Ako a prečo ovláda vrchné 1% väčšinu svetového bohatstva?

Nedávno sa na verejnosti objavil článok, ktorého autor vyjadril znepokojenie nad skutočnosťou, že 1% populácie disponuje kontrolou nad 82% svetového bohatstva. Autor článku potvrdil, že takáto distribúcia majetku je z jeho pohľadu vo svojej podstate neférová. Nedá sa pochybovať o tom, že mnohí ľudia, ktorí nepatria do vrchného 1%, zdieľajú tento názor. Často navyše hlásajú, že takýto obrovský majetok nepatrí do rúk tak malej skupiny ľudí a navrhujú, aby vláda pristúpila k prerozdeľovaniu tohto majetku.

Áno, je to pravda. 1% ľudí ovláda 82% celkového bohatstva sveta. A s veľkou pravdepodobnosťou to tak ostane až dovtedy, kým zvyšných 99% populácie nepochopí, akým spôsobom najbohatší ľudia sveta zhromažďujú a spravujú svoj obrovský majetok.

Ako to teda príslušníci 1% robia? Je takmer isté, že mnohí z nich mali jednoducho šťastie a narodili sa do prostredia, v ktorom o peniaze nebola núdza. V období medzi rokmi 2004 a 2007 bol však na vzorke 233 bohatých a 128 chudobných jedincov zrealizovaný prieskum, ktorý potvrdil, že mnohí úspešní ľudia zhromažďujú a udržiavajú svoje bohatstvo vďaka dodržiavaniu istých pozitívnych návykov. Predstavujeme Vám teda zvyky bohatých, ktoré Vám môžu pomôcť priblížiť sa k naplneniu Vašich finančných snov.

Súvisiace: 7 zvykov miliardárov, ktoré zlepšia kvalitu Vášho života

Čítajú každý deň a neprestajne sa učia

Až 9 z 10 bohatých ľudí zahrnutých v prieskume číta denne prinajmenšom 30 minút. Úspešní ľudia sa takýmto spôsobom neustále zdokonaľujú a získavajú nové zručnosti. Prirodzene, čítanie si vyžaduje istú námahu. Ak sa však túžite stať bohatými, jedná sa o námahu, ktorú budete musieť s ochotou vynaložiť na dosiahnutie svojho cieľa.

Bohatí ľudia čítajú, pretože si veľmi dobre uvedomujú, že informácie a vzdelanie sa dajú efektívne zužitkovať v procese zhromažďovania bohatstva. Čím väčším objemom poznatkov disponujete v rámci svojho odboru, kariéry či odvetvia, tým vyššiu hodnotu má Váš názor pre ľudí, s ktorými spolupracujete v každodennom profesionálnom živote.

Zdokonaľujú svoje zručnosti

Dve tretiny bohatých respondentov v rámci prieskumu potvrdili, že cieľavedome pracujú na zdokonaľovaní svojich zručností. Tejto činnosti pritom každý deň venujú dve až tri hodiny. Nejedná sa však iba o povrchové rozvíjanie niektorej zo svojich schopností. Bohatí ľudia namiesto toho študujú a analyzujú každý detail, čím sa stávajú skutočnými odborníkmi vo svojom remesle.

Vytyčujú si dlhodobé ciele a sny

Až 70% opýtaných bohatých jedincov potvrdilo, že cieľom ich neúnavnej práce je snaha o naplnenie dlhodobého cieľa či realizácia nejakého sna. Práve toto je zásadný rozdiel, ktorý podnecuje vznik priepasti medzi vrchným 1% a zvyšnými 99% populácie. Na ceste za veľkými cieľmi a snami sa totiž veľmi často vyskytujú situácie, v ktorých sa na Vás usmeje šťastie a posunie Vás o krok ďalej pri dosahovaní Vašich ambícií.

Drvivá väčšina najbohatších ľudí na svete Vám nepochybne potvrdí, že do svojej súčasnej pozície sa dostali aj vďaka poriadnej dávke šťastia. Je to však šťastie, o ktoré sa sami pričinili.

