6 spôsobov, pomocou ktorých ušetríte počas návštevy drahej destinácie

Niektoré dovolenkové destinácie sú známe vysokými cenami. Existujú spôsoby, ktorými dokážete efektívne znížiť svoje výdavky. Cestu je však potrebné dôsledne si naplánovať. Dovolenka mimo sezóny Vás v niektorých prípadoch môže stáť až o 50% menej. Praktiky ako „house-sitting“ a „couch-surfing“ sú jedinečnými alternatívami nízko-nákladového ubytovania. Chodievajte pešo. Ušetríte peniaze a získate zážitok z autentickej miestnej kultúry.

Rôzne cestovateľské publikácie ľuďom najčastejšie odporúčajú, že keď chcú cestovať bez astronomických výdavkov, mali by vyhľadávať tie najlacnejšie destinácie sveta. Prirodzene, existuje mnoho jedinečných miest, kde sú ceny výrazne nižšie ako v prominentných dovolenkových destináciách. Ale ako sa zachovať v prípade, že jednoducho nie sú miestami, ktoré chcete navštíviť? Čo ak Vaša duša túži zažiť miesta ako Hongkong, Veľká Británia či Japonsko, ktoré sú všeobecne považované za drahé?

Nedá sa poprieť, že náklady na život sú v niektorých krajinách vyššie ako v iných. So štipkou plánovania a niekoľkými kompromismi však budete môcť cestovať kamkoľvek na svete aj pomocou toho najskromnejšieho rozpočtu.

1. Zvoľte si správnu štvrť

Dokonalá lokalita je kľúčovým faktorom každej dovolenky. Obzvlášť veľký význam má však v prípade, že cestujete do drahých krajín a snažíte sa minúť čo najmenej peňazí. Keď sa usídlite v správnej štvrti mesta, ušetríte nielen na ubytovaní, ale aj na doprave a nákupe potravín.

Pobyt v najpopulárnejšej turistickej štvrti veľkého mesta Vás po finančnej stránke vyčerpá jednoznačne najviac. Vo väčšine prípadov Vám však bude stačiť zájsť o niekoľko ulíc ďalej a nájdete ubytovanie za omnoho výhodnejšie ceny. Ideálnou možnosťou sú obytné štvrte, pretože disponujú lokálnymi obchodmi, reštauráciami, barmi a kaviarňami, ktoré nemajú ceny prispôsobené turistickému ruchu. Inak povedané, nie sú zbytočne prehnané.

Vo väčšine turistických destinácií funguje mestská hromadná doprava na vysokej úrovni a veľmi jednoducho sa pomocou nej dostanete do samotného centra. Internet ponúka neobmedzené možnosti a rýchle vyhľadávanie lacných ubytovacích zariadení Vám pomôže vtesnať sa do rozpočtu.

Súvisiace: 10 najlepších destinácií pre ľudí, ktorí cestujú sami

2. Vyhľadajte najlacnejšie ubytovanie

Ubytovanie je väčšinou jednou z najvyšších položiek v rozpočte každého cestovateľa. Obzvlášť v prípade, že cestujete do krajín s vysokými nákladmi na bývanie. Máte však možnosť obmedziť svoje výdavky aj v tomto smere, prípadne ich úplne eliminovať. Jedinečnou možnosťou je takzvaný „couch surfing“, ktorý Vám zabezpečí ubytovanie úplne zadarmo. Navyše získate pridanú hodnotu v podobe stretnutia s miestnym človekom a pohľadom na mesto z jeho perspektívy. Majte však na pamäti, že v rámci couch surfingu vládne vyhrotený konkurenčný boj u záujemcov o ubytovanie. A najmä v drahých krajinách. Mali by ste kontaktovať svojho potenciálneho hostiteľa už niekoľko mesiacov vopred, aby ste si tak zabezpečili strechu nad hlavou.

Ďalšou vynikajúcou možnosťou je takzvaný „house sitting“, ktorý Vám ponúka možnosť ubytovať sa vo vysokokvalitnom prostredí bez potreby akejkoľvek platby. V rámci tohto spôsobu ubytovania budete väčšinou dávať pozor na obydlie a domácich miláčikov pána domu. Bude sa však od Vás vyžadovať, aby ste sa predtým zaregistrovali na niekoľkých webstránkach a na každej z nich si vyplnili svoj profil. Za túto službu síce budete musieť zaplatiť nejaký poplatok, ale v konečnom dôsledku sa to nepochybne oplatí.

Ak by ste radšej ušetrili peniaze na ubytovaní niektorým z tradičnejších spôsobov, zvážte službu Airbnb alebo niektorú z jej mnohých alternatív. Airbnb je extrémne flexibilnou službou, prostredníctvom ktorej si môžete prenajať takmer čokoľvek od jednej izby v obývanom dome až po celý apartmán. Záleží iba na tom, s koľkými spoločníkmi cestujete.

