7 lacnejších alternatív k najdrahším mestám Európy

Ste pripravený na cenovo dostupnú dovolenku v Európe? Zoznámte sa s nasledujúcimi destináciami, ktoré ležia mimo vychodených turistických chodníkov.

Valletta, Malta

Ak Vás láka život na malom ostrove popretkávaný stredomorskou kuchyňou, tento kúsok raja hneď pod Sicíliou je pre Vás tou správnou voľbou. Hlavným mestom Malty je malebná Valletta, ktorá Vám okrem iných atrakcií ponúkne napríklad úžasné príležitosti na šnorchlovanie. Pobrežie Malty však môžete vymeniť aj za prehliadku podzemných katakomb, pevností, megalitických chrámov a ulíc mesta Valletta, z ktorých mnohé figurujú na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Premávanie sa mestskou hromadnou dopravou v tejto ostrovnej destinácii Vás bude stáť iba dva doláre na deň. Talianske domáce špeciality si môžete vychutnať v poctivej reštaurácii sicílskeho majiteľa s názvom La Siciliana, ktorá sa nachádza na roztomilom námestíčku priamo v srdci hlavného mesta. Za zmienku stojí aj výnimočný podnik Cockneys. Noc Vám odporúčame stráviť v malom luxusnom hoteli The Vincent, kde Vás pobyt bude stáť 120 dolárov na osobu.

Súvisiace: 10 malých destinácií, ktoré sú plné prírodnej krásy a zaujímavých aktivít

Lisabon, Portugalsko

Portugalsko je aktuálne vo všeobecnosti mimoriadne diskutovanou témou, ale hlavné mesto tejto pozoruhodnej krajiny skutočne stojí za vyskúšanie. Úzke uličky Lisabonu sú tu totiž lemované nespočetným množstvom tradičných tapas reštaurácií, netradičných architektonických skvostov a dláždených námestí. Dostatočnou motiváciou každého cestovateľa je už samotná hrdosť portugalského národa. Okrem toho sa jedná o jednu z najlacnejších dovolenkových destinácii v Európe a to vďaka výhodám, akými sú bezplatné turistické atrakcie, výhodné taxislužby či lacné lístky na verejnú dopravu.

Električkou číslo 28 sa napríklad preveziete celým mestom, pričom budete mať možnosť navštíviť aj historickú štvrť Alfama, kde sú starobylé obydlia umiestnené priamo nad uličkami vykladanými malými okruhliakmi. Na tejto trase sa tiež ocitnete pri katedrále Sé, Hrade svätého Juraja, Národnom panteóne a Kostole svätého Antónia.

Trhy a tržnice Lisabonu sú plné lacných kulinárskych špecialít. Ak máte chuť na niečo luxusnejšie bez luxusnej cenovky, navštívte reštauráciu Rio Maravilha, ktorá Vám okrem úžasného menu ponúkne rovnako úžasný výhľad na mesto. V podniku Café de São Bento si zase môžete dopriať klasické portugalské špeciality aj v neskorých ranných hodinách. Najlepší výber portugalských vín nájdete v reštaurácii RIB Beef & Wine, kde si okrem toho uvedomíte, aké lacné sú v skutočnosti miestne kvalitné vína. Ochutnať jedinečné degustačné menu plné špecialít šéfkuchára sa rozhodne zastavte v reštaurácii Belcanto. V prepychových päťhviezdičkových hoteloch ako Iberostar či InterContinental sa máte možnosť ubytovať už za 200 dolárov na noc.

Dubrovník, Chorvátsko

Mesto Dubrovník bolo síce donedávna takmer nepoznanou destináciou, ale v poslednej dobe sa mu dostáva zvýšená pozornosť najmä v dôsledku obľúbenosti úžasného Dalmatínskeho pobrežia. Dubrovník sa nachádza na pobreží Jadranského mora a doslova z neho vyžaruje šarm. To obzvlášť v uliciach starého mesta, ktoré sú určené výhradne pre peších chodcov a pretkávajú areál medzi historickými hradbami. Úžasne zachovalé mesto ponúka na výber z veľkého množstva aktivít, od objavovania tajnostkárskych opátstiev a pompéznych chrámov, až po splývanie s rušných životom unikátnych reštaurácií a kaviarní na hlavných uliciach.

