7 zvykov milionárov, pomocou ktorých budujú svoje bohatstvo

Nie je to iba o šťastí.

Štúdia zvykov bohatých ľudí s názvom Rich Habits sa realizovala počas piatich rokov a odhalila, že milionári spadajú do dvoch hlavných kategórií. Prvou sú ľudia, ktorí sa vystavujú dobre zváženému riziku. Do druhej kategórie patria úspešní ľudia, ktorí efektívne sporia zarobené peniaze.

Milionári, ktorí zhromažďujú bohatstvo prostredníctvom istých riskantných rozhodnutí, sú väčšinou majitelia spoločností, podnikatelia a agresívni investori do akcií či nehnuteľností. V mnohých prípadoch sú to tiež poskytovatelia unikátnych produktov či služieb, ktoré im v dôsledku svojej výnimočnosti prinášajú vysoké zisky.

Práve príslušníci tejto kategórie patria medzi najbohatších ľudí, ktorých uvedená štúdia posudzovala. Priemerná výška ich majetku dosahuje 7,4 milióna dolárov. Riziko je však iba pre ambicióznych a odvážnych jedincov. Jedná sa o vysoko rizikový spôsob budovania majetku. Vyžaduje si odvahu, vytrvalosť, rafinovanosť a prísnu pracovnú morálku.

Takýto prístup zďaleka nie je vhodnou cestou pre všetkých.

Milionári, ktorí vybudovali majetok pomocou vhodných sporiacich návykov, zhromažďujú bohatstvo odkladaním si zarobených peňazí a následným rozvážnym investovaním. Štúdia Rich habits uvádza, že takáto cesta za multi-miliónovým majetkom si vyžaduje približne 32 rokov nepretržitého úsilia. Príslušníci tejto kategórie sa obvykle vyhýbajú riziku, sú zamestnaní počas väčšiny svojho života a držia sa nízkeho či stredného životného štandardu. V rámci prevedenej štúdie disponovali najnižšou hodnotou majetku, ktorá dosahovala priemernú úroveň 3,4 milióna dolárov.

Súvisiace: 10 univerzít, z ktorých vzišlo najviac milionárov

Pomocou sporenia sa však pri budovaní bohatstva vyhnete akémukoľvek riziku. Je bezpečnou cestou zhromažďovania majetku. Vyžaduje si disciplínu, pracovitosť a vôľu držať sa nízkeho či skromného životného štandardu.

Štúdia tiež poukazuje na to, že všetci milionári, ktorí sa dopracovali k bohatstvu dôsledným sporením, sa riadia konkrétnym súborom pravidiel. Zistite, ktoré zvyky Vám nepochybne pomôžu na bezpečnej ceste za obrovským majetkom.

1. Čo najskôr si vytýčia ciele sporenia

Až 94% milionárov, ktorí nadobudli majetok prostredníctvom sporenia, si pravidelne odkladalo minimálne 20% so svojho čistého príjmu. Navyše tak robili už od začiatku svojej kariéry. Dávno predtým, ako sa dopracovali k prvým miliónom.

Už počnúc prvou výplatou by ste si mali začať budovať sporiace návyky. Odkladajte si 10% alebo 5% každý mesiac. 1% je na začiatok taktiež v poriadku. Základom je určiť si konkrétny cieľ sporenia a držať sa ho. Týmto spôsobom nadobudnete vhodné sporiace návyky. Ak sa chcete stať milionárom, Vaším cieľom je dopracovať sa k tomu, aby ste si každý mesiac dokázali odložiť aspoň 20% svojho príjmu. Následne tieto peniaze investujte. Vaše úspory a investície budú neustále narastať v dôsledku zloženého úročenia.

2. Sú šetrní

67% bohatých ľudí oslovených v štúdii o sebe tvrdí, že sú šetrní. Myslia pod tým jednoducho fakt, že míňajú svoje peniaze s rozumom. Kvalitné výrobky a služby nakupujú za výhodné ceny. Väčšina oslovených milionárov vyrastala v rodinách, ktoré boli súčasťou spodnej alebo strednej triedy obyvateľstva. Správne finančné návyky im vštepili ich rodičia. Práve šetrnosť bola jednou z prospešných vlastností, ktorú získali už počas detstva a vykročili s ňou aj do svojho dospelého života. Skromnosť spočíva vo vyhľadávaní hodnoty a kvality.

Skromnosť ako taká z Vás nespraví závratne bohatých ľudí. Pomocou nej však ušetríte omnoho viac peňazí, pretože budete nakupovať na základe kvality a ceny.

