7 zaujímavých faktov o Oprah Winfreyovej

Oprah Winfreyová.

Oprah Winfreyová je v súčasnosti dobre známou postavou americkej televíznej scény. Jedná sa o dámu, ktorá členom svojho publika darovala luxusné autá, dlhé roky propaguje v médiách témy týkajúce sa vzdelávania a asistenčných programov pre ženy a deti, pozná všetky zákutia americkej smotánky, účinkovala vo filme „The Color Purple“ s Whoopie Goldbergovou, žije na obrovskej farme a tak ďalej. Oprah sa nepochybne preslávila mnohými svojimi osobnostnými črtami, netradičnými zvykmi a pozoruhodnými skutkami, ale v tomto článku Vám predstavíme niekoľko informácií, ktoré ste o nej možno ešte nevedeli.

Jednou zo zaujímavých skutočností je napríklad to, že Oprah má špecifický typ fóbie – bojí sa žuvania žuvačky. Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že v priebehu roka 2011 spustila svoju vlastnú vysielaciu platformu OWN, avšak jej publikum predstavovalo v priemere iba 264 000 ľudí a v polovici nasledujúceho roka vykázala straty v hodnote 330 miliónov dolárov. Oprah dokonca už nie je najbohatšou ženou čiernej pleti na svete. Čistá hodnota jej majetku v súčasnosti síce predstavuje približne pozoruhodné 2,8 miliardy dolárov, ale prvenstvo v tejto kategórií si uchmatla Folorunsho Alakija, podnikateľka, ropná magnátka a filantropka nigérijského pôvodu.

Pozriete sa na ďalších sedem málo známych faktov o Oprah Winfreyovej:

7. Nápad na reláciu

Mimoriadne populárna americká talkshow Oprah Winfreyovej v skutočnosti spočiatku vôbec nebola jej nápadom. Pôvodcom myšlienky je totiž slávny hollywoodsky filmový kritik Roger Ebert, ktorý sa o svoju inšpiráciu podelil s Oprah ešte v čase, keď pred niekoľkými rokmi tvorili partnerský pár. Ebert totiž v Oprah videl potenciál, ktorý sa časom skutočne potvrdil.

Súvisiace: 17 prekvapivých faktov o Billovi Gatesovi

6. Skutočné meno

Oprah Winfreyová sa v skutočnosti nenarodila pod týmto menom. V čase jej narodenia dostala meno Orpah – ľudia však mali značné problémy s výslovnosťou jej mena a tak ho časom jednoducho začali vyslovovať ako Oprah. Postupne sa tento neúmyselný pseudonym uchytil a ako sa hovorí, všetko ostatné je už históriou.

5. Rolls-Royce

Oprah má obrovské srdce. Dôkazom nie je iba jej filantropická činnosť, ale tiež veľkodušné dary, ktoré rada dáva svojim priateľom. Keď oslavovala 50. narodeniny, na jej oslave vystúpil a spieval sám Stevie Wonder – Oprah prejavila svoju vďaku tým, že mu kúpila luxusný automobil modelu Rolls-Royce Phantom v hodnote 400 000 dolárov.

4. Daň za dary

Keď Oprah začala vysielať 19. sériu svojej televíznej relácie, 276 šťastných divákov z jej publika dostalo dar v podobe automobilu modelu Pontiac G6. Pôvodný plán síce zahŕňal iba 25 áut, ale tento počet sa následne rozrástol na 276 kusov, ktorých súhrnná hodnota predstavovala 7,7 milióna dolárov. Niektoré z obdarovaných diváčok zažívali doslova hysterickú radosť, avšak celá bublina praskla, keď sa o situáciu začal zaujímať daňový úrad. Ocenení diváci nakoniec dostali na výber z troch možností – nechať si auto a zaplatiť daň vo výške 7 000 dolárov, predať auto a zaplatiť daň zo zisku, prípadne sa auta úplne vzdať.

3. Oprah efekt

Mediálna magnátka sa označuje za dôvod vzniku takzvaného „Oprah efektu“. V rámci jedného zo svojich vysielaní totiž odporučila istú knihu – ktorej predaje v tom čase dosahovali iba 77 000 kusov. Po odvysielaní relácie sa okamžite predalo viac než 780 000 výtlačkov tejto publikácie. Takto sa zrodil fenomén známy ako Oprah efekt.

2. Oprah neuróny

Nejedná sa o žiadny bláznivý slangový výraz. Tento pojem bol totiž skutočne uvedený vo vedeckých časopisoch, ktoré dokladovali, že keď ľudia počujú jej meno alebo vidia jej fotografiu, v ich mozgoch sa aktivujú vysoko špecializované „Oprah neuróny“.

Súvisiace: Amancio Ortega a 10 faktov, ktoré ste o ňom nevedeli

1. Drahý obraz

Oprah je vášnivou zberateľkou umeleckých predmetov. V priebehu roka 2006 si kúpila obraz rakúskeho maliara Gustava Klimta v cene 87,9 milióna dolárov. O desať rokov neskôr predala tú istú maľbu – známu ako „Portrét Adele Bloch-Bauer II“ – za 150 miliónov dolárov. Takýmto spôsobom teda zarobila neuveriteľných 62 miliónov dolárov. Samotný obraz bol namaľovaný v roku 1912, neskôr bol zabavený nacistickými jednotkami a nakoniec sa dostal do Spojených štátov. Keď bola jeho majiteľkou Oprah, zapožičala ho Múzeu moderného umenia v New Yorku ako dočasnú expozíciu. Práve tam si ho všimol nemenovaný čínsky zberateľ, ktorý zaňho bol ochotný zaplatiť túto úžasnú sumu.

Zdroj:  HelloMagazine, Britannica

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.