Apple prišiel s predstavením noviniek

Pre fanúšikov zariadení Apple sa konala najdôležitejšia akcia roka, ale na novinky sa iste rád pozrie každý fanúšik nových technológií. Hlavné body programu sú jasné: trojica iPhonov, nové Apple Watch, facelift iPadu a rad drobnejších noviniek.

Zatiaľ čo v minulosti Apple vysielal svoju udalosť Keynote naživo predovšetkým na svojich stránkach ( vlani aj na Twitteri ), tento rok sa odhodlal k zaujímavému kroku a vysielal Keynote naživo na svojom Youtube kanáli. A keďže je firma Apple skúpa, čo sa týka všetkých presných čísel, mohli sme mať včera jasný prehľad, koľko osôb prezentáciu sleduje na kanály Applu.

Počas prvých 10 minút od začatia bolo pri obrazovke 500 tisíc divákov. Vrchol bol samozrejme dosiahnutý pri predstavení nových iPhonov, kde sa číslo vyšplhalo na 1,875 milióna divákov. Čísla sú samozrejme ďaleko vyššie, pretože veľa divákov sledovalo Keynote z Apple TV alebo na oficiálnych stránkach spoločnosti. Celá Keynote trvala necelých 105 minút a ak ste ju z nejakého dôvodu nestihli, môžete sa pozrieť priamo na YouTube. Ak toľko času nemáte, poskytol Apple aj dvojminútovú verziu, kde je ukázané to najdôležitejšie z celej prezentácie. 1,875 milióna živých divákov na prvý Keynote vysielané na YouTube nie je určite zlé.

Špecifikácie iPhone 11 Pro

Apple iPhone a Apple Pro.

Nové iPhony 11 Pro sú najpokročilejšie a najúžasnejšie telefóny, ktoré firma Apple podľa svojich slov vytvorila. Aj preto je to prvý telefón, ktorý Apple nazýva „Pro“.

Rám je ako u minuloročných modelov z ocele, zadná strana je z jediného kusa skla. Podľa Applu sa jedná o najpokročilejší dizajn, ktorý Apple kedy ukázal.

Novinka je opäť ponúkaná v dvoch veľkostiach: 5,8 „a 6,5“ palca. Ponúka 458 ppi jemnosť, ale aj jas 1200 nitov, Tap to wake, sú ale tiež o 15% šetrnejšie na spotrebu energiu a ponúka kontrast 2 000 000:1. Podľa spoločnosti Apple ide teda o skutočne neuveriteľný displej plný detailov, ktorý pomenoval Super Retina XDR. Jednať by sa totiž malo o typovo rovnaký displej, aký Apple použil vo svojom Apple Pro Display XDR.

Fotoaparát iPhone 11 Pro

Apple iPhone 11 Pro.

Fotoaparát má celkovo tri objektívy – širokouhlý, ultraširokouhlý zaisťujúci 120-stupňový uhol a teleskopický. Všetky tri objektívy dokážu spolupracovať vďaka pokročilým funkciám procesora a to de facto tak, že každý zachytí jeden snímok a z nich následne skladá fotky. Vďaka kombináciám jednotlivých objektívov možno navyše skvelo zoomovať a tak si približovať detaily.

Snímky je možné rozložiť na tri rôzne fotky s inou hĺbkou, pričom každá je zachytená jedným objektívom. Aj vďaka tomu je možné zachytiť skutočne neuveriteľné detaily a to aj z veľkej blízkosti, čo doteraz umožňovali maximálne zrkadlovky. Rýchlosť uzávierky fotoaparátu dokonca umožňuje fotiť kvapky vody za letu. Širokouhlý objektív umožňuje fotiť úžasne široké fotky a z tých následne vytvárať abstraktné obrázky. Všetky fotenia sú vylepšované pomocou strojového učenia, ktoré kombinuje až osem rozdielnych fotiek a vytvára z nich fotku čo možno najdokonalejšie. De facto teda pixel po pixeli optimalizuje celú fotku.

