Aukcia najvzácnejších hodiniek v snahe pomôcť Austrálii

Online hodinárska aukcia organizovaná horologickou spoločnosťou so sídlom v Austrálii a názvom Time+Tide sa usiluje o vyzbieranie dostatočného množstva finančných prostriedkov na pomoc uhasenia obrovských požiarov, ktoré pustošia krajinu už od septembra 2019. Výzva na predkladanie ponúk bola ukončená vo štvrtok 30. januára o šiestej hodine východoeurópskeho štandardného času.

Aukcia s názvom „Watch&Act!“ zahŕňala 16 unikátnych hodiniek pochádzajúcich z dielne až 14 značiek, z ktorých všetky boli zverejnené bez akéhokoľvek cenového stropu. V zbierke sa dokonca nachádzali aj dva absolútne unikátne modely, ktoré sa nazývajú „Zenith Pilot Rescue, Australian Rescue Edition Unique Piece“ a „Hublot Classic Fusion „Watch&Act“ Edition Unique Piece“.

Model hodiniek Hublot Classic Fusion „Watch&Act“ Edition Unique Piece.

Zakladateľ publikačnej platformy Andrew McUtchen konštatoval, že myšlienka vytvorenia takejto aukcie mu napadla po zúčastnení sa exkluzívnej horologickej prehliadky LVMH Watch Week v Dubaji.

Ako sám uviedol: „Nech som sa tam stretol s kýmkoľvek, smerovali na mňa vždy výhradne dve otázky, a to: Ste v poriadku? Ako môžeme pomôcť?“ Na základe ochoty a empatie jednotlivých osobností sa tak McUtchen rozhodol zorganizovať hodinársku aukciu, o ktorej napísal v editoriáli svojej publikácie.

Model hodiniek Zenith Pilot Rescue, Australian Rescue Edition Unique Piece.

Ako ďalej konštatoval: „Aj keď podiel Austrálie na celkovom dovoze luxusných švajčiarskych hodiniek je zhruba iba 1%, zdá sa, akoby celých 100% priemyslu a ľudí pracujúcich v ňom bolo s nami a plne nás podporovalo. V prípade aukcie tak jednoznačne nešlo o chamtivé predbiehanie sa v tom, kto bol ochotný za hodinky zaplatiť vyššiu sumu. Každý jeden z účastníkov tejto aukcie sa do nej zapojil dobrovoľne.“

Adam Clayton a jeho model hodiniek H. Moser & Cie Watch.

Predaj bol zaujímavým hneď viacerými pozoruhodnými hodinkami, medzi ktoré patrilo aj 9 limitovaných edícií (nerátajúc pritom dva unikátne kúsky spomenuté vyššie). Zarátať k nim možno modely ako napríklad: H.Moser & Cie Pioneer Centre Seconds Watch (ktorý je vlastnený hráčom na basu zo skupiny U2 Adamom Claytonom a ktoré boli do auckie navhrnuté značkou s jeho súhlasom), Oris Divers Sixty-Five Limited Edition a model Doxa SUB 200 130 Years Limited Edition.

Hodinky H. Moser & Cie Pioneer Centre Seconds vlastnené Adamom Claytonom.

Najhodnotnejším kúskom v predaji však bol model hodiniek Bulgari Serpenti Tubogas, ktorý je zhotovený z 18 karátového žltého zlata s odhadovanou hodnotou od 22 000 do 32 000 eur.

McUtchen taktiež poukázal na model hodiniek s názvom Rolex Datejust ref. 1601, ktoré sú podpísané spoločnosťou Tiffany & Co. a ktoré boli do aukcie darované známym zberateľom Rolex hodiniek Ericom Ku. Ako slávny zberateľ uviedol: „Tieto hodinky sú vo vynikajúcom stave a aj napriek roku ich výroby, ktorým je rok 1974, disponujú vskutku mimoriadnou ochranou kupujúceho. Tá zahŕňa dvojročnú garanciu a bezplatný servis v oprave hodiniek Watchworks v Los Angeles.“ Eric navyše postúpenie hodiniek do aukcie spropagoval videom, v ktorom daný kúsok náležite predstavil a uviedol, že je pre neho ako milovníka zvierat nesmierne náročné pozorovať, ako zvieratá v Austrálii umierajú.“

Austrálsky dobrovoľník zachraňujúci koalu.

Peniaze získané aukciou tak poputujú dvom austrálskym protipožiarnym organizáciam a to konkrétne New South Wales Rural Fire Service a Country Fire Authority v štáte Viktória. Rovnako bude časť peňazí darovaná dvom organizáciám na záchranu voľne žijúcich živočíchov, ktorými sú Wildlife Victoria a World Wildlife Fund. Navyše sa istá čiastka venuje aj osobitne zriadenému fondu pre najpoškodenejšiu časť krajiny, ktorý nesie názov Gippsland Emergency Relief Fund.

Zdroj: Time, ABC

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.