Bill a Melinda Gates sa rozvádzajú po 27 rokoch

Bill a Melinda Gates.

Bill a Melinda Gates tento týždeň oznámili, že ukončujú svoje 27 rokov trvajúce manželstvo. Melinda Gates a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft v pondelok večer zverejnili na sociálnej sieti Twitter spoločné vyhlásenie, v ktorom oznámili svoj rozvod.

Vo vyhlásení uviedli: “Po dlhom rozmýšľaní a spoločnej ťažkej práci na našom vzťahu sme sa rozhodli naše manželstvo ukončiť. Za posledných 27 rokov sme vychovali tri neuveriteľné deti a vybudovali nadáciu, ktorá funguje po celom svete a umožňuje mnohým ľuďom viesť zdravý a produktívny život.” Dvojica filantropov taktiež uviedla, že aj naďalej plánujú pokračovať v spolupráci v Nadácii Billa a Melindy Gates.

Pár sa zosobášil v roku 1994, sedem rokov potom, čo Melinda Gates začala pracovať v spoločnosti Microsoft ako produktová manažérka. Keď sa Bill konečne odhodlal pozvať ju na rande, trval na tom, či sa môžu stretnúť “presne o dva týždne od dnešného večera”. Melinda mu povedala, že netuší, čo bude robiť o dva týždne od dnešného večera. Na to jej Bill odpovedal, že nie je pre neho dostatočne spontánna. Následne ju požiadal o telefónne číslo a zavolal jej ešte v ten deň.

Gatesovci spoločne vychovali tri deti. Jeden z ich potomkov je úspešným jazdcom na koňoch. Bill a Melinda už dávnejšie oznámili, že každé z ich detí zdedí iba desať miliónov amerických dolárov. Zvyšok ich majetku pôjde po ich smrti na charitu.

V čase, keď sa dvojica stretla, bola trhová hodnota spoločnosti Microsoft približne 35 miliárd amerických dolárov. V súčasnosti dosahuje trhová hodnota tejto spoločnosti takmer dva bilióny amerických dolárov a Microsoft patrí k najhodnotnejším spoločnostiam na svete. Odhadovaná čistá hodnota majetku Billa Gatesa sa pohybuje okolo 124 miliárd amerických dolárov. Podľa magazínu Forbes dosahovala hodnota jeho majetku v minulom roku iba 98 miliárd amerických dolárov. V súčasnosti sa nachádza na 4. mieste v rebríčku svetových miliardárov.

Magazín Forbes označil Melindu Gates za jednu z najmocnejších žien vo filantropii a umiestnil ju na 5. miesto v zozname “Silné ženy roka 2020”. Melinda si prednedávnom zmenila svoje meno na sociálnej sieti Twitter na Melinda French Gates, čím dala najavo, že znova používa svoje rodné priezvisko.

Gatesovci dlhodobo tvrdia, že svoj majetok plánujú minúť na filantropické účely, a to najmä prostredníctvom svojej nadácie. Nadáciu Billa a Melindy Gates založili v roku 2000. Odvtedy už minuli na zlepšovanie globálneho zdravia, chudoby a vzdelania miliardy amerických dolárov. Od začiatku pandémie darovala Nadácia Billa a Melindy Gates viac ako 250 miliónov amerických dolárov na boj s koronavírusom.

Súvisiace:
10 inšpirujúcich faktov o Melinde Gatesovej
MacKenzie Bezosová dá polivicu z $37 miliárd dolárov na charitu

V roku 2010 založili Gatesovci spoločne s miliardárskym investorom Warrenom Buffettom kampaň The Giving Pledge. Touto kampaňou sa zaviazali k tomu, že väčšinu svojho majetku darujú na charitu už počas svojho života alebo najneskôr po svojej smrti.

Podrobnosti o ich rozvode nie sú jasné, no výsledné finančné vyrovnanie môže byť jedným z najzaujímavejších v histórii. Keď sa v roku 2019 rozviedol Jeff Bezos, generálny riaditeľ spoločnosti Amazon, so svojou manželkou MacKenzie, dosiahla hodnota ich finančného vyrovnania neuveriteľných 38 miliárd amerických dolárov. Vďaka tomuto vyrovnaniu sa MacKenzie Scott stala treťou najbohatšou ženou na svete.

Rozvod Gatesovcov pravdepodobne vyvolá mnoho otázok týkajúcich sa toho, ako bude ovplyvnená činnosť nadácie a filantropické aktivity rodiny.

Zdroj: NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.