Čo sa týka videa, fotoaparát zvláda 4K v 60 FPS a samozrejme s podporou HDR. Tieto schopnosti následne Apple demonštroval na skutočne podarenom videu profesionálneho kameramana, ktoré vzniklo v L.A. a zachytáva skutočne úchvatné detaily. Kvalitou je video skutočne bez problémov porovnateľné s profesionálnymi kamerami za tisíce či ešte drahšie.

Medzi ďalšie zaujímavé prednosti telefónu patrí použitie najodolnejšieho skla, ktoré kedy bolo na telefón použité, či hneď štyri farebné varianty – olivová, vesmírne sivá, biela a samozrejme zlatá. Klasické logo Apple sa presunulo z hornej časti zadnej strany do stredu, čo vyzerá na ľahko matnej ploche veľmi dobre. Skvelé je aj to, že modul fotoaparátu je vo farbe telefónu, vďaka čomu tri vyčnievajúce šošovky nie sú príliš výrazné.

Súvisiace: Nový iPhone 11 – fragmenty meteoritu, mesačná hornina, drahokamy a tourbillon na zadnej strane

Cena iPohne 11 Pro a iPhone 11 Pro Max

Čo sa týka dostupnosti a ceny, nový iPhone 11 Pro začína tak ako minulý rok na cene 999 dolároch, iPhone 11 Pro Max potom na 1099 dolároch. Čo sa týka kapacitných variantov, dočkáme sa opäť klasických variant – 64 GB, 256 GB a 512 GB.

Z ponuky odchádzajú iPhone XS a XS Max a zostávajú v nej len iPhone 8, ktorý sa bude predávať za 449 dolárov a iPhone XR, ktorý zoženiete za 599 dolárov.

Apple Watch Series 5

Ďalšou očakávanou novinkou sú Apple Watch, ktoré prichádzajú už vo svojej 5. generácii. Ani tu nie je príliš inovácií, no to sa čakalo, pretože s veľkým redizajnom prišli hodinky Applu vlani. O to viac ale jedna zásadná novinka zrejme mnohých používateľov poteší.

Apple Watch totiž prvýkrát prichádzajú s vylepšeným displejom podporujúcim funkciu „always on“ – to znamená, že displej s ciferníkom a ďalšími údajmi neustále svieti.

Užívateľ hodiniek tak bude teraz môcť kontrolovať ciferník kedykoľvek, a to aj vo chvíľach, keď nemôže natočiť zápästie, aby si hodinky rozsvietil. Výdrž batérie pritom zostáva na úrovni minulého modelu, teda na 18 hodinách, čo pohodlne zaistí prevádzku minimálne na jeden deň ( bez nabíjačky ).

Okrem tejto inovácie prišiel Apple ešte s púzdrami z nových materiálov, takže náročnejší užívatelia budú môcť siahnuť aj po keramických či titánových hodinkách. Cena Apple Watch 4 začínala na hodnote 429 eur, cena základného modelu Apple Watch 5 by mala ostať na rovnakej úrovni. V USA budú stáť od 399 dolárov, resp. 499 dolárov s LTE. Predávať sa začnú 20. septembra 2019.

iPad 7. generácie

Čiastočným prekvapením bolo aj predstavenie nového základného iPadu, ktorý je vôbec najobľúbenejším medzi tabletmi. Klasický iPad sa dočkal už 7. generácie a po rokoch prešiel aj miernou dizajnovou zmenou.

