9 neuveriteľných faktov o najbohatších ľuďoch sveta

V priebehu minulého roka vznikol nový miliardár každý druhý deň.

Nie je žiadnym prekvapením, že bohatí ľudia sa stávajú čoraz bohatšími. Nezisková organizácia Oxfam, ktorá sa zameriava na boj proti svetovej chudobe, uviedla, že 1% najbohatších jedincov sveta disponuje väčším majetkom ako zvyšok celého ľudstva.

Charitatívna organizácia vo svojej správe s názvom „Reward Work, Not Wealth“ („Odmeňujme prácu, nie bohatstvo“) predstavila ponurý pohľad na majetkovú a rodovú nerovnosť, naprieč celým svetom.

Organizácia Oxfam v správe uviedla: „Ak chceme skoncovať s extrémnou chudobou, musíme spraviť koniec extrémnemu bohatstvu. Súčasný zlatý vek podkopáva našu vlastnú budúcnosť. Svetové vlády by mali využiť regulačnú moc a dane na radikálne zníženie hodnoty extrémneho bohatstva. Rovnako by mali obmedziť vplyv bohatých jedincov a skupín na tvorbu legislatívy.“

Zverejnená správa je založená na údajoch z niekoľkých zdrojov, vrátane magazínu Forbes a spoločnosti Credit Suisse. Ponúkame Vám deväť faktov zo sveta najbohatších ľudí planéty, ktoré sa môžu zdať takmer neuveriteľnými.

Jeff Bezos, Bill Gates a Warren Buffett sú tromi najbohatšími Američanmi. Je zarážajúce, že hodnota ich spoločného bohatstva sa rovná súhrnnému majetku spodných 50% populácie Spojených štátov, do ktorých spadá 160 miliónov ľudí.

Warren Buffett, ktorý je predsedom a generálnym riaditeľom spoločnosti Berkshire Hathaway, disponuje majetkom v odhadovanej výške 93 miliárd dolárov.

Súvisiace: Miliardári a kráľovské rodiny učia svoje deti po mandarínsky

 

Majetok svetových miliardárov v období rokov 2006 až 2015 narastal každoročne o 13%. Bežné mzdy medzitým zaznamenali ročný nárast približne iba o 2%.

 

Celkový majetok svetových miliardárov sa v priebehu roka 2017 zvýšil o celých 762 miliárd.

 

V priebehu minulého roka vznikol nový miliardár každý druhý deň.

 

Ak Váš majetok dosahuje hodnotu vo výške 76 754 dolárov, patríte do prvých desiatich percent držiteľov svetového bohatstva. Majetok na úrovni 770 368 dolárov Vás už radí do horného 1%.

Súvisiace: 7 faktov o tom, aké to je, pracovať pre miliardárov

 

Očakáva sa, že 500 najbohatších ľudí sveta v priebehu nasledujúcich dvadsiatich rokov odkáže svojim potomkom dedičstvo o objeme 2,4 bilióna dolárov.

 

Skupina najbohatších jedincov pred daňovými orgánmi na účtoch v rámci daňových rajov utajuje prinajmenšom 7,6 bilióna dolárov. To znamená, že horné 1% sa vyhýba daniam v odhadovanej hodnote 200 miliárd dolárov.

 

Generálny riaditeľ spoločnosti z USA zarába každým dňom približne toľko, čo zarobí priemerný zamestnanec za celý rok.

Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple, zarobil v roku 2017 až 12,8 milióna dolárov.

Súvisiace: Miliardári kupujú športové tímy z iných dôvodov ako v minulosti

 

Na celom svete žije 2 043 miliardárov. Prieskumy uvádzajú, že 90% z nich tvoria muži.

Zdroj: Yahoo, Oxfam

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.