3. Presúvajte sa pešo, bicyklom alebo autobusom

Doprava je ďalším činiteľom, ktorý sa môže zásadným spôsobom prejaviť na Vašom cestovateľskom rozpočte. Znovu však existuje viacero možností, pomocou ktorých ušetríte aj na tejto položke. Najjednoduchšou možnosťou je skrátka využiť vlastné chodidlá a presúvať sa pešo všade, kam je to možné. Jedná sa totiž o bezplatný spôsob prepravy a navyše budete mať možnosť spoznať všetky zákutia Vašej destinácie.

Prenájom bicykla je ideálnou možnosťou v prípade, že potrebujete prekonať väčšie vzdialenosti. V každom prípade Vás to vyjde omnoho lacnejšie ako taxík alebo mestská hromadná doprava. Mnohé moderné mestá ponúkajú v súčasnosti cenovo výhodné a pohodlné služby cyklistickej dopravy, v rámci ktorej si požičiate bicykel na jednom mieste a vrátite ho do stojana v mieste Vášho cieľa.

Ak plánujete cestovať do okolia veľkomesta, zvážte autobus. Vo Veľkej Británii či v Japonsku síce funguje kvalitná železničná sieť, ale lístky na vlak sú väčšinou relatívne drahé. Autobusom môžete absolvovať rovnakú trasu, pričom výhodne ušetríte. Obzvlášť v prípade, že si rezervujete lístok niekoľko dní vopred.

Krajiny ako Japonsko sa môžu pochváliť rovinatým terénom a nie je preto žiadnym problémom presúvať sa pešo. Cesta medzi jednotlivými mestskými štvrťami Vám síce môže trvať až 40 minút, no pri prechádzke objavíte mnoho miestnych atrakcií, ktoré by ste autom či autobusom preleteli bez povšimnutia.

4. Využite bezplatné aktivity

Nemáte dôvod míňať peniaze, keď sa to od Vás nevyžaduje. Väčšina destinácií organizuje pravidelné podujatia, atrakcie a aktivity, ktorých sa môžete zúčastniť úplne zadarmo. Odporúčame Vám prezrieť si patričné internetové stránky a vopred zistiť, čo sa bude diať v zvolenom meste ešte predtým, ako sa tam vyberiete. Ideálnym zdrojom informácií sú oficiálne stránky mesta a kultúrne informačné portály.

Veľké mestá ako Londýn, ponúkajú bezplatný vstup do stálych expozícií svojich múzeí a galérií. Tokio disponuje niekoľkými vyhliadkovými plošinami na strechách mrakodrapov, z ktorých sa Vám naskytne úžasný a bezplatný pohľad na celé mesto. Kdekoľvek na svete sa ocitnete, prechádzka po parku či pohľad na západ slnka je úžasným zážitkom, ktorý nezahŕňa žiadne výdavky.

5. Cestujte mimo turistickej sezóny

Dokonca aj najväčšie a najnavštevovanejšie destinácie sveta zažívajú obdobia, počas ktorých tu dochádza k útlmu turistického ruchu. Ak sa snažíte ušetriť peniaze na cestovanie, tieto obdobia sú pre Vás ako stvorené. Atrakcie sú omnoho cenovo dostupnejšie a ceny hotelov a reštaurácií výrazne poklesnú. Ročné obdobie môže byť rozhodujúcim faktorom, ktorý Vám dovolí alebo zabráni v návšteve daného miesta. Turistické výdavky sa mimo sezóny môžu znížiť až o celých 50%.

Je však dôležité, aby ste v predstihu preskúmali podmienky vo vašej zvolenej destinácii. Atrakcie niektorých miest sú mimo sezóny totiž úplne zatvorené. Ak cestujete do mesta výhradne kvôli takýmto atrakciám, ušetrené peniaze Vám nevynahradia sklamanie z obmedzených možností.

Súvisiace: Ako si užiť Paríž ako správny Parížan

6. Využite programy odmien a zľavy

Cestovateľské odmeny špecifických kreditných kariet, leteckých spoločností a hotelov sú tajnou zbraňou všetkých dobrodruhov, ktorí sa snažia znižovať svoje výdavky. Takýmto spôsobom sa navyše môžete dostať na miesta, ktoré sú za iných podmienok verejnosti neprístupné. Vhodnou stratégiou je využívanie takýchto odmien a akciových ponúk v drahých krajinách. Môže tak výrazne pomôcť svojmu cestovateľskému rozpočtu.

Jedinečnou príležitosťou sú aj zľavy, ktoré môžu zredukovať vaše náklady na všetko od letov a ubytovania. až po stravovanie a návštevu turistických atrakcií. Vhodnou alternatívou sú lokálne zľavové portály ako Groupon. Väčšinou však stačí, aby ste zadali do internetového vyhľadávača konkrétnu položku, na ktorú by ste si chceli uplatniť zľavu a ten Vám zobrazí dostupné možnosti.

Zdroj: Yahoo, Wisebread

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.