Amancio Ortega a 10 faktov, ktoré ste o ňom nevedeli

Každá moderná dáma s dostatočným zmyslom pre módu nepochybne vie, že Amancio Ortega je mužom, ktorý stojí za svetoznámou značkou Zara. Prirodzene, žiadny nadšenec módneho sveta nemá rád dlhé zástupy ľudí, ktoré vznikajú v predajniach tejto značky, ale buďme k sebe úprimní. Kde inde by ste našli také úžasné šály ako práve v obchodoch tohto módneho domu? Ešte aj v dnešnej modernej dobe je relatívne veľkým prekvapením, keď zistíme, že za vznikom poprednej módnej značky stojí člen mužského pokolenia. Muži však v konečnom dôsledku vôbec nie sú natoľko negramotní v oblasti módy, ako oni sami majú tendenciu tvrdiť. Nedá sa tiež poprieť, že čím sú starší, tým pozoruhodnejším štýlom a väčšou charizmou disponujú. A keď majú na starosti smerovanie módnej značky, veľmi často si najímajú mladých odborníkov, ktorí im asistujú v zásadných rozhodnutiach týkajúcich sa moderných trendov. Amancio Ortega je geniálnym podnikateľom a výsledky jeho práce sú prítomné v mnohých oblastiach našich životov. Napriek tomu však existuje viacero faktov o jeho osobnosti a kariére, o ktorých netušia ani najväčší fanúšikovia značky Zara.

Čistá hodnota majetku

Amancio Ortega disponuje majetkom v celkovej hodnote 69,2 miliardy dolárov. To je skutočne pozoruhodná suma. Všetky tieto prostriedky pochádzajú z činnosti jeho módnej značky a podniku s názvom Inditex. Kto tvrdí, že podnikanie v módnom priemysle je stratou času? Ortega takýmto spôsobom zhromaždil miliardy dolárov a dopracoval sa k celosvetovo uznávanému úspechu.

Súvisiace: Prekvapivo striedme zvyky deviatich miliardárov

Je šiestym najbohatším mužom sveta

Amancio Ortega sa v roku 2018 zaradil na šiestu pozíciu rebríčka najbohatších miliardárov na svete. Zaostáva iba za menami ako Jeff Bezos, Bill Gates, Warren Buffett, Bernard Arnault a Mark Zuckerberg. Okrem toho je jednoznačne najbohatším predajcom módy v Európe. Môžeme iba diskutovať o tom, aký je to pocit radiť sa do rovnakej kategórie ako najúspešnejší podnikatelia a magnáti planéty. Pravdepodobne ho skutočne mrzí, že sa nedostal do prvej pätky najbohatších jedincov a po večeroch si utiera slzy obrovským množstvom bankoviek, ktoré má k dispozícií.

Začal pracovať už vo veku 14 rokov

Ortega vyrastal v Španielsku spolu so svojím otcom a už v ranom veku bol nútený nájsť si zamestnanie, aby tak pomohol svojej rodine prežiť. V rámci svojej prvej pracovnej pozície pôsobil v španielskej spoločnosti Gala, ktorá sa venovala výrobe košieľ. Práve tu sa priučil krajčírskemu umeniu a zistil, ako sa vyrába oblečenie. Amancio Ortega je jedným z ľudí, ktorí vedia, aké to je začínať od nuly a oboznamovať sa s každou stránkou svojho remesla. Zastávame názor, že práve jeho výchova a skúsenosti z detstva ho doviedli tam, kde sa nachádza v súčasnosti. Začal na dne a svedomitou prácou sa dopracoval až na vrchol svojho odvetvia.

Nechcel, aby sa jeho značka volala Zara

Ortega otvoril svoju prvú predajňu značky Zara v roku 1975. V tom čase však vôbec nebol spokojný s jej názvom. Spočiatku uprednostňoval pomenovanie Zorba, ale toto meno už používal iný podnik a Ortega bol nútený zmeniť ho. Svoj prvý obchod otvoril so svojou prvou manželkou a ich spoločné podnikanie sa už v priebehu krátkeho času stretlo s mimoriadnym úspechom.

