7 ekologických rezortov, ktoré dokazujú, že aj luxus môže byť dlhodobo udržateľný

Environmentálne udržateľné cestovanie je momentálne dôležitejším trendom ako kedykoľvek v minulosti. Obzvlášť z dôvodu, že úchvatné destinácie po celom svete – od exotického Thajska až po africkú savanu – sú obeťami neprimeraného preplnenia masami turistov. V posledných rokoch sa však na trhu objavilo množstvo inovatívnych ubytovacích zariadení, ktoré presadzujú seriózny záväzok voči moderným environmentálnym a luxusným štandardom.

Zariadenia a rezorty za týmto cieľom využívajú pestrú škálu technológií, od energeticky efektívneho chladenia a vykurovania, cez moderné odpadové hospodárstvo až po celkovú ekologickú regeneráciu. Predstavujeme Vám sedem destinácií, ktoré budú určovať tempo zavádzania nových trendov v budúcom vývoji trvalo udržateľného cestovania.

Casa de Uco

Exteriér hotela Casa de Uco v Argentíne.

Vďaka svojmu suchému podnebiu je údolie Uco v Argentíne ideálnym miestom na pestovanie vyhľadávanej červenej odrody viniča Malbec. Okrem toho tu nájdete luxusný hotel Casa de Uco, v ktorom je voda jedným z najväčších pokladov. Pozemok okolo hotela totiž zahŕňa takmer 320 hektárov viníc, pričom na ich udržiavanie využíva špeciálnu zavlažovaciu metódu s 90% účinnosťou.

Správca viníc okrem toho dôsledne mapuje okolitú pôdu, aby presne určil, koľko vody potrebuje každá rastlina. To sa týka aj približne 200 topoľov vysadených na pozemku výhradne za cieľom kompenzácie emisií oxidu uhličitého. Hotel ponúka 16 modernistických izieb s výhľadom na zasnežené pohorie Andy. Izby sú plne sebestačné vďaka solárnym panelom a geotermálnej energii, ktorá ohrieva podlahy a steny.

Súvisiace: 10 luxusných rezortov v ktorých zažijete safari z bazénu

Pikaia Lodge

Výhľad z balkónu hotela Pikaia Lodge na Galapágoch.

Cieľom rezortu Pikaia Lodge je dlhodobé udržiavanie ekologickej rozmanitosti Galapágskych ostrovov. Toto luxusné zariadenie so 14 izbami sa nachádza na ostrove Santa Cruz, negeneruje žiadnu uhlíkovú stopu a navyše je postavené z recyklovaných materiálov. Obklady v kúpeľni sú napríklad vyrobené z lávového kameňa zozbieraného z lokalít schválených miestnou správou národných parkov.

Strechy zabezpečujú zhromažďovanie dažďovej vody, pričom následne využívajú reverznú osmózu na filtrovanie vody určenej na varenie a konzumáciu. Solárne panely a stropné ventilátory sa používajú na vykurovanie, chladenie a produkciu elektrickej energie. Majitelia rezortu okrem toho v okolí vysadili 12 000 stromov, čím podporili zriadenie chránenej oblasti pre vzácne druhy korytnačiek.

Brando

Pohľad z vtáčej perspektívy na rezort Brando vo Francúzskej Polynézii.

Luxusný rezort známy ako The Brando sa nachádza v srdci nádherného regiónu Francúzskej Polynézie a na chladenie svojich 35 prepychových pobrežných viliek využíva priekopnícky klimatizačný systém založený na cirkulácii morskej vody. Tento proces premieňa vodu z hĺbky oceánu na nízkoenergetickú klimatizáciu s vysokou účinnosťou, ktorá znižuje energetické náklady rezortu o celých 90%.

Špičkový rezort je situovaný na súkromnom ostrove, kde mal kedysi svoje útočisko ikonický herec Marlon Brando. Na ostrove sa nachádza triediace centrum na kompostovanie organického odpadu, ako aj včelie úle a zeleninová a ovocná záhrada. Majitelia rezortu tu založili ekologickú výskumnú stanicu, ktorú následne darovali neziskovej organizácii Tetiaroa Society, za cieľom ochrany okolitého atolového ekosystému a kultúry.

