Architekt chce zmeniť milánsky štadión na pamätník obetí Covidu-19 a zaplniť ho množstvom stromov

94 ročný štadión je určený na demoláciu.

Architekt Angelo Renna si myslí, že s milánskym kultovým štadiónom San Siro sa dá naložiť aj lepšie, ako ho zničiť. Rodený Talian verí, že lepším plánom by bolo naplniť otvorený priestor štadiónu stromami a premeniť ho na verejný pamätník obetí Covidu-19.

Napriek plánom zbúrať 94-ročný futbalový štadión a postaviť na jeho mieste novú arénu, architekt, ktorý pôsobí v Amsterdame dúfa, že tento priestor využije na vzdanie úcty viac ako 35 000 Talianom, ktorí prišli o život od vypuknutia pandémie. Jeho kreatívny návrh, ktorý nazval Monumento per la Vita (Pamätník života), by z miest na sedenie pre divákov a z tribúny štadiónu urobil obrovský zelený priestor naplnený 35 000 ihličnatých stromov druhu Cyprus vždyzelený, ktorý predstavuje typický taliansky strom.

Počítačová podobizeň „Monumento per la Vita“ vytvorená Angelom Rennom.

Hoci je štadión s 80 000 miestami na sedenie jedným z najznámejších na svete, domáce kluby AC Miláno a FC Internazionale žiadajú miestne úrady o povolenie na jeho demoláciu s tým, že na jeho mieste by bola postavená moderná aréna s kapacitou pre 60 000 osôb. Tento plán sa nedávno stal pravdepodobnejším po tom, čo miestny pamiatkový úrad vyhlásil, že aréna „nie je kultúrnou pamiatkou a preto sa na ňu nevzťahujú predpisy o ochrane pamiatok“. Aj keď ešte nebolo urobené konečné rozhodnutie, toto vyhlásenie je považované za dôležitý moment v rozhodovacom procese.

Renna však dúfa, že zabráni zbúraniu štadiónu a vytvorí spôsob, ako si uctiť tisíce Talianov, ktorí prišli o svoje životy počas náročného obdobia pre túto krajinu. Jeho plán dať štadiónu „druhý život“, by zahŕňal odstránenie jeho strechy, sedadiel a vytvorenie dlhých chodníkov vedúcich po celom priestore štadióna. Domnieva sa, že stromy druhu Cyprus vždyzelený sú vhodnou voľbou pre tento účel, pretože okrem toho, že sú v regióne bežné, často sa nachádzajú aj na cintorínoch a iných posvätných miestach.

Archívna fotografia štadióna San Siro.

Renna pre časopis Dezeen nedávno uviedol: „Môj návrh spočíva v transformácii existujúceho štadióna na niečo úplne odlišné, než na čo slúži v súčasnosti a takto by sme mohli dať tomuto miestu novú identitu – druhý život, “ … „Udržať podobu stavby a zmeniť jej využitie. Môže sa to zdať nezvyklým riešením, ale ja osobne to vnímam skôr ako príležitosť vytvoriť niečo jedinečné a unikátne pre ľudí, ktorí stratili svojich milovaných. “

Taliansko je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou Covid-19 a bolo centrom prvého ohniska v Európe. V čase zverejnenia tohto článku Univerzitné centrum Johna Hopkinsa pre koronavírus udáva, že v Taliansku je 246 286 potvrdených prípadov a 35 112 úmrtí na koronavírus.

Zdroj: Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.