Ak preferujete uvoľnenú atmosféru a prvotriedny kulinársky zážitok, určite navštívte reštauráciu Buono Restaurant & Lounge Bar. Vhodnou voľbou je aj pohodlná reštaurácia Konoba Lanterna, ktorá je situovaná v srdci starého mesta a servíruje dokonale pripravené chorvátske pokrmy. Za menej ako 200 dolárov na noc si môžete užiť štvorhviezdičkový Valamar Lacroma Dubrovnik Hotel, z ktorého sa Vám naskytne výhľad na neďaleké Elafitské ostrovy. Chorvátsko síce vstúpilo do Európskej únie už v priebehu roka 2013, ale aj v súčasnosti je tu oficiálnou menou kuna. To znamená, že v mnohých prípadoch ušetríte aj vďaka tejto skutočnosti.

Berlín, Nemecko

Európske hlavné mestá sa vo všeobecnosti síce v žiadnom prípade nedajú označiť lacnými, ale Berlín je výnimkou. Platí to predovšetkým vďaka rôznemu spôsobu života, ktorý ponúka, ale okrem toho tu nájdete aj cenovo výhodné ubytovanie, ktoré nezruinuje Vašu peňaženku. Múzeum nemeckej histórie Vám priblíži 2 000 rokov národných dejín, o ktorých môžete uvažovať počas prechádzky po ulici „Pod lipami“ smerujúcej priamo do srdca metropoly. Za fotografiu na Instagram nepochybne stojí legendárna Brandenburská brána, ktorá bola inšpirovaná vstupom do Akropoly v Grécku a postavená pre kráľa Fridricha Viliama II. v roku 1788. Ideálny výhľad na celý Berlín nájdete na vrchole televíznej veže neďaleko námestia Alexanderplatz, ktorá sa týči do výšky takmer 200 metrov a je tak najvyššou stavbou v celom Nemecku. Keď už budete na mieste, odpočiňte si v rotujúcej reštaurácii.

Pri skúmaní kulinárskej scény si nenechajte ujsť legendárnu reštauráciu Rogacki, ktorá je v prevádzke už od 30. rokov minulého storočia. Ponúka bohatý sortiment mäsových výrobkov a údených morských plodov, ktoré si bez problémov budete môcť dovoliť aj s minimálnym čerpaním rozpočtu. Mimoriadne kvalitné sezónne menu si môžete vychutnať v príjemnej atmosfére podniku Lokal. Vhodným ubytovaním na úrovni je štýlový hotel Orania.Berlin v poprednej štvrti Kreuzberg, kde Vás jedna noc vyjde na 120 dolárov. Na druhom brehu rieky sa zase nachádza štvrť Friedrichshain, ktorej dominujú kreatívne navrhnuté izby zariadenia Michelberger Hotel. Cena ubytovania na jednu noc tu predstavuje iba 100 dolárov.

Salzburg, Rakúsko

Toto mesto na západe Rakúska je situované na severovýchodnej hranici Álp a ponúka množstvo kultúrnych zážitkov. Okrem iného sa totiž preslávilo ako rodisko legendárneho Wolfganga Amadea Mozarta. Navštívte jeho bydlisko a objavte ulice starého mesta, kde Vás oslovia historické tržnice a jedinečné reštaurácie. Nenechajte si ujsť ani štvrť Mirabellgarten na východnom brehu rieky Salzach, kde nájdete napríklad Pegasovu fontánu či Trpasličiu záhradu. Zámok Hellbrunn je povinnou zastávkou pre všetkých milovníkov historickej architektúry, ktorí túžia zažiť unikátnu ornamentálnu výzdobu izieb, prepychové bálové siene a ďalšie kráľovsky zariadené priestory.