Hlavnou inováciou základného modelu je displej, ktorý má vďaka užším rámom o pol palca väčšiu uhlopriečku a zobrazovacia plocha teda teraz dosahuje 10,2 palca. Druhou zásadnou novinkou je integrácia konektoru pre pripojenie klávesnice Smart Keyboard. Ďalších inovácií sme sa už nedočkali, ale dobrou správou je, že rovnaká zostala aj cena. Cena nového iPadu začína na 329 dolároch a bude k dispozícii od 30. septembra. IPad Mini začína na cene 399 dolároch a má 7,9-palcový displej, zatiaľ čo tenší iPad Air má 10,5-palcový displej, ale jeho cena bude 499 dolárov. iPad Pro, ktorý má možnosť 11 alebo 12,9 palcového displeja, bude začínaťs cenou na 800 dolároch.

Služby Apple

Apple venoval veľa času na prezentácií aj službám, ktoré sa pre Tima Cooka a spoločnosť stávajú čoraz dôležitejšie.

Na služby kladie firma Apple čoraz väčší dôraz a patrične do nich investuje. Práve služby môžu totiž zabezpečiť trvalý stabilný príjem a Applu kompenzovať nižší rast, alebo dokonca prepady predajov iPhonov.

Ide navyše o cestu, ako od svojich užívateľov získať viac peňazí ( navyše vo forme pravidelných platieb, čo je skvelé pre cash-flow ) a pritom im ponúknuť pridanú hodnotu a ďalší argument pre nákup ďalších zariadení s logom nahryznutého jablka.

K dobre zarábajúcim a rastúcim službám ako App Store, Apple Music, Apple Pay či iCloud spúšťa teraz Apple tiež hernú platformu Apple Arcade a televíznu streamovaciu službu Apple TV +.

Apple Arcade dorazí spolu s iOS 13 už 19. septembra a o hráčov bude bojovať atraktívnou cenou 4,99 dolára. Za mesačný poplatok tak používatelia získajú prístup k viac ako stovke kvalitných a starostlivo vyberaných arkádových hier pre iPhone, iPad, Mac aj Apple TV, ktoré hráči nenájdu na žiadnej inej platforme.

Veľkým prekvapením je, že s rovnakou cenou Apple 1. novembra spustí aj televíznu službu Apple TV +, ktorá nemá ambíciu konkurovať šírkou ponuky firmám ako Netflix, HBO či Disney +, ale lákať bude najmä na niekoľko exkluzívnych filmov, seriálov či televíznych šou, z ktorých najviac sa hovorí o tituloch ako The Morning Show, Dickinson, For All Mankind, Snoopy in Space či The Elephant Queen. A najnovšie tiež o seriáli See s Jasonom Momo v hlavnej úlohe, na ktorý ukázal Apple prvý trailer.

Pár stručných charakteristík

iPhone 11:

 • Nové farby
 • 6,1-palcový displej
 • Systém s dvoma kamerami – široký a ultraširoký
 • Bionický čip A13, najrýchlejší procesor/GPU v smartfóne
 • Cena začína na 699 dolároch
 • Predobjednávky príjmajú v piatok od 14:00 CET

iPhone 11 Pro a Pro Max:

 • Nové farby
 • Možnosti 5,8 palca a 6,5 palca
 • Dlhšia výdrž batérie, rýchlejšie nabíjanie
 • 3 fotoaparáty – široký, ultraširoký a teleobjektív
 • 4K nahrávanie videa
 • Cena začína na 999 dolároch
 • Predobjednávky príjmajú v piatok od 14:00 CET

Apple Watch Series 5:

 • Displej môže byť zapnutý nonstop
 • 18 hodín výdrže batérie
 • Puzdrá vyrobené zo 100% recyklovaného hliníka
 • Nové modely z titánu a keramiky
 • 399 dolárov ( GPS ) 499 dolárov ( mobilné )
 • Je možné ich objednať dnes

IPad 7. generácie:

 • Väčší 10,2-palcový displej s 3,5 miliónmi pixelov
 • 2 x rýchlejší ako najpredávanejší PC
 • Navrhnutý pre nový iPad OS
 • Kryt vyrobený zo 100% recyklovaného hliníka
 • Cena začína na 329 dolároch a bude k dispozícii od 30. septembra

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.