7 ekologických hotelov, ktoré bojujú proti plastom

Dôsledky klimatických zmien sú čoraz horšie. Uvedomelé organizácie, no aj jednotlivci po celom svete začínajú uvažovať, ako môžu znižovať svoj škodlivý vplyv na životné prostredie.

Obzvlášť znepokojivé je množstvo zbytočného odpadu v oblasti cestovného ruchu, vzhľadom na množstvo jednorazových položiek, ktoré použijeme pri ubytovaní (napríklad mini bar, toaletné potreby či fľaše, ktoré si môžeme vziať so sebou). Luxusné ubytovacie komplexy si to začali uvedomovať a prešli na ,,zelené“ myslenie, implementáciou nových, trvalo udržateľných systémov, ktoré znižujú znečistenie. Pri príležitosti nedávneho Svetového dňa oceánov sme zozbierali zopár najviac inšpiratívnych hotelov v tejto oblasti. Obrátili sme sa na redaktorov stránky A Hotel Life, ktorá hodnotí hotely po celom svete. Prezradili niekoľko svojich obľúbených miest od Bengálskeho zálivu až po Brooklyn, ktoré poskytujú luxus aj bez toho, aby tým trpela ekológia.

The Miami Beach EDITION

Celosvetová kampaň hotelov EDITION s názvom ,,Buď bezplastový“, ktorej cieľom je zbaviť sa jednorazových plastov vznikajúcich v hotelovom priemysle, bola prvýkrát uvedená na trh v ich prekrásnom hoteli na Miami Beach. Iniciatíva viceprezidenta značky EDITION a zakladateľa spoločnosti A Hotel Life, pána Bena Pundoleho, nielenže odstránila slamky, fľaše, šálky, viečka a iné plastové predmety zo všetkých rezortov, ale aj ostatným hotelom, ktoré sa chceli tejto kampane zúčastniť, ponúkla nákladovo efektívne alternatívy.

Súvisiace: Ekologický rezort na Maldivách je perfektným príkladom udržateľného turizmu

Casa Pueblo Tulum

Tento hotel je v nepoužívaní jednorazových plastov úplne dokonalý. Nenájdete ich nikde od vstupných priestorov, baru či reštaurácie (všetko je pôvabne dekorované čerstvými kvetmi), až po priestranné, svetlé a minimalisticky zariadené izby, ktoré sú zásobované čistou filtrovanou vodou v sklenených fľašiach a príslušenstvom v doplniteľných nádobách.

Anantara Resort Phuket

Aj keď sú opatrenia spoločnosti Anantara zamerané na ochranu životného prostredia prítomné vo všetkých ich hoteloch a strediskách, rezort Phuket im venuje osobitnú pozornosť, pretože okolité vody ostrova sú často obeťou obrovských vĺn odpadu. Vo všetkých miestnostiach a telocvičniach boli zakázané plastové fľaše, suché vybavenie je balené v kompostovateľnom papieri, plastové zubné kefky boli nahradené alternatívou biologicky rozložiteľnej slamy a toaletné potreby sú dodávané vo väčších keramických nádobách, aby sa znížilo množstvo obalov a odpadu, vytvoreného jednotlivými malými baleniami.

Taj Exotica Resort & Spa

Rezort Taj sa nachádza na atraktívnych Andamanských ostrovoch v Bengálskom zálive, uprostred 18,6 hektárov lesov a mangovníkov. Toto miesto disponuje vlastným zariadením na dopĺňanie fliaš, čím sa vyhýbajú používaniu jednorazových plastových fliaš, aj vlastným systémom na likvidáciu odpadu a sanitačným zariadením, pričom nahrádza toaletné príslušenstvo zabalené do plastov, ekologickejšími náhradami.

Six Senses Ninh Van Bay

V udržateľnosti a vzdelávaní je Hotel Six Senses niekoľko krokov napred. Okrem odstránenia všetkých jednorazových plastov z ich hotelov a kúpeľov počas roka 2018 vo Vietname spustili experimentálnu iniciatívu s názvom ,,Earth Lab“, ktorá zahŕňa program na obnovu útesov, zároveň učí hostí ako kompostovať, či ako si vyrobiť čistiaci prostriedok bez použitia chemikálií. Ubytovaných tiež vezmú na prehliadku polí a čističke vody, s cieľom zvýšiť ich povedomie a inšpirovať ich k trvalo udržateľným návykom.

Habitas Tulum

V posledných rokoch oblasti Tulum a Mayská riviéra zaznamenali prudký nárast cestovného ruchu a tak aj jeho negatívneho dopadu na životné prostredie. Hotel Habitas je priekopníkom v znižovaní množstva odpadu, rušení používania plastov a tiež v tejto oblasti podporuje enviromentálnu výchovu, čím inšpiroval mnoho hotelov, aby jeho príklad nasledovali.

Súvisiace: 7 ekologických rezortov, ktoré dokazujú, že aj luxus môže byť dlhodobo udržateľný

1 Hotel Brooklyn Bridge

Sieť 1 Hotels sú známe ich ekologickým prístupom, ale aj formou a funkčnosťou ich rezortov. Lobby a izby hotelov sú navrhnuté miestnymi umelcami s použitím pôvodnej zelene a recyklovateľných materiálov, a všetky priestory sú vybavené fontánami s filtrovanou vodou. Hotel poskytuje svojim hosťom plátené tašky, aby sa pri nakupovaní vyhli použitiu jednorazových.

Zdroj: NYTimes, CNN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.