6 hodiniek, ktoré budú umeleckým dielom na vašom zápästí

Hodinky Jaeger-LeCoultre.

Rovnako, ako sú ezoterické mechanické vlastnosti známe ako „vysoké komplikácie“ vrcholom hodinárskej vedy, umelecké remeslá ako miniatúrna maľba na smalt, intarzia, gravírovanie a technika giloš (guilloché) sú vrcholom jej umenia.

Ak chcete nájsť modely, ktoré obsahujú tieto tajomné vrcholy umenia, hľadajte najstarších a najuznávanejších výrobcov hodiniek. Zaviazaní udržiavať tradíciu belle horlogerie alebo „krásneho hodinárstva“ pri živote sú správcami dedičstva, ktoré vo Švajčiarsku prekvitalo od 17. storočia, keď hugenoti utekajúci pred prenasledovaním vo Francúzsku priniesli svoju umeleckú techniku na miestny trh s hodinkami v Ženeve. Netreba ale zabúdať aj na japonskú umeleckú techniku – krajina oplýva svojím jedinečným remeselným umením, vyjadreným v majstrovských technikách výrobcu hodiniek Grand Seiko.

Dnes tie isté značky, ale aj novšie, zamestnávajú kvalifikovaných remeselníkov – vrátane smaltárov, nastavovačov drahokamov, rytcov a špecialistov na umenie intarzie dreva – aby starostlivo vyzdobili ciferníky svojich náramkových hodiniek rafinovanými scénami, ktoré zobrazujú príbehy s úchvatnou miniatúrou. Šesť hodiniek nižšie je stelesnením výrazu „umenie na zápästí“.

Grand Seiko Spring Drive SBGZ007

Grand Seiko SBGZ007.

Na rozdiel od prepracovaných a farebných scén, ktorými sa vyznačujú švajčiarske umelecky spracované hodinky, nová limitovaná edícia Grand Seiko Spring Drive odráža jedinečnú a jemnú estetiku Japoncov. Model bude k dispozícii budúci mesiac v butikoch Grand Seiko v limitovanej edícii 50 kusov. Bol vyrobený na oslavu 140. výročia založenia spoločnosti.

Grand Seiko SBGZ007.

Hodinky sú vyrobené v štúdiu Micro Artist Studio vo výrobnom závode Grand Seiko v meste Shiojiri, elitným tímom hodinárov, ktorý ich navrhol tak, aby evokovali nočnú oblohu nad dedinou Achi, nachádzajúcej sa v rovnakom regióne Shinshu ako štúdio. Trblietanie modrého ciferníka sa dosiahlo jedinečnou výrobnou a dokončovacou technikou, ktorá je kombináciou razenia, pokovovania a maľovania. Gravírovanie na 38,5 mm platinovom puzdre má opakujúci sa vzor, ​​ktorý podľa značky vystihuje „dokonalý poriadok a neustále sa meniaci aspekt hviezdnej oblohy Achi.“

Cena: 79 000 dolárov, Grand-seiko.com

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Enamel – Hokusai ’Kirifuri Waterfall

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Enamel Hokusai ’Kirifuri Waterfall.

Najnovšie hodinky, ktoré vzišli z dielne Jaeger-LeCoultre, sú ódou na japonskú umelkyňu Katsushika Hokusai (1760-1849), ktorej známa tlačená séria drevorezieb „Prehliadka vodopádov provincií“, zobrazovala legendárny vodopád Kirifuri.

Predná strana modelu Reverso Tribute má výnimočný vzor giloš, ktorým je hodinár známy, zatiaľ čo zadná strana obsahuje detailnú miniatúrnu emailovú maľbu, ktorá napodobňuje Hokusaino umenie v rozmedzí puzdra z bieleho zlata vo veľkosti 37 cm x 24,5 cm, čo je sotva desatina z veľkosti originálu. Podrobnosti zobrazené v mierke sú vynikajúce: Neprehliadnite skupinu drobných ľudských postáv na úpätí vodopádu!

Cena: 80 000 eur. Jaeger-lecoultre.com

Jaquet Droz Bird Repeater 300th Anniversary Edition

Jaquet Droz Bird Repeater 300th Anniversary Edition.

Pred tristo rokmi, presnejšie v roku 1721, sa vo švajčiarskom údolí La Chaux-de-Fonds narodil Pierre Jaquet-Droz, ktorý sa stal jedným z najslávnejších výrobcov automatov v krajine. Pri príležitosti 300. výročia vytvorila značka, ktorá nesie jeho meno, edíciu The Bird Repeater, náramkové hodinky s mnohými ručne rytými a ručne maľovanými animáciami, evokujúcimi zelené údolie s vtákmi, vajcami a tečúcou riekou.