Sústredia sa na každodenné ciele

Nedá sa pochybovať o tom, že dlhodobý cieľ Vám poskytne predstavu o tom, akým smerom musíte kráčať na ceste za úspechom. Približne dve tretiny bohatých ľudí však v prieskume potvrdili, že každý deň sa sústreďujú na čiastkové ciele, ktoré majú pre nich aktuálne mimoriadne veľký význam.

Šetria peniaze

Takmer všetci respondenti, teda celkovo 94% uviedlo, že zo svojho ročného príjmu ušetria prinajmenšom 20%.

Dávajú si pozor na neuvážené míňanie

Viac než dve tretiny najbohatších ľudí sveta žije pozoruhodne striedmym životom. Svoje peniaze pritom míňajú na základe racionálnych rozhodnutí, nie v súlade s emocionálnymi impulzmi. Neustále sa snažia kupovať tie najkvalitnejšie produkty za čo možno najnižšiu cenu. Tento zvyk si však vyžaduje odhodlanie, trpezlivosť a istú dávku odriekania.

Budujú hodnotné vzťahy

Približne dve tretiny opýtaných bohatých jedincov uviedlo, že sa snažia budovať vzťahy s ďalšími pozitívne naladenými ľuďmi, ktorí tiež sústreďujú svoje úsilie na vlastnú cestu za úspechom. Väčšina týchto ľudí tiež patrí do vrchného 1%. Je totiž nepopierateľnou pravdou, že takýto ľudia majú potenciál otvoriť Vám dvere do mnohých smerov.

Venujú sa dobrovoľnej činnosti

Takmer tri štvrtiny respondentov prieskumu sa venujú dobrovoľnej činnosti aspoň v rámci piatich hodín mesačne. Prečo? Väčšinu miestnych neziskových organizácií totiž často riadia úspešní ľudia z danej komunity.

Vstávajú skoro ráno

Až 44% bohatých ľudí potvrdilo, že ráno majú vo zvyku vstávať tri či viac hodín pred tým, ako sa začnú venovať samotnému výkonu svojho zamestnania. V rámci tohto časového intervalu pracujú na dosahovaní svojich snov a cieľov, čítajú a sú produktívni. Skoré ranné vstávanie je mimoriadne dôležitým zvykom. Takýmto spôsobom budete schopní dosahovať konkrétne výsledky hneď na začiatku Vášho dňa a to Vás zásadne posunie vpred na Vašej ceste za úspechom.

Viac ako 90% mimoriadne úspešných ľudí potvrdilo, že v rámci svojho zamestnania sú práve oni osobami, ktoré robia zásadné rozhodnutia. Keď totiž skutočne chcete mať kontrolu nad smerovaním svojho života, musíte sa chopiť iniciatívy.

Súvisiace: Prekvapivo striedme zvyky deviatich miliardárov

Venujú sa práci, ktorú majú radi

Takmer 90% bohatých respondentov vyjadrilo záľubu v činnosti, ktorej sa venujú v rámci svojho zamestnania. Keď Vás totiž baví istá činnosť, ste ochotní venovať jej omnoho viac času a takýmto spôsobom zdokonaľovať svoje zručnosti, študovať ďalšie aspekty svojho zamestnania, čítať o možných prístupoch k riešeniu jednotlivých problémov, budovať vzťahy s ďalšími úspešnými ľuďmi vo Vašom odbore a v konečnom dôsledku pracovať na vlastnom osobnostnom rozvoji. Každá z týchto činností zásadným spôsobom zvyšuje Vašu osobnú hodnotu.

Každý sa chce dostať na vrchol, ale iba malý zlomok z davu sa skutočne odhodlá investovať do toho potrebnú energiu. Vrchné 1% ovláda 82% svetového bohatstva z jediného dôvodu. Práve do tejto kategórie totiž patria ľudia, ktorí sa neboja náročnej cesty na vrchol a sú odhodlaní šplhať sa bez ohľadu na prekážky.

Ak sa teda túžite stať členom skupiny najbohatších ľudí na svete, práve teraz je ten správny čas na to, aby ste sa tiež začali šplhať na vrchol.

Zdroj: WSJ, CNBC

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.