9 neuveriteľných faktov o najbohatších Američanoch

Majetok najbohatších Američanov stále rastie.

Podľa najnovšej správy amerického, ľavicovo orientovaného Inštitútu pre politické štúdie (IPS), niektorí najbohatší Američania počas koronakrízy navýšili svoj majetok o miliardy. Celková čistá hodnota ich bohatstva sa za posledné obdobie takmer zdvojnásobila, pričom pokračuje v raste.

Správa spomínaného inštitútu vychádza z analýzy dát publikovaných v indexe miliardárov, známom ako Bloomberg Billionaire Index, ako aj v globálnom rebríčku miliardárov časopisu Forbes, a to konkrétne analýzou ich 400 rebríčkov, uverejnených od roku 1990.

Čistá hodnota majetku bohatých je ohromujúca najmä v porovnaní s majetkom priemernej americkej domácnosti. Ekonomická priepasť medzi bohatými a chudobnými, ktorá bola zatiaľ najvyššia v roku 2018, sa naďalej prehlbuje. Za jednu z jej kľúčových príčin označujú mnohí generačné bohatstvo. Ako sa vyjadril Josh Hoxie z Inštitútu pre politické štúdie, „Realita je taká, že najvyšším indikátorom ekonomickej prosperity nie je ťažká práca, ale rodina, do ktorej sa narodíte.”

Tu je 9 ohromujúcich faktov o najbohatších Američanoch

1. Čistá spoločná hodnota majetku 614 amerických miliardárov prekračuje 3 bilióny dolárov, a to aj vďaka 300 miliardovému nárastu bohatstva za menej ako mesiac, počas pandémie koronavírusu.

Podľa posledného rebríčka časopisu Forbes z 18. marca 2020 mal tento majetok hodnotu 2,9 biliónov dolárov, no do 10. apríla 2020 podľa správy inštitútu narástla do závratného objemu 3,2 biliónov dolárov.

2. 34 zo 170 najbohatších Američanov sa zatiaľ v roku 2020 obohatilo o desiatky miliónov dolárov.

Správa sa pri týchto údajoch opierala o Bloomberg Billionaire Index.

3. 8 najbohatších Američanov zväčšilo čistú hodnotu svojho majetku za obdobie od januára do apríla 2020 o viac ako miliardu dolárov.

Svoj majetok si ochránili vďaka nárastu popularity svojich spoločností počas koronakrízy alebo ich zapojením do činností spojených s protipandemickými opatreniami.

Sú to konkrétne miliardári s napojením na spoločnosti ako Zoom (zakladateľ Eric Yuan), ktoré umožňujú video konferencie, keďže tie v súčasnosti využíva ako komunikačný nástroj oveľa viac ľudí.

4. Odkedy sa Donald Trump stal v roku 2017 prezidentom USA, zbohatli americkí miliardári o 10,6%.

Spoločné bohatstvo 565 amerických miliardárov v roku 2017 malo podľa rebríčka časopisu Forbes hodnotu 2,7 biliónov dolárov, v roku 2020 to je 2,92 biliónov dolárov. Celková hodnota majetku 629 amerických miliardárov narástla do 10. apríla 2020 na hodnotu 3,229 biliónov dolárov – to je viac ako 10% nárast v spoločnom bohatstve tých najbohatších v krajine.

Je viac ako pravdepodobné, že Trumpova daňová reforma, oficiálne známa ako “Tax Cuts and Jobs Act” (TCJA), ktorá bola prijatá koncom roka 2017, hrala kľúčovú úlohu v tomto trojročnom raste bohatstva. Podľa správy americkej mimovládnej organizácie Tax Policy Center (TPC), zatiaľ čo Američania na všetkých úrovniach príjmu dostali dočasné zníženie dane, výhody získali najmä bohatí, pre ktorých predstavuje priemerné zníženie daní percento z ich príjmu po zdanení.

5. Majetok amerických miliardárov sa v roku 2020 zvýšil o 1 130%, čo je 210- krát rýchlejšie ako 5,37% nárast majetku americkej strednej vrstvy medzi rokmi 1990 až 2020.

Podľa analýzy dát Federálneho rezervného systému bola v roku 1989 hodnota majetku strednej vrstvy 101 820 dolárov, v roku 2016 narástla iba na sumu 107 619 dolárov.

6. V poslednej dekáde sa majetok amerických miliardárov takmer zdvojnásobil, pričom v roku 2020 narástol o 80,6%.

To je 5-krát viac ako 15,1 % nárast majetku strednej vrstvy v rokoch 2010 až 2016.

7. Hodnota majetku 400 najbohatších Američanov je taká veľká ako spoločná hodnota majetku takmer dvoch tretín (64%) amerických domácnosti.

Tento údaj vychádza z rebríčka časopisu Forbes.

8. Traja najbohatší americkí miliardári, Jeff Bezos, Bill Gates a Warren Buffett, vlastnia toľko bohatstva ako spodná vrstva amerických domácností dohromady.

Podľa analýzy dát časopisu Forbes sa majetok Jeffa Bezosa počas prvých štyroch mesiacov roka 2020 zvýšil o 25 miliárd dolárov. Bezos má podľa časopisu Forbes odhadovanú čistú hodnotu majetku na úrovni 114 miliárd dolárov, Gates vo výške 106 miliárd dolárov a Buffet na hodnote 80,8 miliárd dolárov.

9. V rokoch 2006 až 2018, 400 najbohatších domácností v USA zaznamenalo 7% reálny (upravený o infláciu) nárast v bohatstve USA.

Niektorí poukazujú na generačné bohatstvo ako na vinníka za medzeru v nerovnosti.

Niektorí poukazujú na generačné bohatstvo ako príčinu ekonomickej nerovnosti.

V roku 2007 k otázke daňovej reformy Warren Buffett pred finančnou Komisiou amerického Senátu o svojej snahe zredukovať obrovské bohatstvo, ktoré má v rukách hŕstka vplyvných ľudí, poznamenal: „Bohatstvo dynastie, nepriateľa meritokracie, je na vzostupe. Rovnosť príležitostí je na ústupe.”

Zdroj: WSJ, MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.