Banyan Tree Samui

Luxusná vila v rezorte Banyan Tree Samui.

Zariadenie Banyan Tree Samui sa iba nedávno stalo prvým a jediným hotelom v Thajsku, ktorý získal zlatý certifikát od organizácie EarthCheck – popredného svetového lídra v oblasti ekoturistiky. Tento izolovaný rezort je situovaný na úbočí hory s výhľadom na chránenú zátoku v Thajskom zálive. Tá je domovom viac ako 10 000 hektárov koralových útesov, ktoré sa v súčasnosti iba pomaly zotavujú z obrovských škôd spôsobených nadmerným turizmom.

Rezort sa okrem iných iniciatív aktívne zapája do programu ochrany okolitých koralových útesov – zamestnáva dokonca morského biológa, ktorý zhromažďuje a udržiava odlámané koraly pri živote a následne ich opätovne vysádza do útesu pozdĺž rezortu.

Islas Secas

Exteriér rezortu Islas Secas Reserve & Lodge v Paname.

Rezort Islas Secas, ktorý bude verejnosti sprístupnený už v priebehu januára budúceho roka, sa rozprestiera na 14., takmer nedotknutých ostrovoch, pričom má iba minimálny vplyv na ich ekológiu. Rezort sa nachádza iba 32 kilometrov od pobrežia Panamy a jeho deväť elegantných pobrežných víl funguje výhradne na solárnej energii, ktorá je zhromažďovaná pomocou 1 500 panelov. Úžitková voda spotrebovaná hosťami rezortu je recyklovaná prostredníctvom systému mokradí, filtrovaná infračerveným svetlom a opätovne využívaná na zavlažovanie. 100% organického odpadu rezortu sa okrem toho dehydratuje a používa na kompostovanie.

Mpala Jena Camp

Hosťovská vila v rezorte Mpala Jena Camp.

Mimoriadne exkluzívny rezort Mpala Jena Camp otvoril brány v priebehu tohto roka a zdobí brehy rieky Zambezi v oblasti Viktóriiných vodopádov v Zimbabwe. Tento rezort zahŕňa štyri luxusné stanové apartmány a rozľahlú dvojspálňovú vilu s vlastnými ponornými bazénmi. Celé zariadenie pritom funguje vďaka novej napájacej jednotke značky Tesla, ktorá využíva a uskladňuje solárnu energiu. Všetky objekty rezortu sú postavené z recyklovaných materiálov a predpokladá sa, že v priebehu budúceho roka úplne upustí od používania jednorazových plastov.

Súvisiace: 10 luxusných hotelov sveta, ktoré vlastnia celebrity

Taj Exotica Resort & Spa

Exteriér plážovej vily v rezorte Taj Exotica na Andamanských ostrovoch.

Spoločnosť Taj Hotels iba v rámci tohto roka po celom svete znížila emisie oxidu uhličitého v takej miere, ako keby z ciest odstránila 18 659 vozidiel so spaľovacím motorom. Okrem toho sa jej podarilo recyklovať taký objem vody, ktorý by stačil na naplnenie 931 olympijských plaveckých bazénov. Najnovším luxusným projektom tejto spoločnosti je rezort Taj Exotica Resort & Spa na Andamanských ostrovoch, ktorý bol uvedený do prevádzky začiatkom tohto roka v notoricky izolovanom Bengálskom zálive v Indii.

Pri budovaní 50 pobrežných domčekov, ktoré sú umiestnené na vysokých chodúľoch, nebol z okolitého pozemku odstránený ani jeden strom – areál rezortu je tak tvorený 18 hektármi hájov kokosových paliem a palmyrových stromov. Rezort má vlastnú továreň na spracovanie vody a systém na likvidáciu odpadu, ktorý premieňa mokrý odpad na plyn a kompost, ako aj zásobník na zhromažďovanie dažďovej vody.

Zdroj: Travel Channel, AFAR

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.