Ako si užiť Paríž ako správny Parížan

Pri návšteve nového mesta je náročné nesprávať sa ako typický turista. Ak sa Vám však podarí ponoriť sa hlbšie do tajov vyhľadávaných turistických destinácii, naskytne sa Vám možnosť okúsiť život v populárnych metropolách tak, ako ho každodenne prežívajú miestni obyvatelia.

Paríž je jedným z miest, ktoré osloví všetky Vaše zmysly. Zároveň ponúka celú škálu možností na zanechanie vychodených turistických chodníkov a získanie zážitkov, ktoré Vám neponúkne žiadna cestovná kancelária. Víno, gastronómia, parfumy, umenie a tanec – pod kožu tohto veľkolepého mesta sa môžete dostať rôznymi spôsobmi.

Zúčastnite sa výstav

Skutočnú atmosféru Francúzska si najviac vychutnáte počas niektorej z veľkých parížskych výstav (salónov). Tieto podujatia sú plné energie a dostupné širokej verejnosti. Zahŕňajú dych berúce expozície, dostatok jedla a vína, a neobmedzené množstvá zábavy.

Výstava Salon International de l’Agriculture, ktorá sa uskutoční v dňoch medzi 24. februárom a 4. marcom roku 2018, je zasvätená poľnohospodárskym produktom z celej krajiny. Môžete ochutnať ustrice z Normandie či pohladkať si oceneniami dekorovaný holštajnský dobytok. Čo je však najdôležitejšie, po celý čas sa budete pohybovať v bezprostrednej blízkosti autentických Francúzov. Možno dokonca stretnete aj francúzskeho prezidenta, ktorý sa na tomto podujatí vyskytuje v rámci každého ročníka.

Stretnite sa s vinármi

Výstava s názvom Salon des Vins des Vignerons Indépendants potrvá od 30. novembra do 4. decembra tohto roku. Pri vstupe na výstavisko dostanete pohár na stopke, mapu podujatia a srdečné privítanie v mikrokozme francúzskeho vína. Stretnete tu stovky vinárov, ktorí Vám budú s radosťou nalievať svoje produkty a diskutovať s Vami o svojich viniciach. Ceny vína sa v rámci podujatia pohybujú pod bežnou predajnou hodnotou.

Vstúpte do sveta čokolády

Výstava Salon du Chocolat je najväčším podujatím svojho druhu na svete. Medzi 28. októbrom a 1. novembrom sa počas tohto roka pod jednou strechou stretli všetci francúzski a svetoví výrobcovia čokolády a spoločne vzdali poctu všetkému, čo s ňou súvisí. Od piva až po módu.

Užite si symfóniu vína

V závislosti na vašom rozpočte a časových možnostiach sa môžete rozhodnúť pre jedno z podujatí, ktoré ponúkajú poprední parížski pivniční majstri. Touto cestou môžete zažiť bezplatné ochutnávky vín, večerné školy vinárstva či luxusný pokrm Michelinového kuchára spolu s vhodným výberom vína. Jedná sa o ideálny zážitok, prostredníctvom ktorého si vychutnáte kvalitné francúzske víno a zároveň sa naučíte niečo nové.

Parížska reštaurácia Legrand Filles et Fils ponúka vzdelávacie kurzy, počas ktorých sa oboznámite s umením výberu správneho syra k rôznym druhom vína. Prípadne sa môžete zúčastniť na dvojhodinových degustáciách, ktoré sú často honosne nazvané ako „Malé regióny, veľké vína“ či „Objavte tajomstvá vína“. Reštaurácia má v každom mesiaci určený jeden štvrtok, počas ktorého sa tu môžete zúčastniť degustácie vín v sprievode živej hudby.

Nový štýlový podnik Caves du Louvre sa nachádza v priestoroch historických kráľovských vínnych pivníc. Počas celého týždňa organizuje niekoľko dvojjazyčných podujatí, v rámci ktorých sa môžete oboznámiť s miestnymi vinárstvami. Realizujú sa tu taktiež aj vinárske kurzy, počas ktorých máte možnosť namiešať si vlastnú zmes vín cuvée.

Strávte pondelky v hoteli Le Bristol

Každý pondelok sa v hoteli Le Bristol Paris vyskytuje popredný výrobca vína a osobne prezentuje vína zladené s večerným menu, ktoré špeciálne pre túto príležitosť zostavuje šéfkuchár Eric Frechon. Ten je ocenený troma Michelinovými hviezdami a jeho kulinárske umenie si môžete vychutnať za cenu 140 eur.

Naobedujte sa v reštaurácii La Pagode de Cos

Neďaleko stojí hotel La Réserve, v ktorom sa nachádza reštaurácia La Pagode de Cos. Ponúka štvorchodové menu v cene 130 eur, ktoré je zostavené v súlade s ponukou vín miestneho vinára. Šéfkuchárom podniku je Jérôme Banctel, ktorý je ocenený dvoma Michelinovými hviezdami.

Skúste domáce jedlo

Večera v kruhu priateľov v domácom prostredí väčšinou nepatrí do cestovného plánu typických turistov. Aplikácia Vizeat Vám však ponúka okúsiť takýto zážitok v niekoľkých parížskych štvrtiach. Nebudete mať žiadny problém pokryť cenu takejto večere pomocou svojho cestovateľského rozpočtu.

