5 moderných jachtárskych skvostov z mahagónu

Mahagónový čln Grand-Craft Super Sport.

V holandskom meste Pesse bolo objavené kanoe vyrobené z bútľavého kmeňa stromu, ktoré sa považuje za vôbec najstarší čln na svete. Údajne bol zhotovený niekedy medzi rokmi 8040 a 7510 pred naším letopočtom a symbolizuje nenahraditeľnú úlohu dreva v lodiarskom priemysle. Tento materiál nebol mimoriadne cenený iba v prehistorických érach, ale veľkej popularite sa tešil ešte aj v priebehu minulého storočia. V 50. rokoch sa však na scéne objavil materiál známy ako laminát a postupne začal nahrádzať drevo.

Napriek tomu však aj v súčasnosti existuje mnoho staviteľov lodí po celom svete, ktorí nedajú dopustiť na poctivý mahagónový motorový čln. Niektorí z nich s obľubou stavajú repliky člnov značky Chris-Craft so sudovitou zadnou časťou trupu a ďalší sa zase zameriavajú na modernejšie a elegantnejšie verzie odskúšaných klasík. Niet však pochýb o tom, že drevené lode sú v každej situácii omnoho atraktívnejšie ako ich rovesníci vyrobení zo syntetického laminátu. V ničom nezaostáva ani kvalita a odolnosť materiálu, keďže aj mahagónové lode sú vďaka špeciálnym epoxidovým náterom mimoriadne odolné voči slnečnému žiareniu. Mahagón navyše vydáva omnoho príjemnejší zvuk pri kĺzavom pohybe po zvlnenej vodnej hladine. Majitelia drevených člnov si zároveň nevedia vynachváliť pocit príjemnejšej plavby v obklopení voňavého mahagónu. Predstavujeme Vám päť najlepších drevených člnov zo Spojených štátov a Európy.

Súvisiace: Najväčšie a najluxusnejšie superjachty roka 2017

Grand-Craft Super Sport

Luxusný kokpit potiahnutý kožou.

Motorový čln modelu Grand-Craft 26 Super Sport je zástupcom novej generácie mahagónových plavidiel. Celý čln je vyrobený výlučne z autentického dreva, ktoré je ošetrené epoxidovým náterom značky West System. Ten zabezpečuje mimoriadnu odolnosť celej štruktúry lode. Štýlový profil lode pripomína moderné športové člny, pričom tradičné pásiky tiahnúce sa od kormy až po provu pripomínajú ikonický vzhľad luxusných člnov z roku 1918. Plavidlo je vybavené motorom s výkonom 430 konských síl, ktorý zodpovedá za maximálnu rýchlosť v hodnote až 85 kilometrov za hodinu. Mahagónoví predkovia člnu Grand-Craft Super Sport mohli o takejto pozoruhodnej rýchlosti iba snívať. Kokpit člnu je potiahnutý krémovo sfarbenou kožou, pričom kapitán má k dispozícii drevené kormidlo a ručne leštenú mahagónovú riadiacu konzolu. Tento čln pochádza z lodenice v americkom meste Holland, štáte Michigan. Spoločnosť Chris-Craft práve tu kedysi budovala svoje legendárne drevené výletné lode.

Hacker-Craft Special Sport

Motorový čln Hacker-Craft Special Sport.

Spoločnosť Hacker-Craft sa môže pochváliť dlhou a bohatou históriou a ešte aj v súčasnosti disponuje najpestrejším portfóliom mahagónových motorových plavidiel. V jej ponuke nájdete všetko od štíhlych pretekárskych člnov cez luxusné vodné limuzíny, až po malé výletné motorové člny so sudovitou zadnou časťou. Model Special Sport 25 má podobnú vnútornú drevenú štruktúru ako ostatní členovia flotily spoločnosti Hacker-Craft, no exteriér je potiahnutý vrstvou laminátu, ktorý zabezpečuje výrazne zvýšenú odolnosť pred slnečným žiarením. Laminát navyše poskytuje majiteľom plavidla možnosť prispôsobiť jeho vonkajšie sfarbenie podľa vlastných preferencií. Kokpit modelu Special Sport je obložený tíkovým drevom a disponuje platformou na úrovni vodnej hladiny. Aj táto loď je ozdobená tradičným pásikavým vzorom. Člny značky Hacker-Craft sa vyrábajú v regióne Lake George, štáte New York. Kým samotná výrobná hala sídli v modernej budove, mnohé techniky používané pri výrobe lodí sa zhodujú s postupmi tradičného lodiarskeho remesla.

