Ako miliardári a majitelia basketbalových klubov pomáhajú zamestnanom v čase koronavírusu?

Majiteľ klubu Dallas Maverircks, Mark Cuban.

Vzhľadom na neustále sa šíriaci koronavírus zažívajú miliardári pomerne krušné chvíle. Radikálne zmeny neobchádzajú ako podnikateľský sektor, tak ani celosvetové trhy a oblasť športu. O kríze v športovom priemysle pritom informoval dňa 14. marca aj redaktor spravodajskej relácie NBC News Kurt Helin, ktorý uviedol, že NBA by v prípade kompletného zrušenia celej svojej sezóny mohla stratiť až takmer 500 miliónov dolárov.

Aj napriek ponurým vyhliadkam do budúcnosti však niektorí NBA hráči nestratili duchaprítomnosť a rozhodli sa pracovníkom štadiónov a ostatným krízou zasiahnutým zamestnancom pomôcť. Skvelým príkladom je len 19-ročný Zion Williamson z tímu New Orleans Pelicans, ktorý sa ponúkol, že zo svojho osobného majetku vyplatí všetky mzdy pracovníkom štadiónu Smoothie King Arena, ktoré by inak v dôsledku uzavretia štadiónu nedostali.

Hráč Kevin Love z tímu Cleveland Cavaliers a Blake Griffin z tímu Detroit Pistons sa taktiež rozhodli venovať po 100 000 dolárov na mzdy všetkých zasiahnutých pracovníkov. Podobne aj hráč Steph Curry založil účet na zhromažďovanie peňažných prostriedkov v snahe bojovať s negatívnymi dôsledkami koronavírusu.

Zatiaľ čo mnoho hráčov sa rozhodlo pomôcť zamestnancom, ktorí sú po finančnej stránke najviac zasiahnutí, neostalo to len pri nich. Podobné kroky sa rozhodli učiniť aj niektorí majitelia veľkoklubov. Napríklad Mark Cuban, Tony Ressler a Ted Leonsis, ktorí vlastnia kluby Dallas Mavericks, Atlanta Hawks a Washington Wizard oznámili, že zamestnancov svojich štadiónov rozhodne neponechajú napospas kríze.

Avšak podľa renomovaného časopisu The New York Times sa do polovice marca iba približne polovica NBA tímov rozhodla pomôcť s finančnou kompenzáciou strát, ktoré zamestnancom štadiónov v dôsledku súčasnej pandémie vznikli. Rovnako daný magazín uviedol aj zoznam deviatich majiteľov takýchto NBA klubov.

Tony Ressler

Hodnota majetku: 2,4 miliardy dolárov

Klub: Atlanta Hawks

Basketbalový tím Atlanta Hawks má podľa posledných odhadov časopisu Forbes hodnotu okolo 1,52 miliardy dolárov. Len za sezónu 2018-2019 pritom získal až 32 miliónov dolárov z celkového predaja lístkov.

Ressler uviedol, že sa v priebehu pozastavenia sezóny jednoznačne „postará“ o všetkých svojich zamestnancov pracujúcich na čiastočný úväzok.

Súvisiace: Rebríček 15 najbohatších majiteľov NHL klubov a ich cesta k bohatstvu

Mark Cuban

Hodnota majetku: 4,3 miliardy dolárov

Klub: Dallas Mavericks

Podľa informácii magazínu Forbes sa hodnota Markovho klubu pohybuje vo výške 2,4 miliardy dolárov. Za športovú sezónu 2018-2019 dokázal prostredníctvom predaja lístkov zarobiť približne 52 miliónov dolárov.

Cuban pritom ohlásil, že už pracuje na pláne toho, ako efektívne a dostatočne pomôcť zamestnancom klubu. Je však potrebné podotknúť, že už pred časom sa rozhodol aj finančne prispievať zdravotníckym pracovníkom na zabezpečenie starostlivosti o ich deti.

Charles Dolan s rodinou

Hodnota majetku: 4,7 miliardy dolárov

Klub: New York Knicks

Celková hodnota klubu je najvyššou zo všetkých a dosahuje až 4,6 miliardy dolárov. Na základe toho bol preto práve tento klub označený časopisom Forbes za najhodnotnejší veľkoklub súťaže NBA. Len za sezónu 2018-2019 pritom dokázal zarobiť až 132 miliónov dolárov za predaj lístkov na svoje športové podujatia.

Dolan so svojou rodinou však verejne neohlásili žiadnu pripravovanú pomoc zamestnancom klubu.

