6 kráľovských koňakov, ktoré jednoducho musíte ochutnať

V priebehu času sa kráľovské dynastie postarali o vznik mnohých lahodných koňakov.

Koňak je nápojom, ktorému ľudia holdovali vo veľkej miere už v minulosti. Predovšetkým to však bola elita spoločnosti a kráľovské dynastie, ktoré si ho pravidelne vychutnávali. Dôkazom toho je aj fakt, že daný nápoj bol dlhú dobu spájaný so všetkými príslušníkmi francúzskej kráľovskej rodiny a to už od kráľa Ľudovíta XIV., ktorý rodine Frapinových udelil v roku 1696 aristokratický status, až po legendárneho Napoleona a jeho lásku ku koňaku značky Courvoisier.

Je preto možné konštatovať, že dôsledná a obozretná voľba koňaku nám umožní vychutnať si rovnako lahodnú chuť nápoja tak, ako si ju kedysi vychutnávala aj kráľovská nobilita. Nasledujúcich šesť neprekonateľných koňakov disponuje zreteľne kráľovskou arómou a chuťou, no navyše aj fascinujúcimi príbehmi, ktoré stoja za ich vznikom.

Iba nesmierne špeciálny koňak je vhodný pre členov kráľovskej rodiny.

1) L’Essence de Courvoisier

Dizajn tohto exkluzívneho koňaku bol vytvorený celosvetovo uznávanou francúzskou sklárňou Baccarat, ktorej karafa v tvare slzy je umením sama o sebe. Navyše však znázorňuje aj prsteň, ktorý dal Napoleon svojim vojakom.

Súvisiace: Prečo by mali priaznivci whisky vyskúšať kvalitný koňak

Koňak sa začal vyrábať v roku 2009, keď ho značka Courvoisier vyrobila pre známe londýnske obchodné centrum Harrods, ktoré má väzby nielen na tú súčasnú najdôležitejšiu britskú rodinu, ale aj na tú prvú vôbec.

Úchvatný a jednoznačne kráľovský dizajn koňaku L’Essence de Courvoisier.

Samotný koňak je však rovnako unikátny, nakoľko obsahuje brandy, ktorého receptúra sa datuje až na začiatok 20. storočia. Jeho vzácnosť pritom potvrdzuje aj fakt, že ročne sa z neho vyrobí iba 3000 fliaš. Preto, ak sa vám aspoň jednu fľašu podarí získať, je viac než jasné, že práve ona sa stane kráľovským klenotom vašej zbierky

2) Tesseron Royal Blend

Pôvod tohto výnimočného koňaku je opradený tajomstvom. Jeho výroba bola totižto pôvodne spustená na objednávku jednej z európskych kráľovských rodín. Ktorá to však bola konkrétne, to sa dodnes nevie. Informácia o tom, kto a kedy tento nápoj prvý krát vyrobil, je totižto prísne stráženým tajomstvom.

Tesseron Royal Blend: koňak vyrobený na želanie neznámej európskej kráľovskej rodiny.

Nesmierne stará a minimálne rovnako vzácna karafa z ručne fúkaného skla v štýle „demižónu“ je hodnovernou replikou karáf, ktoré boli nájdené v pivnici rodiny Tesseronových. V skutočnosti sa však tento koňak vo veľkej miere podobá na ešte starší a o to vzácnejší koňak Tesseron Extreme, z ktorého sa ročne vyrába iba 300 fliaš.

3) Hine Bonneuil 2008 Vintage

Vedeli ste, že značka Hine je oficiálnym dodávateľom koňaku pre britskú kráľovskú rodinu už od roku 1962? Prvý krát bola jeho zásielka do Buckinghamského paláca dovezená na základe oficiálneho kráľovského rozkazu. V priebehu času sa však z toho stalo pravidlo.

Môžeme si len predstavovať to, ako si jej výsosť vychutnáva štedrú dávku tohto lahodného nápoja.

Ocenený koňak Hine Bonneuil 2008 Vintage sa vyrába v limitovanom množstve 450 fliaš ročne. Je preto zrejmé, že s pribúdajúcim časom budú vami zakúpené fľaše tohto koňaku naberať na svojej hodnote.

