Ako Sean Connery zmenil obyčajné rolexky na „bondovky“

Popis: Sean Connery v špionážnom filme Goldfinger, z roku 1964.

Pre mnohých bude nezabudnuteľným obrazom Seana Conneryho ten z filmu Dr.No, kedy sa nám všetkým predstaví v kasíne slovami “Bond. James Bond.” A možno tým nezabudnuteľným bude práve záber z ďalšej bondovky Goldfinger, kde si pýta martini s požiadavkou “potriasť, nemiešať.”

Ak ste fanúšikom bondoviek, vaším obľúbeným obrazom Conneryho je pravdepodobne úvodná scéna z filmu Goldfinger, keď v bielom smokingu zapaľuje sudy s výbušninami. Predtým si však s pomocou zapaľovača skontroluje čas na svojich hodinkách Rolex Submariner 6538, ktoré mal Connery na svojom zápästí vo všetkých štyroch filmoch o Jamesovi Bondovi.

Súvisiace: Takto vyzerá najväčšia predajňa značky Rolex na svete

Pre generáciu mužov predstavoval Conneryho Bond skutočného chlapa. Chceli sa obliekať ako on, šoférovať ako on, biť sa ako on, a samozrejme, aj milovať ako on. Takže v okamihu, keď Connery osvetlil svojím zapaľovačom hodinky Submariner, bolo jasné, že sa pre milióny mužov stanú ikonickými. Paul Boutros, ktorý ako vedúci divízie hodiniek aukčného domu Phillips viedol dražbu všetkých hodiniek značky Rolex nosených Bondom, to potvrdzuje: “Záber vo filme na hodinky Submariner na Bondovom zápästí významne ovplyvnil vkus ľudí z celého sveta. ”

Sean Connery vo filme Dr. No, z roku 1962.

Model Submariner naozaj vďačí za svoju obľúbenosť práve Connerymu. V pôvodných knihách Iana Fleminga totiž tento medzinárodný záhadný muž nosil ťažké hodinky Rolex Oyster. Boutros si myslí, že ”to by pre Bonda bolo prirodzené: vkusné a elegantné, aj keď trochu anonymné, rovnako ako smokingy a obleky, ktoré nosí Bond. Model Submariner je niečo úplne iné: výrazné potápačské hodinky so všetkými znakmi tohto štýlu – očíslovaný rám na ciferníku a ukazovateľe hodín, ktoré majú byť ľahko čitateľné pod vodou.“

Konkrétny model, ktorý nosil Connery, dostal prezývku „Veľká koruna“ podľa zväčšeného gombíka na naťahovanie na pravej strane hodiniek. A keďže sa automaticky spája s agentom 007, dnes je známy aj ako hodinky “James Bond Submariner.”

Vplyv nosenia hodiniek Submariner Jamesom Bondom bolo cítiť na viacerých úrovniach. Pravdepodobne tou najdôležitejšou bolo, že ukázal úplne nový spôsob ich nosenia. V roku 1962, keď bol odpremiérovaný film Dr. No, nosili tieto hodinky predovšetkým potápači. Boutros prezrádza: “Predaj športových hodiniek ako Submariner bol v tej dobe v porovnaní s Datejustom pomerne slabý, pretože model bol uvedený na trh až v roku 1954.Dôkazom toho je relatívna vzácnosť týchto modelov z prvých rokov.” Ale Conneryho Bond používal model Submariner rovnakým spôsobom, ako to robia moderní zberatelia po celé desaťročia: mal ich na sebe, keď bol v plavkách na lodi, ale aj v smokingu, aj keď flirtoval na večierku s Honey Ryderovou.

Súvisiace: Najväčšou novinkou roka od značky Rolex sú …

A keď začali zberatelia nosiť takzvané „profesionálne“ hodinky v každodennom živote, pravdepodobne nie náhodou sa tie od Bonda stali azda najslávnejšími a najuznávanejšími mechanickými potápačskými hodinkami na svete. Webová stránka Hodinkee v nekrológu pre Conneryho uviedla, že jeho Bond „bude navždy mužom, ktorý predal milión modelov Submariner.“

Sean Connery vo filme Dr. No, z roku 1962. 

Conneryho model Submariner je jedným z najikonickejších. Jeho úloha vo filmoch o Bondovi bola vo všeobecnosti prelomová pre značku Rolex. Boutros dodáva: “Hoci zatiaľ nikto presne nevie, aký vplyv mal v tom čase Flemingov a / alebo Conneryho výber hodiniek pre Bonda na predaj hodiniek Submariner spoločnosťou Rolex, som si istý, že to pomohlo podporiť úspech modelu – od tej doby a po ďalšie desaťročia.“ V rámci línie Submariner je Conneryho model 6538 stále najžiadanejším modelom na svete. V predošlých aukciách sa hodinky vydražili za $567 000. Po smrti Conneryho sa očakáva nárast ich ceny.

Ďalšie hodinky Jamesa Bonda nie sú len elegantné, ale aj gýčové: Model Submariner, ktorý mal Roger Moore, sa mohol zmeniť na pílu, zatiaľ čo model Omega Seamaster, nosený Piercom Brosnanom, dokázal vystreliť kotviaci hák. Krása Conneryho originálu spočíva v tom, že to boli iba hodinky. Bond ich používal na kontrolu času a ladili rovnako s jeho potápačským oblekom ako aj smokingom. Navyše, pri najťažších misiách mu pomáhali vyzerať čo najelegantnejšie.

Sean Connery a Claudine Auger vo filme Thunderball, z roku 1965.

Zdroj: GQ

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.