Ako Rolls-Royce Cullinan ovládol Hip-Hop

25. júna 2006 usporiadal raper Jay-Z pri príležitosti 10-ročného výročia svojho debutového albumu Reasonable Doubt koncert v newyorskej koncertnej hale Radio City Music Hall. Bola to honosná udalosť – skupina Roots ako záložná kapela, významní hostia ako Beyonce, Memphis Bleek a Foxy Brown. Podujatie vyvrcholilo, keď Jay jazdil na pódiu v bielo-béžovom aute Lexus GS300 z roku 1996, zatiaľ čo orchester hral úvodné tóny piesne “Regrets.”

Hip-hop a Jay-Z prešli od deväťdesiatych rokov dlhú cestu. Dva roky po vydaní albumu Reasonable Doubt sa Jay objavil na obálke svojho tretieho albumu s oveľa, oveľa drahším modelom Bentley Continental. Dnes, v roku 2021, začínajúci rapper, snažiaci sa dokázať svoju hodnotu, nepozerá po stredne veľkom sedane. Pravdepodobne hľadá model Rolls Royce Cullinan.

Keď raper 50 Cent hľadal koncom roka 2018 nové auto, zverejnil na Instagrame video, na ktorom kupuje prvý model Rolls Royce Cullinan v USA. Stlačte tlačidlo prehrávania na všetkých nových piesňach a minimálne tri z nich budú chváliť model Cullinan tak, ako to robia raperi Lil Baby a Lil Durka v piesni Voice of the Heroes, či raper Moneybagg Yo na svojom poslednom albume DMX Exodus.

Prečo model Cullinan? Áno, je to veľmi drahé auto, no o také autá na trhu nie je núdza. Ale model Cullinan je prvé SUV, ktoré britská automobilka, ktorá je dlho symbolom dekadencie starých peňazí, vôbec vyrobila. Mnohí si mysleli, že značka Rolls Royce také auto nikdy nevyrobí, pretože chcela navždy vyžarovať nenápadný lesk a luxus. Časy sa však menia. Chute sa menia. A práve teraz sa vkus bohatých zameriava na SUV.

Luxusné SUV samozrejme nie je novinkou. Biggie rapoval o tom, ako si vozí svoj zadok v aute Lexus LX450. Raper Hov na svojom druhom albume vymenoval rozdiely medzi modelmi Range Rover 4.0 a Range Rover 4.6. A na druhom albume DMX odštartoval Jadakiss svoj nezabudnuteľný verš slovami „Mával som smolu, no dnes ma môžeš vidieť v aute Jag“ (bez ohľadu na to, že značka Jaguar by najbližších dvadsať rokov SUV nevyrobila.).

Dokonca aj značka Porsche uviedla v roku 2002 na trh SUV, o ktorom sa dodnes polemizuje. Niektoré značky však zostali dlho v opozícii, napríklad Bentley, Aston Martin, Ferrari a áno, Rolls Royce. Značky, ktoré boli vďaka svojej histórii a postaveniu imúnne voči trendom na trhu. Značka Ferrari dokonca išla tak ďaleko, že sa nebála vyhlásiť, že spoločnosť nikdy nevyrobí SUV. Dnes sa však už vie, že Ferrari predsa uvedie na trh SUV s názvom Purosangue, a to niekedy v roku 2022. Aj spoločnosť Mercedes nedávno predstavila prvé SUV pod svojou značkou Maybach.

Značka Lamborghini vyrobila šialené super priemyselné SUV už v roku 1986 s malým úspechom, ale nedávno prišla s úplne novým modelom Urus, ktorý je založený na rovnakej platforme ako jeho stály spoločník Audi Q7. A spoločnosť Bentley, náprotivok k značke Rolls Royce, tiež použila túto platformu na výrobu svojho impozantného modelu Bentaygy.

Podobné: Historicky prvá aukcia Sotheby’s zameraná na Hip-hop vyniesla $ 2 milióny

Vypočujte si výkonných manažérov, ktorí vysvetľujú, prečo ich spoločnosti vyrábajú tieto automobily a odpoveď na túto otázku sa v podstate obmedzuje na verziu: „Išlo o veľa peňazí, ktoré by zostali na stole.“ A majú pravdu.

Žiadne z nových luxusných SUV ale nespĺňalo kolektívnu predstavu triedy celebrít tak ako model Rolls Royce Cullinan. Chcete ukázať, že sa vám darí lepšie ako všetkým vašim rovesníkom? Naskočte na Cullinan. Existuje zoznam možných dôvodov, prečo sa ich prvý pokus o výrobu offroadového modelu stal autom snov raperov, ale všetko môže súvisieť s jedinou vecou: jeho cenou.

Cena modelu Cullinan začína na 330 000 dolároch. To je takmer dvojnásobok základnej ceny modelu Bentley Bentayga. Môžete ľahko skončiť a minúť polovicu svojho majetku na konfiguráciu a ďalšiu na jeho nastavenie presne podľa vašich predstáv. A čo vyvolá väčšiu senzáciu ako skutočnosť, že za auto zaplatíte toľko, koľko vás vyjde dom? Ak ste raper Drake, toto auto si budete chcieť prispôsobiť čo najviac. Jemu totiž nestačí vlastniť „bežný“ model Cullinan, svoju jazdu v ňom zvláda pomocou kolies vyrobených na mieru a špeciálne vyšívanej kože.

Ale to, čo robí model Cullinan naozaj výnimočným, je vo vnútri. Nie, nie interiér, ale pod plechom. Na rozdiel od svojej konkurencie je model Cullinan postavený na platforme s názvom Architecture of Luxury, jedinečnej pre autá Rolls Royce. (Napr. ak by ste z modelu Bentaygy odstránili nános značky Bentley, zbadali by ste pred sebou model Audi Q7). Naskočte do svojho modelu Cullinan a máte pocit, akoby ste boli hermeticky uzavretí od okolitého sveta. Jeho systém vzduchového odpruženia skenuje nedokonalosti na ceste tisíckrát za sekundu, a tým zabezpečuje ničím nerušenú jazdu.

6,7-litrový motor V12 pod mohutnou kapotou je taký hladký a plný krútiaceho momentu, až máte dojem, že vás poháňajú čisté a neobrezané privilégiá.To všetko predstavuje jeden z najluxusnejších motoristických zážitkov, ktoré si za peniaze môžete kúpiť. Preto sa všetci, od raperov Offset a Cardi B po Lil Durk a Lil Baby, pri každej príležitosti chvália tým, že jeden majú.

A čo Jay-Z a Beyonce? Internetoví detektívi vypátrali, že práve minuli 28 miliónov dolárov na osobnú loď Rolls Royce Boat Tail.

To má veru veľmi veľmi ďaleko od modelu Lexus GS300.

Zdroj: Bloomberg, GQ

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.