Zaujímavou gurmánskou destináciou je napríklad pekáreň s názvom Stiftsbäckerei St. Peter, ktorá bola vybudovaná už v priebehu 12. storočia ako súčasť miestneho kláštora. Aj podnik Augustiner Bräu slúžil v minulosti ako kláštor, no aktuálne Vám ponúkne najlepšie lokálne pivá, mäsové výrobky a praclíky. Nočný život Salzburgu môžete spoznávať na slávnej ulici Steingasse. Ideálnou možnosťou ubytovania je päťhviezdičkový Hotel Goldener Hirsch, kde za jednu noc zaplatíte 245 dolárov. Tradičná atmosféra regiónu Vás obklopí v trojhviezdičkovom rodinnom zariadení Hotel Turnerwirt, kde Vás jedna noc bude stáť necelých 100 dolárov.

Palermo, Taliansko

Palermo leží na populárnej Sicílii a v dôsledku ekonomických problémov, ktoré v súčasnosti vládnu južnému Taliansku, je z cenového hľadiska mimoriadne výhodnou destináciou. Stravovanie v tomto meste je neporovnateľne lacnejšie ako napríklad v Ríme či v ďalších vyhľadávaných metropolách, a prehliadky miestnej scenérie si budete môcť dovoliť za polovičnú cenu. Vďaka teplému počasiu zažijete ulice a pláže mesta plné nadšených a usmievajúcich sa domácich, ale aj zahraničných turistov. Najväčšia katedrála v Palerme bola vybudovaná v 12. storočí a ukrýva miesta posledného odpočinku lokálnej šľachty. Kráľovský komplex Palazzo dei Normanni bol postavený už v 9. storočí a za zmienku stojí aj úžasná kaplnka Cappella Palatina s byzantskými mozaikami.

Palermo je domovom jedinečných tržníc, ktoré zahŕňajú pouličné stánky a tradičnými špecialitami, malé predajne s vintage oblečením a obchodíky s nápaditými suvenírmi. Takéto lokality nájdete napríklad na uliciach Ballarò a La Vucciria. Prestížna reštaurácia Ai Cascinar sa nachádza v štvrti plnej obchodov so starožitnosťami a špecializuje sa na tradičnú taliansku kuchyňu. Pre dobrodružstvo pri vode navštívte pláž Arenella, ktorá sa síce nachádza takmer v srdci mesta, ale iba zriedka je preplnená turistami. V hoteli Butera 28 máte možnosť ubytovať sa za 80 dolárov na noc, kým v päťhviezdičkovom zariadení Grand Hotel Villa Igiea prenocujete za menej než 200 dolárov.

Súvisiace: 7 plážových destinácií, ktoré si môžete rezervovať už dnes

Krakov, Poľsko

Krakov je destináciou stvorenou pre všetkých priaznivcov európskej kultúry. Ponúka všetko od hradov, veží a palácov až po nádherné námestia a katedrály. Aj krátka prechádzka kompaktným centrom mesta Vás nechá v úžase z jedinečnej architektúry a ukrytých krás. Krakov pridajte do svojho cestovateľského plánu predovšetkým v prípade, že radi spoznávate historické mestské scenérie bez prehnaných davov turistov okolo seba. Aj v tejto metropole sa ceny ešte stále držia na mimoriadne nízkej úrovni. Ak je Vaším cieľom spoznávanie štýlových komunít, opustite hlavné ulice a vydajte sa do starej továrne na tabak s názvom Tytano, v ktorej sú kancelária a výrobné haly premenené na bary, reštaurácie a tanečné podniky. Lacnú vegánsku kuchyňu si môžete vychutnať v reštaurácii Veganic.

Vaše zmysly opantá aj reštaurácia Bunkier Café, ktorá je priamo spojená s galériou moderného umenia Bunkier Sztuki, kde sa často konajú kreatívne výstavy a podujatia. Reštaurácia Restauracja Wentzl naproti tomu ponúka typické poľské ingrediencie pripravované v súlade s princípmi francúzskej kuchyne . Navyše sa nachádza priamo v historickom centre Krakova, kde sa Vám naskytne pohľad na kombináciu gotickej, renesančnej a barokovej architektúry. Niekdajší palácový komplex Grand Hotel Kraków ponúka ubytovanie v cene 110 dolárov za noc.

Zdroj: TheTravelIntern, TheSun

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.