Automobil značky Bugatti dosiahol rekordných 490 km/h

Bugatti Chiron.

Po tom, čo jedno z jej vozidiel dosiahlo vysokorýchlostný rekord na nemeckej testovacej dráhe, automobilka Bugatti tvrdí, že je prvým výrobcom automobilov, ktorému sa podarilo vyrobiť automobil, ktorý prekročil rýchlosť 300 míľ za hodinu (482 kilometrov za hodinu).

Osobitne upravený automobil Bugatti Chiron, ktorý šoféroval testovací vodič značky Bugatti – Andy Wallace, na 8 kilometrovej testovacej nemeckej dráhe spoločnosti Volkswagen – Ehra-Lessien dosiahol rýchlosť 490 kilometrov za hodinu ( 304,8 míľ za hodinu ). Bugatti je vo vlastníctve koncernu Volkswagen, ktorý tiež vlastní značky ako Lamborghini a Bentley.

Automobilka Bugatti na vytvorení špeciálnej verzie modelu Chiron spolupracovala s výrobcom závodných automobilov Dallara.

Bugatti je „automobilový výrobca“, čo znamená, že vytvára viac kópií toho istého automobilu s využitím na verejných cestách, aj keď v prípade spoločnosti Bugatti sa jedná o veľmi nízke objemy a za veľmi vysoké ceny. Avšak nejednalo sa o bežný automobil modelu Chiron, ktorý je možné kúpiť za 3 milióny dolárov z továrne spoločnosti Bugatti vo francúzskej obci Molsheim. Tento rekord bol zaznamenaný prototypom Chiron, ktorý vyvinula firma Bugatti v spolupráci s talianskym výrobcom pretekárskych automobilov Dallara. ( Autá vyrobené výlučne na to, aby dosahovali rekordné rýchlosti, dokonca viac než 800 kilometrov za hodinu (500 míľ za hodinu).

Spoločnosti okrem bezpečnostných zmien pre také vysoké rýchlosti upravili aj karosériu vozidla s cieľom zlepšiť aerodynamiku. Pneumatiky boli špeciálne vyvinuté spoločnosťou Michelin, ktorá vyrába pneumatiky aj pre bežné modely Chiron. Pneumatiky sú stále vhodné pre použitie na cestách, ale boli zosilnené, aby vedeli odolať aj týmto extrémne vysokým rýchlostiam.

Boli vykonané zmeny na karosérii vozidla s cieľom zlepšiť aerodynamiku pri veľmi vysokých rýchlostiach.

Wallace vo vyhlásení uviedol: „Je nepredstaviteľné, že sa jedná o automobil. Ale Chiron bol dobre pripravený a cítil som sa veľmi bezpečne – dokonca aj v tak vysokých rýchlostiach.“

Súvisiace:
Bugatti vyrobí iba 10 exemplárov tohto super automobilu za $ 9 miliónov
Riaditeľ značky Bugatti prezradil, kto si kupuje superautá za $ 3 milióny

Štandardný model Bugatti Chiron je pomocou palubnej elektroniky obmedzený na najvyššiu rýchlosť 420 kilometrov za hodinu ( 261 míľ za hodinu ). Automobilka Bugatti nikdy neuviedla, ako rýchlo by nemodifikované auto mohlo ísť bez elektronického obmedzovača. Vedúci spoločnosti už v minulosti uviedli, že si nie sú istí, či pneumatiky dokážu bezpečne odolať vyšším rýchlostiam.

Bugatti si dala vytvoriť špeciálne pneumatiky, ktoré vydržia tlak z jazdy s rýchlosťou cez 480 kilometrov za hodinu.

Prezident automobilky Bugatti – Stephan Winkelmann uviedol: „Po tom, čo bol tento rekord dosiahnutý, spoločnosť už nemá čo dosiahnuť, pokiaľ ide o rýchlosť.“

Winkelmann vo vyhlásení ďalej poznamenal: „Naším cieľom bolo byť prvým výrobcom automobilov, ktorý kedy dosiahol magickú hranicu 300 míľ za hodinu ( 482 kilometrov v hodine ). Dosiahli sme to – my všetci, celý tím a ja, sme neuveriteľne hrdí, “ … „Už niekoľkokrát sme ukázali, že vyrábame najrýchlejšie automobily na svete. V budúcnosti sa zameriame na iné oblasti.“

Zdroj: TheDrive, Wired

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.