Micky Arison

Hodnota majetku: 5,4 miliardy dolárov

Klub: Miami Heat

Hodnota klubu Miami Heat sa nepohybuje v závratných výšinách. Celkovo dosahuje iba hodnotu 1,95 miliardy dolárov. Na rozdiel od klubu New York Knicks, tak aj za predaj lístkov počas sezóny 2018-2019 získal podstatne menej, a to len 70 miliónov dolárov.

Majiteľ klubu však aj napriek tomu vyhlásil, že finačne podporí všetkých partnerov v oblasti občerstvenia, bezpečnostnú službu, hospodársky a organizačný sektor, no taktiež aj pracovníkov štadióna a klub pracujúcich na skrátený úväzok (pre ktorých špeciálne vyčlenil finančný balíček v objeme jedného milióna dolárov).

Tom Gores

Hodnota majetku: 5,7 miliardy dolárov

Klub: Detroit Pistons

Podľa odhadov časopisu Forbes má veľkoklub hodnotu 1,45 miliardy dolárov, pričom za športovú sezónu 2018-2019 zarobil 47 miliónov dolárov.

Hráč veľkoklubu Blake Griffin pritom ohlásil, že na pomoc v tejto kríze venuje 100 000 dolárov. Navyše dňa 20. marca Gores uviedol, že „riadne vyplácaní budú aj počas pozastavenia sezóny všetci zamestnanci klubu Detroit Pistons, a to vrátane zamestnancov pracujúcich na hodiny a tých, ktorí pracujú na čiastočný úväzok a majú na starosti zabezpečenie denných aktivít na štadióne Little Caesars Arena“.

Daniel Gilbert

Hodnota majetku: 6,2 miliardy dolárov

Klub: Cleveland Cavaliers

Celková hodnota majetku daného veľkoklubu sa pohybuje vo výške 1,51 miliardy dolárov. Sezóna 2018-2019 mu pritom vyniesla až 69 miliónov dolárov.

Tím veľkoklubu oznámil, že všetkým svojim hodinovým pracovníkom finančne vykompenzuje straty spôsobené pandémiou a jej dôsledkami na športový priemysel tak, ako by sezóna pokračovala obvyklým spôsobom aj naďalej. Toto vyhlásenie pritom nasledovalo oznámeniu o tom, že hráč klubu Kevin Love venuje 100 000 dolárov na vykompenzovanie finančných strát personálu.

Robert Pera

Hodnota majetku: 7,2 miliardy dolárov

Klub: Memphis Grizzlies

Aj vďaka predajom lístkov zo sezóny 2018-2019, ktorých výška dosiahla 22 miliónov dolárov, sa hodnota klubu dnes pohybuje vo výške 1,3 miliardy dolárov.

Spoločne so svojim majiteľom sa pritom klub rozhodol, že v priebehu zrušenej sezóny finančne odškodní všetkých zamestnancov, ktorí majú na starosti organizáciu a zabezpečenie hladkého priebehu jednotlivých podujatí.

Stanley Kroenke

Hodnota majetku: 10 miliárd dolárov

Kluby: Los Angeles Rams, Colorado Avalanche, Denver Nuggets, Colorado Rapids, Arsenal

Hodnota klubu Denver Nuggets je 1,6 miliardy dolárov, pričom za uplynulú sezónu 2018-2019 dokázal klub zarobiť až 47 miliónov dolárov za celkové predaje lístkov.

Zatiaľ však ešte nie je jasné ako, a či vôbec, budú Kroenke so svojimi klubmi finančne odškodňovať svojich zamestnancov podobne, ako aj ostatné kluby.

Súvisiace: 12 najbohatších miliardárov, ktorí stoja za futbalovými klubmi Premier League v Anglicku

Steve Ballmer

Hodnota majetku: 53,6 miliardy dolárov

Klub: Los Angeles Clippers

Na základe informácií prestížneho časopisu Forbes je hodnota klubu 2,6 miliardy dolárov, na základe čoho je možné konštatovať, že sa tak jedná o jeden z najhodnotnejších klubov v basketbalovej NBA lige. Za športovú sezónu 2018-2019 pritom dokázal zarobiť až 64 miliónov dolárov.

V uplynulých dňoch sa pritom spojil s basketbalovým klubom Lakers a NHL klubom LA Kings, aby založil fond na zabezpečenie finančného odškodnenia svojich zamestnancov pracujúcich na čiastočný, ale aj na plný úväzok.

Zdroj: Yahoo, MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.