Puzdro z 18-karátového červeného zlata s priemerom 47 mm rámuje scénu, ktorá je zásadne švajčiarska: Nielenže zobrazuje kvet horca v popredí (hodinári používajú jeho jemné drevené zrno ako nástroj na leštenie), ale tu nájdete aj červené bobule, listy cezmíny a modrého motýľa hlásiaceho príchod leta. V pozadí vpravo je replika samotného statku, kde sa narodil Droz.

Cena na požiadanie, Jaquet-droz.com

Patek Philippe Ref. 995/122J “Panda”

Patek Philippe Ref. 995/122J “Panda”.

Uprostred všetkých obručí obklopujúcich oceľový model Nautilus, pravdepodobne najvyhľadávanejšie náramkové hodinky na svete, je ľahké zabudnúť, že hodinky Patek Philippe sú oveľa viac ako športové hodinky. Značka patrí v Ženeve medzi hŕstku hodinárov, ktorí sa špecializujú na vzácne remeselné výrobky – každý rok predstavuje kolekciu jedinečných majstrovských diel a limitovaných edícií vyrobených pomocou mnohých špeciálnych techník.

Tieto jedinečné vreckové hodinky zo žltého zlata, ref. 995 / 122J, patria medzi hviezdy kolekcie 2021. Vreckové hodinky s pandou vyrezanou do intarzie dreva, so 194 dýhovými dielmi a 190 intarziami vyrobenými z 26 druhov dreva, majú ručne gilošovaný ciferník s ručne rytými bambusovými motívmi pod priehľadným zeleným (flinqué) smaltom. Rovnaké ručne gravírované bambusové motívy zdobia lunetu a okraj zadnej časti puzdra. Sú dodávané so žlto-zlatým ručne vyrobeným stojanom inšpirovaným bambusom, osadeným na podstavci zo zeleného mramoru.

Cena na vyžiadanie, Patek.com

Ulysse Nardin Freak X Marquetry

Ulysse Nardin Freak X Marquetry.

V súlade so svojou reputáciou pre výrobu ultramoderných hodiniek si značka Ulysse Nardin vzala odveké umenie intarzie a objavila ju pre 21. storočie. Namiesto dreva hodinár použil plátky kremíka, krehkého materiálu požičaného od elektronického priemyslu a rozrezaného na segmenty plazmovým urýchľovačom, aby na ciferníku vytvoril zelenú mozaiku X s matne modrou dekoratívnou doskou tvoriacou vysoko kontrastné pozadie.

Rovnako ako ostatné modely v kolekcii Freak, aj táto špeciálna edícia modelu Freak X je obmedzená iba na 18 kusov a umiestnená v 43 mm puzdre z titánu a s modrým PVD, nemá číselník ani ručičky (stredový mostík slúži ako minútová ručička, jedno z kolies označuje hodiny). Výkon „technologického remesla“ na každej úrovni.

Cena: 31 100 dolárov, Ulysse-Nardin.com

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Great Explorers – Vasco da Gama

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Great Explorers Vasco da Gama.

V roku 2004 a znovu v roku 2008 zhromaždil Vacheron Constantin svojich najväčších remeselníkov, aby pracovali na kolekcii Métiers d’Art Tribute to Great Explorers, v ktorej si uctili mená ako Krištof Kolumbus a Marco Polo.

Na jar ženevský hodinár uviedol na trh tretí prírastok do série, ktorý je venovaný trojici portugalských prieskumníkov z 15. storočia – Bartolomeu Dias, Vasco da Gama a Pedro Álvares Cabral – ktorí pomohli formovať naše chápanie obrysov sveta. Každý ciferník je vyrobený v smalte Grand Feu a zobrazuje vybrané časti mapy z roku 1519 z knihy Miller Atlas.

Tu zobrazený model Vasco da Gama, obmedzený na 10 kusov, sa dodáva v 18 mm púzdre z 18 karátového ružového zlata. V červenom smalte ilustruje námornú cestu prieskumnej flotily štyroch lodí, ktoré sa plavili pozdĺž pobrežia východnej Afriky pred prechodom cez Indický oceán a do Indie sa dostali v roku 1498.

Cena: 121 000 dolárov, vacheron-constantin.com

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.