Airbus a Aston Martin prišli s ultraštýlovou helikoptérou v špeciálnej limitovanej edícii

V priebehu uplynulého roka sa značka Aston Martin rozhodne nenudila. Nielen, že do svojho portfólia pridala nový model štýlového SUV – a to vôbec prvý krát vo svojej histórii, no zároveň skompletizovala aj posledné testovania svojho nového hyperauta Valkyrie. Navyše spustila spoluprácu s automobilovou spoločnosťou Brough Superior a predstavila tak celkovo prvý motocykel pod svojou hlavičkou.

Zdá sa však, že ani v nasledujúcom roku 2020 spoločnosť svoje tempo nezvoľní. Obchodná značka totižto na prelome rokov oznámila svoju zatiaľ najbláznivejšiu, no zároveň aj najkreatívnejšiu spoluprácu, ktorej výsledkom sa stala unikátna helikoptéra. Značka predstavila svoju limitovanú edíciu vrtuľníka s názvom ACH130 Aston Martin Edition na akcii v lyžiarskom stredisku Courchevel vo francúzskych Alpách.

Súvisiace: Prvý rezidenčný projekt Aston Martin zakotvil v Miami

Tento vrtuľník, vytvorený v spolupráci so svetoznámou spoločnosťou Airbus, bol pritom predstavený ako limitovaná edícia v tom najväčšom slova zmysle. Ako uviedol viceprezident spoločnosti Aston Martin Marek Reichman: „Disponujeme vlastnými dizajnérskymi zásadami a pravidlami, no v posledných rokoch sme sa usilovali priučiť sa tomu, ako tieto pravidlá automobilového dizajnu aplikovať na nové oblasti, akými je napríklad architektúra, motocykle a aktuálne už aj helikoptéry. Náš najnovší produkt je tak prvou aplikáciou zaužívaných zvykov na motorové lietadlá, ktorá predstavovala mnoho zaujímavých výziev. Musíme však s úsmevom konštatovať, že celý proces výroby sme si nesmierne užívali.“

Automobilová značka Aston Martin vytvorila škálu štyroch interiérových a exteriérových dizajnérskych verzií pre helikoptéru ACH130, ktoré sú inšpirované športovým automobilom danej značky s označením DB11.

Zákazníci si tak môžu vybrať z celkovo štyroch rôznych dizajnov výsledného produktu. Medzi súčasné farebné schémy helikoptéry je pritom možné zaradiť odtieň zelenej farby s názvom Sterling green, ktorý postupne prechádza do čiernej farby s označením Jet black, pričom zároveň disponuje aj jemnými odleskami farebných odtieňov striebornej Skyfall silver, sivej Xenon grey, čiernej Ultramarine black a farby s názvom Arizona.

Kabína helikoptéry je inšpirovaná športovými automobilmi značky Aston Martin, pričom rovnako využíva aj nimi zaužívané výrobné materiály. Jej vnútro je tak kompletne zahalené čiernym semišom, ktorý je obohatený o prvky kože – predovšetkým vo farbách béžových odtieňov Oxford tan a Ivory, ale taktiež aj v čiernom prevedení s farebnými odtieňmi Pure black a Cormorant.

Aby dizajnérske tímy spoločností Airbus Corporate Helicopters a Aston Martin dokázali bezchybne vytvoriť všetky detaily ( ako napríklad logo značky Aston Martin, ktoré je vyrazené na hlavových opierkach sedačiek), spolupracovali na tomto projekte po dobu viac než jedného roka.

Na základe vyjadrení oboch spoločností je možné tvrdiť, že špeciálna edícia priniesla na trh s takýmito produktmi nielen novú úroveň estetiky, ale aj nesmierne dôsledné zameranie sa na detaily.

Vrtuľník je poháňaný prúdovým motorom Arriel 2D, ktorý disponuje výkonom až 952 koní ( cca 710 kW ) pri vzlietaní. Spoločnosť Airbus pritom tvrdí, že vrtuľník dokáže letieť rýchlosťou až takmer 250 km/h, pričom zároveň dokáže prepraviť celkovo až šesť pasažierov. Navyše za stavu plnej nádrže pri vzlietaní dokáže vo vzduchu vydržať až približne 4 hodiny.

Zdroj: Airbus,, Aero-mag

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.