Ako vníma pandémiu koronavírusu Domenico Dolce?

Domenico Dolce.

Práve počas tejto obrovskej krízy koronavírusu máme neskutočné šťastie, že sa nachádzame zrovna v Miláne. A to preto, že je dnes skutočne nádherne. Môžeme preto otvoriť okná dokorán alebo ísť na balkón a vychutnávať si príjemné slnečné lúče aj z pohodlia domova. Vďaka takémuto počasiu je možné mať dobrú náladu aj v karanténe.

Poctivo dodržiavam všetky stanovené pravidlá a väčšinu času preto trávim vo svojom apartmáne. Som tu s Guilhermom, mojim priateľom. Samozrejme, že som každý deň v kontakte aj so svojou rodinou a Stefanom, teda všetkými ľuďmi, ktorých milujem, no iba prostredníctvom aplikácie FaceTime. Vďaka takémuto rozšíreniu našej kultúry sa možno nemôžeme stretnúť osobne, no „stretnutia“, ktoré prebehnú takýmto spôsobom, sa zdajú byť o čosi emocionálnejšie. Moji rodičia tak môžu práve vďaka tomuto výdobytku modernej doby vykonať v kruhu celej rodiny svoj tradičný nedeľný rituál aj bez toho, aby sme sa ho fyzicky zúčastnili. Môžeme sa spolu naobedovať a pri umývaní riadov sa porozprávať o všetkých našich súčasných problémoch a želaniach, hoci iným spôsobom ako zvyčajne.

Dokonca aj napriek tomu, že teraz trávim väčšinu svojho času doma, naďalej som pracujúcim človekom a od svojej každodennej rutiny neupúšťam. Každý deň vstávam o siedmej hodine ráno, pretože si myslím, že akonáhle zmeníte svoju rutinu, ciao. Včera som upratal celú kuchyňu a aj napriek tomu, že je to maximálne trápne, musím sa priznať, že nedokážem narábať s mojou umývačkou riadu. Vždy musím zavolať svojej neteri Giusi, ktorá mi s tým pomôže. Takže akonáhle sa zobudím, dám si kávu, uistím sa, že všetko v apartmáne je čisté a upravené, napravím vankúše na sedačke, vyčistím koberec.

Ak musím pracovať, zaistím si povolenie o opustení bytu a opatrne sa premiestnim tam, kde je to potrebné. Akonáhle prejdem cez ulicu Viale Piave ( kde Dolce & Gabanna sídli ) a uzriem ľudí na ulici, ktorí si teraz od ostatných udržujú maximálny odstup, donúti ma to zamyslieť sa. Sociálny dištanc kompletne zmenil spôsob, akým sme doteraz žili. Ak chcete niekoho pobozkať, bohužiaľ to už nie je možné. No práve v tomto momente to nespôsobuje žiadnu frustráciu ani nevraživosť. Pred dvoma týždňami sa ľudia na ulici neusmievali, no dnes je situácia aj napriek všetkému iná. Ľudia konečne začali nosiť aj úsmev.

Musím priznať, že ohľadom súčasnej situácie mám veľké obavy a niekedy sa ocitnem v maximálnej panike. Ale nie je to nič, čo by vybočovalo z normálu. Sme predsa ľudia. Máme právo sa takto cítiť. Snažíme sa byť pozitívni a pomáhať akokoľvek len môžeme. Ešte vo februári, pred milánskym týždňom módy, som sa spolu so Stefanom rozhodol, že spoločnosť Dolce & Gabanna založí fond na výskumný projekt koronavírusu, ktorý sa uskutočňuje na milánskej univerzite Humanitas University. Pevne teda veríme, že jeho práca pokračuje aj naďalej. Epidemiológovia o svojom výskume totižto hovoria len vtedy, akonáhle urobia skutočný krok vpred. Nechcú vzbudiť plané nádeje alebo rozprávať o ničom. Naozaj si želám, aby bol zajtrajšok lepším dňom. Pretože dnešok pripomína obrovskú vojnu. A práve preto si potrebujeme strážiť tie najdôležitejšie hodnoty, akými sú ľudskosť, ľudský život a dôstojnosť.