Rád sa drží v úzadí

Zakladateľ značky Zara úspešne pôsobí vo svete módy už viac než tri desaťročia, no napriek tomu sa iba zriedka objavuje na fotografiách a stránkach módnych magazínov. Až do roku 1999 sa mu podarilo vyhýbať sa tomu, aby bola jeho fotografia publikovaná v akomkoľvek médiu. Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že rád trávi čas doma, drží sa v úzadí a vyhýba sa reflektorom šoubiznisu. Je mužom, ktorý si síce cení svoj úspech, ale to neznamená, že sa chce stať slávnou a populárnou osobnosťou. Mnohí jeho fanúšikovia si cenia práve túto vlastnosť ikonického podnikateľa.

Kedysi bol najbohatším mužom planéty

Ortegova spoločnosť sa v roku 2015 stala verejne obchodovanou a na krátky čas sa tak stal najbohatším človekom na svete. Čoskoro sa však cena akcií jeho podniku znovu mierne znížila a situácia sa normalizovala. Dostal sa tak na svoje zaslúžené druhé miesto, do tesného závesu za Billom Gatesom, ktorý sa v tom čase tešil svetovému prvenstvu. Pre módneho magnáta to bol nepochybne úder pod pás, ale zdá sa, že sa z neho pozbieral a jeho spoločnosti sa darí aj naďalej.

Poskytol iba tri rozhovory

Amancio Ortega si stráži svoje súkromie. Počas svojho života poskytol médiám iba tri rozhovory, pričom všetky z nich sa odohrali až po roku 2000. Mnoho ľudí ho považuje za snoba, to však nie je pravda. Práve naopak. Hovorí sa o ňom, že sa drží pri zemi, žije jednoduchým životom a nerád sa vystavuje prehnanej pozornosti. Jednoducho nechce, aby ho ľudia spoznávali na každom kroku. Netúži stať sa senzáciou. V súčasnosti má 79 rokov a chce predovšetkým relaxovať a vychutnávať si svoj život. To je hodné obdivu.

Jeho bývala manželka bola najbohatšou ženou Španielska

Rosalia Mera je bývalou manželkou Amancia Ortegu. Nevieme, kedy sa narodila a ani to, ako dlho bola za úspešného podnikateľa vydatá. Známym je však fakt, že práve ona pomohla Ortegovi rozbehnúť jeho podnikanie a spolu s ním si užívala nadobudnutý úspech. Predpokladáme, že ich rozvod sa niesol v priateľskom duchu. Aj po ňom si totiž udržala pozíciu v spoločnosti, ktorú pomáhala budovať. Skonala v roku 2013 vo veku iba 69 rokov. V momente svojej smrti bola najbohatšou ženou v Španielsku.

Súvisiace: 9 neuveriteľných faktov o najbohatších ľuďoch sveta

Jeho dcéra je vydatá za slávneho muža

Amancio Ortega síce žije utiahnutým životom, no jeho dcéra sa veľmi rada ukazuje na verejnosti. Volá sa Marta a je úžasná. Jej manželom je Sergio Alvarez Moya, ktorý sa preslávil jazdou na koni. Tento pár je obľúbenou senzáciou všetkých médií. Celý svet skutočne túži spoznať Ortegovu rodinu.

Je skromný

Aj napriek tomu, že sa vyhýba verejnej pozornosti, Ortega vôbec neuznáva okázalý životný štýl. Každé ráno sa cestou do práce zastaví v miestnej kaviarni a vždy si objednáva ten istý jednoduchý pokrm. Obedy trávi v zamestnaneckej jedálni svojej firmy. Cíti spolupatričnosť k svojim zamestnancom a ľudia ho vďaka tomu zbožňujú.

Zdroj: DailyPress,, TheTelegraph

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.