Vyťažte z múzeí čo najviac

Väčšina návštevníkov Paríža možno vôbec netuší, že mnohé z popredných múzeí ponúkajú umelecké workshopy, predstavenia a koncerty pre jedincov všetkých vekových kategórií či rodiny s deťmi. Nemajte strach z toho, že Vaša francúzština nie je na prvotriednej úrovni. V rámci workshopov budete potrebovať hlavne Vaše ruky a hudobné podujatia si vyžadujú pozorné uši.

V múzeu Musée d’Orsay sa konajú poludňajšie a večerné koncerty, ktoré korešpondujú s aktuálne vystavovanými expozíciami a takto podčiarkujú rôznorodú povahu umenia. Na francúzskej stránke múzea je v súčasnosti uvedený program podujatí na jeseň roka 2017. Patrí medzi ne napríklad tanečné predstavenie, ktoré privádza k životu jednu z malieb Edgara Degasa. V rámci ďalšieho vystúpenia si môžete pozrieť tance americkej tanečnice Isadory Duncanovej v sprievode živej hudby.

Múzeum Palais de Tokyo organizuje kreatívne workshopy ručných prác pre celé rodiny. Ponúka tiež dvojhodinové programy pre deti, počas ktorých sa rodičia môžu vybrať objavovať zákutia umeleckých expozícií.

Navštívte umelecké centrum Le Centquatre

Umelecké centrum Le Centquatre sa nachádza neďaleko parku Parc de la Villette. Každý deň sa tu konajú podujatia spojené s tancom, divadlom, cirkusom, kúzlami, jogou, umeleckými workshopmi a kinom. Tento moderný priestor nepochybne ulahodí každému návštevníkovi a nadšencovi súčasného umenia.

Súčasťou umeleckého komplexu je aj reštaurácia, kaviareň či obchod s oblečením. Nie je náročné stráviť tu celý deň alebo večer,, keďže si tu každý príde na svoje. Aktuálny program predstavení nájdete na webstránke zariadenia. Keď sa rozhodnete navštíviť Le Centquatre, z pódia môže znieť reprodukovaná alebo živá hudba. Je bežné, že program zahŕňa rôzne štýly, počnúc šansónmi až po elektronickú hudbu.

Pridajte sa k umelcom

V rámci každoročného podujatia Portes Ouvertes, v máji otvára viac než 250 parížskych umelcov brány svojich ateliérov verejnosti. Stačí, ak zavítate do štvrte Belleville.

Podobné podujatie sa koná aj v štvrti Montreuil, ktorá je už po celé desaťročia útočiskom 850 maliarov, sochárov, digitálnych umelcov, klenotníkov, módnych návrhárov a výrobcov keramiky. Nemali by ste si nechať ujsť možnosť navštíviť priestory, v ktorých pracujú na svojich aktuálnych dielach. Posledné takéto podujatie sa uskutočnilo medzi 13. a 16. októbrom a prilákalo milovníkov umenia z Paríža a celého Francúzska.

Zatancujte si s Parížanmi

Túžite tancovať tango pri svite mesiaca odrážajúceho sa od hladiny Seiny? Tanečná škola Tango Argentin v období od júna do septembra usporadúva bezplatné hodiny tanca. V nábrežnom parku Jardin Tino Rossi sa tak môžete naučiť tancovať tango, rock alebo čaču.

Skutočnou lekciou tanca je iba prvá hodina každého stretnutia. Potom ste už odkázaní na vlastné schopnosti a spolu s ďalšími zanietenými začiatočníkmi môžete pretancovať pokojne aj celú noc. Tanečná škola ponúka počas zimnej sezóny troj-hodinové lekcie základov tanga, za ktoré si zaplatíte 40 eur. Začiatočníci sú vítaní.

Aj umelecké a tanečné centrum Éléphant Paname ponúka rôznorodé tanečné kurzy. Zoznámte sa so štýlmi ako sú hip-hop, indický moderný filmový tanec s názvom Bollywood, orientálny tanec či klasický balet. V ponuke centra je tiež pilates, joga a mnoho ďalších. Kurzy sa konajú každý deň a sú prístupné pre všetkých záujemcov. Možno sa Vám dokonca podarí zúčastniť sa profesionálneho vystúpenia a osviežiť sa zdravými pochúťkami v kaviarni Café EP.

Vytvorte si vlastnú vôňu

Čo môže byť viac francúzske, ako možnosť vytvoriť si vlastnú voňavku v dielni slávnej parfumérie? Svetová značka Guerlain prevádzkuje popredný obchod na populárnej promenáde Champs-Élysées. Od 10:00 a 13:30 sa tu organizujú 2,5-hodinové workshopy, počas ktorých si môžete v štýlovom ateliéri (na obrázku) namiešať parfum podľa vlastného vkusu. Poplatok za účasť predstavuje 130 eur.

Súvisiace: 9 hotelových izieb s úžasným výhľadom na svetové kultúrne pamiatky

Súkromné múzeum Le Grand Musée du Parfum je zasvätené všetkému, čo sa týka luxusných vôní. Tiež sa tu organizujú workshopy pre deti (v cene 45 eur) a dospelých (v cene 95 eur), počas ktorých do hĺbky preskúmate umenie výroby parfumov. Takisto budete po skončení kurzu odchádzať s vlastnoručne pripravenou vôňou. Inštruktáž je síce vo francúzštine, ale ak máte aspoň základné znalosti parfumérskej terminológie, nebudete mať problém zorientovať sa.

Zdroj: HuffPost, The Telegraph

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.