Modlím sa k Panne Márii a Ježišovi, pretože som katolík a pevne verím v akýkoľvek zázrak k lepšiemu. Pravidelne sledujem televízne správy a musím priznať, že aj keď sú niekedy vyčerpávajúce, rovnako vedia byť aj inšpiratívne. Pre mňa osobne sú zdravotné sestričky a lekári skutočnými hrdinami, a práve týchto ľudí by sme preto mali oslavovať a obdivovať. Nie celebrity, alebo influencerov a podobne. A aj napriek tomu, že je táto situácia otrasná, máme šťastie, že sa odohráva práve v Taliansku. Aj keď sú nemocnice preťažené, ich dvere sú stále otvorené pre každého. Každý máme nárok na zdravotnú starostlivosť.

Pevne veríme, že náš zážitok s koronavírusom pomôže ostatným krajinám, pretože sme prvá krajina Západu, ktorá tomuto problému čelí, ale nie jediná, ktorá sa s ním bude musieť vyrovnať. No práve teraz je situácia jednoducho neuveriteľná. Dokonca ani pred dvoma týždňami si ešte nikto nevedel predstaviť to, čo tu teraz máme. Nikto si nevedel predstaviť, že by sa toto vôbec mohlo odohrať.

Súvisiace:
Luxusné spoločnosti finančne prispievajú na boj proti korona vírusu
Dior a Givenchy prechádzajú od výroby parfumov k dezinfekčným prostriedkom na ruky

Teraz už chápeme, že keď sa príroda rozhodne urobiť razantný krok, je len obmedzený počet možností, ako s ním možno bojovať. Ľudské nástroje, ako rôzne technológie a finančné systémy, nám dávajú len falošný pocit kontroly. V čase núdze nám totižto môžu pomôcť iba do istej miery. Čo bolo nemožné sa tak stalo možným, potom pravdepodobným a nakoniec aj reálnym. A všetko sa to pritom odohralo neskutočne rýchlo. Niekedy sa zdá, že sme sa ocitli uprostred katastrofického filmu. No myslím si, že to, čo nás zmenilo, môže zmeniť aj naše hodnoty. Môže nám to pomôcť v tom, aby sme konečne žili vyrovnanejším spôsobom a zlepšovali veci pre mladých ľudí a pre budúcnosť. Myslím si, že každý teraz využíva čas strávený v karanténe na akúsi sebareflexiu a premýšľanie nad životom, či jeho hodnotami.

Niektoré veci na tejto situácii ma však vedia skutočne dojať. Keď napríklad vidím video ľudí na balkónoch, ktorí spoločne spievajú operu, známu popovú pieseň Azzurro, alebo staré talianske piesne, doslova plačem. Pretože aj napriek izolácii ľudia nachádzajú spôsoby, ako sa spojiť. Spievanie takýchto piesní je pritom maximálne inštinktívne. Je to skoro ako akési prejavenie vzdoru voči súčasnej situácii, ako partizánska obrana identity krajiny a duše obyvateľstva. Dokáže ma to preto rozplakať každý jeden deň, zatiaľ čo Guilherme na mňa pozerá ako na šialeného Taliana. No nemôžem si pomôcť. Skutočne ma robí šťastným to, keď vidím ako sa ľudia takýmto spôsobom spájajú. Sme jednoducho Taliani. Milujeme život. Sme štedrí. Sme v tom spoločne. Máme dobré a veľké srdce.

V týchto dňoch ponímam tzv. la Belleza d’Italia, a teda krásu Talianska omnoho viac, ako som tak robil v minulosti a domnievam sa, že tento fenomén pomáha uvedomovať si ju aj mladej generácii. Možno práve súčasná situácia je tak tým správnym momentom na akýsi reset celého Talianska.

Myslím si, že práve v tomto momente veľkého nebezpečenstva objavujú Taliani to, že hodnota života spočíva v rodine, v medziľudských vzťahoch, v našej schopnosti pomáhať si navzájom a byť k sebe dobrí. Tam kde svieti slnko a kde je rodina, tam je aj nádej.

Takto to teda práve vyzerá v Miláne. Prosím, dávajte pozor ako na seba, tak aj na svoju rodinu. Umývajte si pravidelne ruky a buďte obozretní!

Zdroj: GQ Magazine, Economic Times

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.