo všetko cena za prenájom zahŕňa?

Existujú dva typy prenájmu jácht: all-inclusive alebo prenájom s oddelenými poplatkami.
All-inclusive prenájom disponuje vopred stanovenou sadzbou a zvyčajne zahŕňa jedlo, nápoje, palivo a rôzne zábavné prvky, akými je napríklad potápačske, či rybárske vybavenie.

Prenájmy, ktoré účtujú výdavky osobitne, stanovujú základnú sumu za prenájom lode a posádky a následne je potrebné ostatné výdavky zaplatiť prostredníctvom tazkvaného APA, ktorý predstavuje preddavok na cestovné náklady. Tento poplatok je zaplatený ešte pred výletom a typicky predstavuje približne 30% z celkovej ceny jachty.

Podľa Ziriakusa sa však jeho agentúra „nezaoberá prenájmami all-inclusive. Trasy a preferencie klientov sú totižto natoľko odlišné, že poplatky vždy účtujeme prostredníctvom APA.“ Rovnako uviedol, že: „niekto, kto za týždeň minie 200 000 eur, môže minúť ďalších 70 000 na dodatočných výdavkoch, ktoré samozrejme závisia ako od trasy, tak aj od iných podmienok. Príkladom je situácia, ak by klient požadoval špeciálne hovädzie mäso z Nového Zélandu alebo drahé víno, šampanské a kotvenie iba v najdrahších prístavoch počas celej sezóny.“

Extra výdavky na uváženie

Aj napriek tomu, že dané výdavky záležia od vašej dohody so sprostredkovateľom, poplatky za kotvenie v prístave (ktoré sa rôznia od niekoľkých sto do niekoľkých tisíc eur za noc na miestach ako Capri a Sardínia), poistenie a dane (ktoré sa rôznia od 4% na Bahamách až do 21% v Španielsku) väčšinou nie sú zahrnuté v poplatku za prenájom. Palivo, ktorého cena sa na väčších jachtách vyšplhá približne na 900 eur za hodinu, je ďalším dôležitým faktorom, ktorý je potrebné mať na mysli.

V poplatku za prenájom však pravdepodobne nenájdete zahrnutý ani prémiový poplatok za personál, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 15-20% základného poplatku. Záleží to od všobecne akceptovaných štandardov v prenajímacej destinácii. Prepitné v Stredomorí zvykne byť napríklad nižšie ako prepitné v Spojených štátoch, či v Karibiku.

Čo môžete získať za 23 000 eur

Loď Adventurous bola vybudovaná špeciálne pre športový rybolov pozdĺž pobrežia a vo vnútorných vodách Aljašky.

Za 23 500 eur si môžu rybárski nadšenci zarezervovať pobyt počas piatich dní a piatich nocí na lodi Adventurous spoločnosti Alaska Charter Service. Danú loď predstavuje 17 metrov dlhé plavidlo určené na plavbu riečnou deltou, ktorá bola vybudovaná v roku 1994 konkrétne na prenájom v juhovýchodnej Aljaške. Za každý ďalší deň strávený na danej lodi sa pritom účtuje dodatočných 3 200 eur. Ubytovať dokáže šiestich pasažierov a troch členov personálu. Loď preskúmava okolo 26 000 kilometrov štvorcových pobrežia Aljašky, vrátane vzdialených oblastí národného lesa oblasti s názvom Tongass National Forest.

Výlety v apríli a v máji sa zameriavajú na rybolov pstruha dúhového, zatiaľ čo koncom mája až do začiatku júla sa kladie dôraz na lov lososa a halibuta. Od konca augusta do septembra sa loď striedavo venuje prúdovému rybolovu, rybolovu v slaných vodách a preskúmavaniu vnútrozemských vôd oblasti Inside Passage.

Súvisiace: Riaditeľ spoločnosti Ferretti Group vie, čo jeho jachtou posadnutí zákazníci chcú

Podľa Petersona, ktorý má 24 ročné skúsenosti s prácou na lodi Adventurous, môžu zákazníci „očakávať perfektné jedlo zamerané predovšetkým na miestne morské plody (ktoré sú vždy úlovkom dňa) a taktiež aj na prvotriednu svetovú plavbu, rybolov a poznávanie niekoľkých z tých najkrajších oblastí juhovýchodnej časti Aljašky.“

Výlet teda zahŕňa všetky pokrmy, nealkoholické nápoje, palivo, potreby na rybolov, dovoz a odvoz z letiska a prístup k člnom a kajakom.

Čo môžete získať za približne 73 000 eur?

29 metrov dlhá loď Vivaldi disponuje veľkou vonkajšou palubou a dlhým zoznamom vodných hračiek.

Loď Vivaldi je 29 metrov dlhá jachta z Monte Carla, ktorá bola vybudovaná v roku 2018. Zahŕňa 5-členný personál a ubytovať dokáže až 12 hostí. S interiérom, navrhnutým štúdiom Nuvolari Lenard, má jachta až päť kajút, formálne jedálenske priestory, rozľahlú vonkajšiu palubu a hydraulickú plávajúcu plošinu. Rovnako obsahuje takmer päť metrov dlhý čln značky Williams, vodné lyže, dva seaboby, nafukovaciu šmýkalku a skokanský mostík. Šikovným dodatkom sú dva elektrické bicykle pripravené na použitie v čase, keď loď zakotví v prístave.

Jachta sa plaví prevažne Stredomorím a jej trasa zahŕňa Francúzsku riviéru, Taliansko, Chorvátsko a Čiernu Horu.

Čo môžete získať za viac ako milión eur?

Jachta Savannah je 83 metrov dlhá superjachta so štyrmi palubami a podvodným salónikom, ktorý je možné premeniť na domáce kino.

Savannah je 83 metrov dlhá hybridná jachta, ktorá dokáže ubytovať až 12 hostí a 24 členov personálu. Loď disponuje šiestimi kajutami a štyrmi obrovskými palubami s podvodným salónikom, posilňovňou, wellness zónou (s tureckými kúpeľmi) a deväť metrov dlhým bazénom s DJ mixážnym pultom. V rámci udalosti World Superyacht Awards v roku 2016 získala ocenenie Motorová jachta roka.

V lete sa jachta plaví popri Francúzskej riviére, Monaku, Korzike a Sardínii, pričom jej trasa v zime vedie okolo Austrálie a Nového Zélandu.

Zdroj: The New York Times, Yachting World, CNBC

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.