3. Vyhýbajú sa okázalému životnému štýlu

Mnohí ľudia cítia potrebu zvyšovať svoj životný štandard v závislosti od ich zvyšujúceho sa príjmu. Jedná sa najmä o jedincov, ktorí sa k veľkému majetku dopracujú náhle a nečakane. Správnym krokom v takomto prípade je však odolať pokušeniu a odložiť si peniaze na sporiace účty, prípadne ich investovať. Takýmto spôsobom nadobudnete finančnú rezervu, ktorú môžete v budúcnosti využiť na udržiavanie svojho životného štandardu.
Keď raz miniete svoje peniaze, už sa nevrátia. A keď následne narazíte na prekážku, ktorou môže byť napríklad strata zamestnania, budete nútení predávať svoj majetok. A ak hodnota Vášho majetku klesla od obdobia jeho nákupu, máte problém.

Jeden z oslovených bohatých sa podelil so svojím zlatým pravidlom finančného úspechu: „Jeden dom, jedna manželka, jedno auto.“

Tieto jednoduché slová skrývajú obrovskú múdrosť. Nezáleží na tom, aký majetok sa Vám podarí nahonobiť, nemeňte svoj životný štandard. Odnaučte sa neuvážene nakupovať veci, ktoré nepotrebujete. Žite skromným životom a budujte si kľúčový zvyk bohatých ľudí, ktorým je takzvané oneskorené zadosťučinenie. Ak si niečo odopriete dnes a ušetríte peniaze, môžete sa na ne spoľahnúť v budúcnosti.

4. Robia svoje peniaze neviditeľnými

Keď spravíte svoje peniaze neviditeľnými, znamená to, že ich okamžite investujete a necháte ich pracovať vo Váš prospech. A to ešte predtým, ako sa objavia na Vašom účte a začnú Vás pokúšať. Táto metóda sa niekedy nazýva ako automatizované sporenie.

Založte si sporiaci účet. Pri každej výplate sem preveďte časť čistého príjmu. Takýmto spôsobom budete môcť utrácať iba tie peniaze, ktoré sa dostanú na Váš bežný účet.

5. Minimalizujú svoje výdavky

Milionári, ktorí budujú svoj majetok prostredníctvom úspor, sú takmer posadnutí minimalizáciou svojich výdavkov. Ich úsilie zahŕňa nasledujúce stratégie:

  • Neutrácajte viac ako 25% svojho mesačného príjmu na bývanie. Nezáleží na tom, či vlastníte dom alebo si prenajímate byt.
  • Neutrácajte viac ako 15% svojho mesačného príjmu na stravu.
  • Neutrácajte viac ako 10% svojho mesačného príjmu na zábavu. To zahŕňa bary, kino, reštaurácie a tak ďalej.
  • Neutrácajte viac ako 5% svojho mesačného príjmu na splácanie pôžičiek na automobil.
  • Neutrácajte viac ako 5% svojho ročného príjmu na dovolenky.
  • Nikdy neutrácajte peniaze na hazardné hry. Ak sa rozhodnete kúpiť si žreb do lotérie, počítajte s ním v rámci výdavkov na zábavu.
  • Vyhýbajte sa dlhu na kreditnej karte.

Vždy investujte svoje úspory s rozumom. Nesnažte sa zbohatnúť zo dňa na deň. Tak to nefunguje. Vaše úspory môžu narastať pomocou zloženého úročenia a časom nadobudnete úctyhodný majetok. Keď si po dobu 40 rokov odložíte každý mesiac iba 250 dolárov, pri výnosoch v hodnote 5% zhromaždíte $500 362.
Nezanedbávajte svoj dôchodkový plán.

Súvisiace: Kde vo svete sa nachádza najviac miliardárov a ako sa dostali k svojmu majetku?

6. Vyhýbajú sa márnotratným priateľom

Jednou z kľúčových vlastností bohatých je fakt, že sa obklopujú podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Ak je niektorý z ich známych márnotratný, vyhýbajú sa mu ako moru. Naopak, ak majú ich priatelia vhodné finančné návyky, trávia s nimi čo možno najviac času.

Keď si plánujete osvojiť správne návyky, potrebujete sa stýkať s ľuďmi, pre ktorých sú tieto návyky samozrejmosťou. Zároveň sa vyhýbajte jedincom, ktorí Vám kazia Vašu snahu. Ak sa budete stretávať iba s ľuďmi, ktorí nepociťujú potrebu okato sa vystatovať svojím majetkom, ich správne návyky sa stanú Vašimi správnymi návykmi.

7. Hľadajú vhodného životného partnera

Tajomstvo úspechu tkvie v neposlednom rade aj vo výbere životného partnera. Keď Váš vyvolený zdieľa Vaše finančné hodnoty a návyky, dokážete spolu fungovať ako výborný a efektívny tím pri míňaní, sporení a investovaní Vašich spoločných peňazí.

Zdroj: Fortune, NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.