Ako sa najbohatšie rodiny Indie snažia udržať na vrchole?

Pojem „family office“ u nás zatiaľ nie je veľmi rozšírený. Dá sa preložiť ako „rodinná kancelária“. Jedná sa o služby, ktoré môžu pre majetnú rodinu zabezpečiť všetko od správy úspor a riadenia rodinných podnikov, cez zorganizovanie a odvoz na rodinnú dovolenku, až po pravidelné návštevy záhradníka.

Najbohatší ľudia Indie – majitelia rodinných podnikov, podnikatelia, celebrity a riaditelia spoločností – sa pri správe svojho majetku už neobracajú na súkromné banky. Namiesto toho vyhľadávajú spoločnosti, ktoré poskytujú služby family office. Banky poskytujú výlučne investičné poradenstvo. Rodinné kancelárie sa však postarajú o všetky stránky života modernej indickej podnikateľskej rodiny. Od dedičských konaní a správy daní, až po filantropiu a alternatívne investície.

Himanshu Kohli stojí na čele spoločnosti Client Associates, ktorá v rámci služieb rodinnej kancelárie spravuje majetky viacerých bohatých rodín. Stará sa o aktíva svojich klientov, ktorých súhrnná hodnota dosahuje 3 miliardy dolárov. Kohli vraví: „Keď som pred 15 rokmi zakladal svoju spoločnosť, nikto tu o systéme rodinných kancelárií nepočul. Dnes však bohaté indické rodiny hľadajú spôsoby, ktorými by ochránili a zveľadili svoj majetok.“

Bohatstvo o ktoré sa treba starať

Spoločnosť Credit Suisse zverejnila údaje, podľa ktorých sa výška národného bohatstva Indie v roku 2016 pohybovala okolo 3,5 bilióna dolárov. Indické rodinné kancelárie v súčasnosti spravujú až 20% podiel z celkového národného bohatstva krajiny.

Zveľaďovanie bohatstva sa v Indii naplno rozbehlo až začiatkom 90. rokov, kedy sa krajina otvorila svetovým trhom. To vysvetľuje, prečo je v krajine málo milionárov a prečo majú bohatí ľudia obmedzené možnosti v rámci spravovania svojho majetku.

Credit Suisse tvrdí, že v Indii žije 178 000 milionárov. V jej ázijskej konkurencii – Číne, žije 1,6 miliónov milionárov. Počet obyvateľov dosahuje v oboch krajinách viac než 1,3 miliardy.

Soumya Rajanová je výkonnou riaditeľkou spoločnosti Waterfield Advisors, ktorá tiež ponúka služby rodinných kancelárií viacerým. V rozhovore povedala: „Myslím, že sa ešte iba rozbiehame. Počet jednotlivcov vo svete, ktorí vlastnia majetok v minimálnej hodnote 30 miliónov dolárov, medzi rokmi 2003 až 2013 vzrástol takmer o 375%. Z veľkej časti za to môže Čína. Očakávame, že India ju dobehne už v nasledujúcich 15 rokoch.“

Predpokladá sa, že ekonomický rast Číny sa bude v najbližšom období spomaľovať. Dôvodom by mali byť štrukturálne zmeny v krajine. Rajanová dnes spravuje majetky v hodnote 2 miliardy dolárov a dodáva, že „bohatstvo Indie bude naďalej narastať.“

Analytici tvrdia, že k nárastu indického bohatstva by malo prispieť niekoľko činiteľov. Patrí sem prehlbovanie kapitálových trhov, dozrievanie lokálnych startupov a nárast podnikania so súkromným kapitálom.

Rodinné podniky, ktoré boli v minulosti skôr uzatvorené, sa už dnes otvárajú rôznym obchodným príležitostiam. Tieto faktory prispejú k tomu, že v krajine sa začne hromadiť bohatstvo, o ktoré sa bude treba profesionálne postarať.

Rajanová ďalej uvádza: „Bohatí občania Indie potrebujú niekoho, kto stojí na ich strane. Niekoho, komu môžu dôverovať. Rodinné kancelárie vybavujú všetky služby pod jednou strechou. Klient teda nemusí opakovať svoje požiadavky piatim rozdielnym ľuďom. Zdôverí sa jednému človeku, ktorý je dokonale oboznámený s jeho finančnou situáciou. Prirodzene, ponúkame nekompromisnú diskrétnosť.“

Nová generácia na scéne

Bohatí ľudia z Indie sa necítia pohodlne, keď majú otvorene hovoriť o svojom bohatstve. Získať si ich dôveru je výzva, ktorej musia čeliť všetky rodinné kancelárie. Aditya Gadgeová je zakladateľkou Asociácie pre správu medzinárodného bohatstva Indie. Počas posledných piatich rokov sa snaží zvýšiť informovanosť ohľadom princípu “family office“. O aktuálnej situácii však povedala, že „bohaté rodiny sú často veľmi tajnostkárske.“

Potomkovia bohatých indických rodín navštevujú americké univerzity, kde sa vzdelávajú v oblasti plánovania nástupníctva. Mladí dediči sa snažia presvedčiť svoje rodiny, aby odovzdali správu niektorých svojich vnútropodnikových aktivít do rúk externých subjektov.

Soumya Rajanová povedala: „Mladá generácia si svoj čas naozaj cení. Mladí podnikatelia sa budú chcieť venovať činnostiam, ktoré ich bavia. Nenechajú sa svojou rodinou dotlačiť k tomu, aby všetok svoj čas venovali spravovaniu rodinného podniku. Keď budú mať možnosť najať si profesionálnu pomoc, využijú ju.“

Bohaté rodiny z Ázie a Indie sa v zvýšenej miere venujú otázkam nástupníctva a dedičstva. Očakáva sa, že o 10 rokov bude nová generácia indických podnikateľov dediť celkový majetok v hodnote 128 miliárd dolárov. Rodinné kancelárie dúfajú, že sa stanú nestrannými sprostredkovateľmi tohto dedičského konania. Budú sa snažiť, aby všetko prebehlo bez napätia a konfliktov.

Chuť riskovať

Dedenie majetku je prioritou číslo jeden. Rodinné kancelárie však pomáhajú svojim bohatým klientom aj s inými záležitosťami. Asistujú im pri riskantných alternatívnych investíciách, ktoré môžu ich majetok navýšiť. Čoraz populárnejšie je investovanie do umenia, vína a startupov. Buď priamo, alebo prostredníctvom investičných fondov. Analytici tvrdia, že takéto investície tvoria takmer 10% portfólia bohatých indických rodín.

Rajanová vraví: „Stále populárnejšie je dlhodobé investovanie do rozvíjajúcich sa podnikov, prípadne skupinové investovanie. Dokonca sa často viac rodín spája a svoj kapitál tak spoločne investujú.“

Kohli tvrdí, že indickým rodinám sa konečne otvárajú nové obzory. Postupne sa obzerajú ďalej, ako iba na domáci trh s nehnuteľnosťami a indické akciové trhy. Je veľmi pravdepodobné, že čoskoro začnú investovať do amerických akcií a hedžových fondov.

Zdroj: The Wall Street Journal, The Economist

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.