StanCraft Darkside

Motorový čln StanCraft Darkside.

Jazero Lake Coeur d’Alene v štáte Idaho je domovom lodiarskej spoločnosti StanCraft, ktorá v priebehu posledných piatich desaťročí vyrobila obrovský počet jedinečných mahagónových člnov. Jej najnovší model Darkside je dlhý niečo vyše desiatich metrov a bol vyrobený pre prominentného klienta, ktorý vlastnil už osem lodí tejto spoločnosti. Model Darkside je však skutočne unikátnym výtvorom. Čierny mahagónový trup je po vode poháňaný dvojitým desaťvalcovým motorom o výkone 700 konských síl, pričom maximálna rýchlosť plavidla predstavuje viac než 112 kilometrov za hodinu. Rýchlosť však nie je jediným prvkom, ktorý robí z tohto člnu ideálny doplnok pre „zlých chlapcov“. Na zadnej časti trupu sa totiž nachádzajú drevené panely, ktoré slúžia vetraciemu systému motora a zároveň pôsobia dojmom vrstveného brnenia. Čierny exteriér plavidla vhodne kontrastuje s béžovým interiérom kokpitu a komfortnými koženými sedadlami. Drobné oranžové doplnky dodávajú člnu mimoriadne luxusný nádych. Podlaha aj prístrojová doska sú samozrejme vyrobené z mahagónu. Spoločnosť StanCraft síce stavia aj tradičnejšie člny, avšak potvrdila, že od uvedenia modelu Darkside výrazne stúpol dopyt po plavidlách s čiernym exteriérom.

Boesch 970

Profil člnu Boesch 970.

Úžasný dizajn a jedinečná kvalita člnov spoločnosti Boesch je neklamným dôkazom toho, že stavba lodí z dreva je mimoriadne špecifickým a náročným procesom. Za 95-ročnou históriou tejto značky stojí švajčiarska rodina, ktorá skrátka nedá dopustiť na svoje mahagónové plavidlá. Pohľad na dejiny spoločnosti navyše dokonale odzrkadľuje vývoj, ktorým si prešli jej kreácie. Všetky lode spoločnosti Boesch majú motor umiestnený uprostred trupu, čo výrazne zvyšuje ich manévrovaciu schopnosť na vodnej hladine. Vlajková loď modelu 970 je vybavená netradičnou platformou v zadnej časti plavidla, barom prispôsobeným pre miešanie drinkov priamo v priestoroch kokpitu a špeciálnou lodnou sprchou. Tento motorový čln dosahuje celkovú dĺžku v hodnote 9,7 metra, je poháňaný dvojitým motorom značky MerCruiser o výkone 270 konských síl, a je schopný dosahovať maximálnu rýchlosť na úrovni 40 uzlov. Podobne ako ikonické švajčiarske hodinky, aj motorové člny značky Boesch predstavujú komplexné remeselné diela založené na hodnotných skúsenostiach viacerých generácií.

Súvisiace: Kúpte si superjachtu za zlomok jej ceny

Spirit Yachts P40

Motorový čln Spirit Yachts P40.

Spoločnosť Spirit Yachts sa síce preslávila svojimi nádhernými plachetnicami, ale je zrejmé, že rovnaké úspechy dosahuje aj v oblasti motorových člnov. Ideálnym príkladom je model P40 vyrobený z dosák ihličnanu známeho ako Duglaska tisolistá, ktoré sú upevnené na kostre pozostávajúcej z jedenástich prstencových rebier. Ďalšie časti štruktúry tohto plavidla sú vyrobené z mahagónu. Model P40 pôsobí dojmom vysoko výkonného člnu, za čo vďačí dvojici dieselových motorov. Luxusný interiér tohto člnu dokonale odzrkadľuje prestížne postavenie výrobcu, kým mahagónové dvere, skrinky a obklady podčiarkujú remeselné umenie, ktoré klienti očakávajú pri kúpe dreveného člnu takejto kvality.

Zdroj: BoatInternational, YachtingMagazine

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.