4) Remy Martin Louis XIII.

Žiadny zoznam kráľovských koňakov by nebol kompletný, ak by nezahŕňal aj kráľa všetkých koňakov na svete s názvom Remy Martin Louis XIII. Remyho koňak totižto poteší rovnako ako váš zrak, tak aj chuťové bunky. Neostáva preto vôbec nič dlžný svojej nenapodobiteľnej kryštálovej karafe v tvare kvetu, ktorá pochádza zo sklárne Baccarat.

Typická karafa koňaku Remy Martin Louis XIII.

Spojitosť tohto koňaku s kráľovskou rodinou sa datuje do roku 1957, kedy bol daný nápoj ponúknutý kráľovnej Alžbete II. pri príležitosti jej návštevy zámku Versailles. Avšak aj napriek tomu, že priama väzba na kráľovskú rodinu absentuje, jeho popularita kvôli nej ani zďaleka neklesá. Dokonca je faktom, že daný koňak obľuboval aj bývalý premiér Spojeného kráľovstva Winston Churchill, ktorý si na oslavu svojho volebného víťazstva v roku 1951 vybral práve tento nápoj.

Premiér Spojeného kráľovstva – Winston Churchill obľuboval koňak Remy Louis XIII.

Louis XIII. je meno panovníka, ktoré je v našich končinách známe ako Ľudovít XIII. – pričom v prípade názvu koňaku ide na základe historickej skúsenosti o jednoznačné synonymum k slovu „luxus“.

5) Extra Prince Hubert de Polignac

Aj napriek tomu že jediné, čo je na tomto koňaku kráľovské, je jeho meno – neznamená to, že ide o nápoj, ktorý si nezaslúži pozornosť. Kráľovský dizajn koňaku Extra Prince Hubert de Polignac je pritom len jeden z dôvodov, ktorý podporuje toto tvrdenie. Ocenený nápoj je totižto úžasným prostriedkom pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť niečo viac o ťažko pochopiteľnej chuti koňaku.

6) Baron Otard Fort et Fidelis

Francúzsky kráľovský zámok Chateau de Cognac, ktorý bol domovom baróna Otarda, je pevnosťou pochádzajúcou už z 10. storočia, ktorá sa približne o 500 rokov neskôr stala domovom známeho kráľa Francoisa I. Špičkový koňak Fort et Fidelis tak vzdáva poctu barónovi, ktorý stál za jeho vznikom a ktorý si hrad zakúpil v roku 1795. Urobil tak najmä preto, že si dobre uvedomoval unikátnosť miesta, v ktorom brandy bude môcť „dozrievať“.

Skutočný adept na víťaza kráľovskej súťaže Baron Otard Fort et Fidelis.

Nádherná karafa vyobrazuje erb Otardovej rodiny a rovnako symbolizuje aj hodnoty baróna, ktorými je sila a spoľahlivosť (dve základné vlastnosti, ktoré je možné pripísať aj výbornému koňaku nachádzajúcemu sa v jej vnútri).

Súvisiace: 11 najlepších značiek koňaku na trhu

Ide o skutočne elegantný kúsok vhodný do každej zbierky, ktorý rozhodne predstavuje aj vhodný nápoj pre akéhokoľvek kráľa a jeho kráľovnú.

Každý z týchto koňakov si zaslúži byť vychutnávaný tak, aby ste mohli okúsiť skutočné čaro jeho perfektnej výroby. Akonáhle pocítite všetky neskutočné chute, ktoré ponúka, môžete si do pohára prihodiť aj kocku ľadu, ktorá zľahka pozmení celkovú chuť nápoja a pomaly odhalí novú dimenziu arómy a chute.

Vychutnajte si všetky prvotriedne koňaky a individuálne chute každého z nich.

Všetky tieto kráľovské potešenia môžete nájsť na elektronickom obchode spoločnosti Cognac Expert, ktorý Vašu objednávku dokáže zaslať do všetkých častí sveta.

Zdroj: Unreserved Media

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.