Agentúra Zaha Hadid Architects zmení výzor najväčšieho ruského prístavu

Konštrukcia projektu Admiral Serebryakov Embankment by mala začať v druhej polovici roku 2019.

Architektonická kancelária Zaha Hadid Architects (ZHA) vyhrala verejnú súťaž, na základe ktorej bude realizovať developerský projekt s rozlohou 13,9 hektárov v rámci najväčšieho ruského námorného prístavu s názvom Novorossijsk. Konštrukcia projektu by mala podľa plánu odštartovať v druhej polovici roku 2019.

Prístav v meste Novorossijsk spája Rusko so Stredozemným morom, Atlantickým oceánom a Suezským prieplavom.

Kancelária ZHA sa s budovaním podobných prestížnych projektov zoznámila už v minulosti, keď obohatila panorámu belgického mesta Antverpy o futuristický prístavný komplex v súčasnosti známy ako Port House.

Súvisiace: Agentúra Zaha Hadid Architects zverejnila video futuristického výskumného strediska v Rijáde

Napriek tomu sa však nedá poprieť, že projekt na Pobreží admirála Serebryakova („Admiral Serebryakov Embankment“) bude dosahovať neporovnateľne väčšie rozmery.

Súčasťou projektu bude výstavba nového rybárskeho prístavu, kotviska pre súkromné lode, hotela, niekoľkých mól a verejných zelených priestranstiev.

Prístavné mesto Novorossijsk sa nachádza na pobreží Čierneho mora a spája Rusko s regiónmi Stredozemného mora, Atlantického oceánu a Suezského prieplavu. Architektonická kancelária vo svojej správe uviedla, že sa jedná nie len o najväčší prístav v Rusku, ale tiež o tretí najrušnejší prístav na území Európy s ohľadom na celkový počet lodí, ktoré sa tu vystriedajú. Dizajn celosvetovo uznávanej firmy zahŕňa výstavbu nového rybárskeho prístavu, kotviska pre súkromné lode, hotela a viacerých mól, ako aj verejných promenád, záhrad a parkov. Motorové vozidlá budú mať do tohto komplexu iba obmedzený vstup a viaceré prvky nových exteriérov budú ponúkať obyvateľom okolitých štvrtí dostatok príležitostí na relax pod holým nebom.

Hlavnou časťou projektu je deväť futuristických budov.

Projekt okrem spomenutých objektov zahŕňa deväť budov, ktoré budú umiestnené takým spôsobom, aby nikomu nebránili vo výhľade na vodnú plochu a okolité existujúce štruktúry. Každá z budov bude zároveň iba drobnou obmenou jedného základného dizajnu.

Súvisiace: Posledným dielom Zahy Hadid je futuristický hotel v meste Macao

Architekti z kancelárie Zaha Hadid Architects vysvetlili: „Náš projekt zahŕňa deväť výškových budov, ktoré sú v dostupnom priestore rozmiestnené takým spôsobom, aby pripomínali jeden druh dizajnu v rôznych fázach svojho vývoja. Všetky budovy budú disponovať niekoľkými spoločnými prvkami, no zároveň bude každá z nich jedinečná a prispôsobená pre svoj špecifický účel, podmienky a požiadavky. Naším cieľom bolo vytvoriť efekt série fotografií, ktoré zachytávajú jeden a ten istý objekt počas viacerých štádií jeho rastu a rozvoja. Samotný komplex budov sa tak v tomto prípade stáva plnohodnotným umeleckým dielom. V prvom kroku realizácie nášho projektu v prístave mesta Novorossijsk sme zostavili digitálny model, ktorý sme následne využili pri posudzovaní a prispôsobovaní mestského plánu v tejto časti pobrežia. Každú jednu budovu sme potrebovali dôsledne konzultovať so všetkými programovými, environmentálnymi a socioekonomickými podmienkami celého projektu.“

Do realizácie projektu sa zapája aj ruská firma Pride TPO.

Pohľad na novú podobu prístavu z vodnej hladiny.

Zdroj: Dezeen, ArchDaily

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.