Aktuálny rebríček Top 50 najlepších barov sveta

Najlepšie bary na svete.

Začiatkom tohto mesiaca bolo na slávnostnom virtuálnom odovzdávaní cien v Londýne predstavených 50 najlepších barov na svete. Na 1. mieste sa umiestnil miestny Connaught Bar, ktorý v minulom roku skončil na 2. mieste a zamenil si tak miesto s víťazom roku 2019, barom Dante v New Yorku.

Rebríček zostavuje mediálna spoločnosť William Reed Business Media, ktorá takisto vytvára podobný rebríček s 50 najlepšími reštauráciami na svete.

Každoročný rebríček najlepších barov bol prvýkrát uverejnený v roku 2009, a ako sa píše na webstránke spoločnosti, má za cieľ “byť prieskumom súčasných chutí, ako aj byť indikátorom najlepších miest po celom svete, kde sa oplatí zastaviť na pohárik.”

Víťazi roka 2020

V tohtoročnom zozname sú bary z 23 krajín, pričom 11 z nich je v tomto zozname po prvýkrát.
Najväčšie zastúpenie má Veľká Británia, z 9 umiestnených barov je 8 v Londýne. Európa má celkovo 21 priečok, Ázia 15 a Severná a Južná Amerika spolu 10.

Connaught Bar je známy svojimi vozíkmi na prípravu nápoja Martini, ktoré umožňujú čašníkovi pripraviť nápoj priamo pri stole zákazníka.

Ázijským barom dominujú tie v Singapure, ktorým v rebríčku patria až štyri priečky. Hneď za nimi je Tokio s tromi barmi, Hong Kong a Tchaj-pej majú v rebríčku každý po dvoch baroch.
Protinožcov zastupujú tri bary, všetky sa nachádzajú v metropole Sydney. Zo Stredného východu je tu len jediný bar Zuma v Dubaji.

Rebríček 50 najlepších barov na svete:

 1. Connaught Bar, Londýn
 2. Dante, New York
 3. Clumsies, Atény
 4. Atlas, Singapur
 5. Tayer + Elementary, Londýn
 6. Kwant, Londýn
 7. Florería Atlántico, Buenos Aires
 8. Coa, Hong Kong
 9. Jigger & Pony, Singapur
 10. SG Club, Tokio
 11. Maybe Sammy, Sydney
 12. Attaboy, New York
 13. Nomad Bar, New York
 14. Manhattan, Singapur
 15. Old Man, Hong Kong
 16. Katana Kitten, New York
 17. Licorería Limantour, Mexico City
 18. Native, Singapur
 19. Paradiso, Barcelona
 20. American Bar, Londýn
 21. Carnaval, Lima
 22. Salmon Guru, Madrid
 23. Zuma, Dubaj
 24. Little Red Door, Paríž
 25. 1930, Miláno
 26. Two Schmucks, Barcelona
 27. El Copitas, Petrohrad
 28. Cantina OK!, Sydney
 29. Lyaness, Londýn
 30. Himkok, Oslo
 31. Baba Au Rum, Atény
 32. Panda & Sons, Edinburgh
 33. Swift, Londýn
 34. Three Sheets, Londýn
 35. The Bamboo Bar, Bangkok
 36. Tjoget, Štokholm
 37. Buck and Breck, Berlín
 38. Employees Only, New York
 39. Bulletin Place, Sydney
 40. Bar Benfiddich, Tokio
 41. Artesian, Londýn
 42. Sober Company, Šanghaj
 43. Indulge Experimental Bistro, Tchaj-pej
 44. Bar Trigona, Kuala Lumpur
 45. Drink Kong, Rím
 46. Room by Le Kief, Tchaj-pej
 47. Alquimico, Cartagena
 48. High Five, Tokio
 49. Charles H., Soul
 50. Presidente, Buenos Aires

Ako sa tento rebríček zostavuje?

V tomto roku sa podľa Marka Sansoma, obsahového editora tohto rebríčku, proces hlasovania zmenil tak, aby upozornil na krízový stav barov po celom svete. Spoločnosť vymenovala externých predsedov pre 20 geografických regiónov z celého sveta. Každý predseda potom zvolil pre každý región porotu, z ktorej vznikla hlasovacia „Akadémia“.

Súvisiace: Toto sú najlepšie lyžiarske bary sveta

Sansom vysvetľuje zloženie a spôsob hlasovania poroty v tomto roku: “540-členná Akadémia pozostáva z odborníkov na nápoje ako manažérov baru, barmanov, ambasádorov rôznych značiek, ľudí píšúcich recenzie o nápojoch, historikov a milovníkov kokteilov, ktorí sú vybraní na základe svojej znalosti medzinárodnej barovej scény. Zvyčajne má každý člen Akadémie sedem hlasov, ktoré potom dajú barom, ktoré sa im počas posledných 18 mesiacov najviac zapáčili. V tomto roku však hlasovacie obdobie skončilo už v marci, keď vo väčšine krajín došlo k lockdownu.”

Kokteil z Galaxy Bar, víťaz tohtoročnej súťaže Campari One to Watch.

To, čo robí bar jedným z najlepších, je ponechané na úsudku každého hlasujúceho člena.
Sansom dodal: “Nie sú dané žiadne hodnotiace kritéria … hoci máme prísne pravidlá hlasovania. Hlasujúci musel predtým navštíviť bar, za ktorý hlasuje a nesmie nominovať sám seba alebo bar, v ktorom je finančne zainteresovaný.” Každý z členov poroty musí takisto hlasovať pre tri bary, ktoré nie sú v jeho súčasnej domovskej krajine, v prípade USA v ich domovskom štáte.

Ďalšie top bary z celého sveta

Predtým spoločnosť zverejnila aj bary, ktoré sa umiestnili na zvyšných 50 priečkach. V tomto rebríčku je 26 nováčikov, z toho 11 je v Ázii.

Minulý mesiac boli odovzdané aj individuálne ceny s označením Altos Bartenders‘ Bartender 2020. Renato Giovannoni z baru Florería Atlántico (7. miesto v rebríčku) v Buenos Aires dostal cenu pre najlepšieho barmana za rok 2020.

Renato Giovannoni z baru Florería Atlántico v Buenos Aires, držiteľ ocenenia pre najlepšieho barmana za rok 2020, the Altos Bartenders’ Bartender award.

Dubajský Galaxy Bar získal ocenenie Campari One To Watch 2020 a bar Maybe Sammy v Sydney, ktorý porota označila za najlepší bar v Australázii iba 9 mesiacov od jeho otvorenia, dostal ocenenie the Michter’s Art of Hospitality Award 2020.

Pomoc pre krachujúci priemysel

Spoločnosť taktiež vyzbierala 1,2 milióna dolárov, ktoré majú pomôcť barom, ktorých existencia je v dôsledku globálnej pandémie ohrozená. Tieto peniaze sa teda rozdelia medzi neziskové organizácie a súkromné podniky.

Podľa údajov na webstránke spoločnosti zatiaľ z tohto fondu obdržalo granty viac ako 200 barov a reštaurácií z 53 krajín.

Sansom odhaľuje aj hlbší význam tohto rebríčka: “Dúfame, že vyhlásenie 50-tich najlepších barov na svete ukáže silu globálnej barovej komunity. Bary dokazujú celému svetu, že aj napriek všetkým obmedzeniam a neustálym výzvam sa snažia robiť všetko preto, aby naďalej ponúkali svojím zákazníkom to najlepšie.”

Zdroj: NYTimes, ElCronista

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.