Bentley navrhla koncept pre nasledujúce storočie: elektrický a autonómny EXP 100 GT

Tento koncept je postavený na trvalej udržateľnosti, inováciách a 5000 ročnom dreve.

Pri príležitosti osláv 100. výročia od založenia, spoločnosť Bentley oficiálne odhalila koncept EXP 100GT, ktorý vzdáva hold minulosti tejto luxusnej britskej značky a sľubuje, že ďalšia kapitola bude tou najlepšou. Keď 10. júla 1919 W.O. Bentley založil rovnomennú značku, vyhlásil, že chce vyrábať rýchle a kvalitné autá, ktoré budú najlepšie vo svojej triede. V prípade najnovšieho modelu, ktorý bol predstavený na výstavisku v anglickom meste Crewe, však nemôžeme očakávať, že ho uvidíme pred rokom 2035.

Stefan Sielaff, riaditeľ dizajnu spoločnosti Bentley vyhlásil, že si chcú byť istí ukážkou dôveryhodného konceptu vo svete a nie modelom lietajúceho taniera, či kozmickej lode. Dôvod, prečo si vybrali práve rok 2035 je, že inžinieri ešte stále vyvíjajú technológie a materiály.

Model EXP 100GT s dĺžkou 5,8 metrov a šírkou 2,4 metra je kombináciou súčasných aj budúcich technológií, ktoré zahŕňajú elektrický pohon a autonómne riadenie. Počítajú aj s tým, že vozidlo bude ovládať šofér. Štyri motory s krútiacim momentom 2033 Nm umožňujú vozidlu zrýchliť z nuly na 100 km/h za 2,5 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 300 km/h. Dojazd batérie je až 700 kilometrov, pričom sa dokáže nabiť na 80 % svojej kapacity za 15 minút.

Koncept Bentley EXP 100 GT.

Adrian Hallmark, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Bentley vysvetlil, že technológie a materiály na výrobu tohto modelu sa momentálne skúmajú a vyvíjajú.

Súvisiace: Riaditeľ značky Bentley hovorí o budúcom smerovaní luxusných automobilov

V súčasnosti by ste tento automobil mohli dostať s tvarom a materiálmi podľa konceptu, no bez autonómnej schopnosti a tiež bez batérie, ktorá sa ešte vyvíja.

Plné autonómny Bentley EXP 100 GT.

Hallmark v skutočnosti očakáva bezprecedentné pokroky vo vývoji tohto trhu. V najbližších piatich rokoch sa predpokladá mnoho investícii do technológie batérií. Predpokladá sa, že batérie sa zmenšia o polovicu až dve tretiny, pričom si udržia rovnaký výkon. Model EXP 100 GT bude teda megawattovým automobilom.

Pred vypuknutím prvej svetovej vojny, W.O. Bentley prišiel s nápadom nahradiť železo a oceľ v piestoch za ľahší kov. Letecké motory, ktoré vyrobil pre britské námorné vzdušné sily (Royal Naval Air Service) boli odrazovým mostíkom pre jeho povojnovú automobilovú výrobu. EXP 100 GT bude vyrobený z hliníka s uhlíkovými vláknami a prvkami medi a jeho hmotnosť tak bude 1,9 tony. Lak karosérie pre tento model bude vyrobený z popola ryžových šupiek.

Pohľad z vtáčej perspektívy, cez sklenenú striešku.

Kabína umiestnená medzi takmer dvojmetrovými krídlovými dverami, je symbolom luxusu z dôvodu všadeprítomného skla, kože zo škótskej obci Bridge of Weir, krištáľu z grófstva Cumbrie a dreva zo stromov, ktoré rástli pred 3000 rokmi.

Brett Boydell, vedúci interiérového dizajnu vysvetlil, že základom dizajnu interiéru je posolstvo trvalej udržateľnosti. Jedným z najlepších príkladov je využitie 5 000 ročného riečneho dreva z mesta Cambridge na juhu Anglicka. Je to vlastne odpad z polí, ktorý sa využíva na poľnohospodárske účely a je dokonale zachovaný vďaka rašeline. Tieto staré britské duby boli naimpregnované medeným prachom a ekologickou živicou, čím sa zastabilizovali a ďalej sa spracovali frézovaním. Tým naozaj krásne vynikla štruktúra a vek dreva.

Drevo staré 5 000 rokov podporuje vnútorné obloženie.

Plánované sú určité novinky ako Bentley Personal Assistant – zložka umelej inteligencie, ktorá bude upravovať vnútorné prostredie, poskytovať informácie a zábavu, a dokonca sledovať zdravotné hodnoty cestujúcich.

Súvisiace: Zoznam 10 luxusných automobilov roka 2019

Okrem toho budú vo výbave aerodynamické kolesá, ktoré môžu automaticky zvýšiť pohon na základe cestných podmienok.

Tri miesta na sedenie.

Ak sa na to pozrieme s nadhľadom, spoločnosť Bentley potrebuje rozvinúť len pár inovácii. Adrian Hallmark na záver prezentácie povedal, že spoločnosť je hrdá na možnosť zdieľania svojej vízie so svetom a premeny príležitosti na reálne činy.

Zdroj: TopGear, MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.