5 lodných dobrodružstiev tejto zimy, ktoré sa naskytnú len jeden krát za život

Firmy Cookson Adventures a White Desert.

Či už ide o plavbu odľahlým nórskym Hjørundfjordom alebo brodenie sa naprieč ľadovými kryhami Antarktídy, tieto jachtárske destinácie sú snom každého moderného bádateľa.

Tropická nirvána na lodi Seaxplorer s názvom „La Datcha“

Čo sa týka novej seychelskej lode na prenájom s názvom La Datcha, je možné konštatovať, že jej cesta zahŕňa potápanie sa pri nedotknutých útesoch v morských prírodných rezerváciách, piknik na prázdnych plážach a objavovanie tropických pralesov. S helikoptérami, vodnými skútrami a ponorným a potápačským strediskom na palube, je nová 77 metrov dlhá expedičná jachta navrhnutá pre dobrodružstvo. Plavidlo La Datcha však samozrejme nezabúda ani na luxus. Na svojej palube totižto disponuje ôsmimi modernými súkromnými kajutami (z toho dvoma kráľovskými), vírivkami a kúpeľmi.

Počas prázdnin sa jachta presúva na Madagaskar, ktorý je domovom hneď niekoľkých svetovo najnezvyčajnejších druhov flóry a fauny. Týždenné poplatky za prenájom jachty sa pohybujú vo výške približne 872 000 dolárov. Cestovateľ si však môže užiť aj samostatnú plavbu po dobu maximálne 40 dní, vďaka čomu získa možnosť preskúmavať tie najodľahlejšie destinácie sveta viac, než mesiac v kuse.

Výlet do hlbín mora na dvojmiestnej ponorke

Prenajímateľ jácht a organizátor expedícií EYOS Expeditions hľadá štyroch „misijných špecialistov“ pre svoju výpravu s pomenovaním Ultimate Challenge Expedition. Dobrodružstvo sa uskutoční na palube výskumného plavidla DSSV Pressure Drop, z ktorého sa hostia vrhnú do takmer jedenásť kilometrovej hĺbky Mariánskej priekopy. Učinia tak prostredníctvom dvojmiestnej ponorky.

Práve takýmto činom získajú možnosť vstúpiť do úplne iného sveta, ktorý do dnešného dňa uzrela len desiatka ľudí (vrátane NASA astronautky Kathy Sullivanovej, ktorá podobnú exkurziu absolvovala len prednedávnom). Je však dôležité podotknúť, že daný zážitok nie je o bohatstve. No ak vás láka bádanie, veda, priateľstvo a vlastné meno v učebniciach dejepisu, potom ide o jednoznačne jedinečné dobrodružstvo, ktorého musíte byť súčasťou. Suma takéhoto nenahraditeľného zážitku sa vyšplhala na 750 000 dolárov pre šoféra ponorky a jeho hosťa.

Únik v blízkosti domova

Bahamské ostrovy Out Islands sú bezkonkurenčnou destináciou vďaka svojej rôznorodosti pláží, morskému životu a pokoju. Za toto označenie však vďačia aj tomu, že hostia prenajímajúci si jachtu, sem prichádzajú súkromnými lietadlami. Jachta Benetti 11.11, ktorá patrí jachtárskej spoločnosti Y.CO, predstavuje 63 metrov dlhý model. Súčasťou jeho trasy je sedemdňová prehliadka desiatky odľahlých tropických klenotov (akým je napríklad súkromný ostrov Highbourne Cay s nádhernými opustenými plážami, no taktiež aj ostrov Hawksbill Cay, kde sa môžu hostia potápať s rajami).

Medzitým si hostia môžu vyplniť voľný čas kajakovaním, hľadaním pokladov, či splývaním v krištáľovo čistej vode. Po prieskume ich čaká menu z morských plodov, koktail Singapore Slings a profesionálna masérka. So svojim interiérom zariadeným v štýle Art Deco a rovnako aj so svojim nebeským salónikom a kompletnými kúpeľmi, predstavuje model 11.11 civilizovaný spôsob toho, ako navštíviť Bahamy. Týždenný prenájom jachty začína na sume 756 000 dolárov.

Zimná extáza

Marcové zlyžovanie nedotknutých návejov snehu v pohorí Sunnmøre Alps možno neznie ako typický zimný prenájom jachty, no ani na novej lodi HSM Gåssten nie je nič obyčajné. Táto 24 metrov dlhá výletná jachta len nedávno podstúpila svoju rekonštrukciu a aktuálne sa už bez problémov plaví do srdca nórskeho odľahlého fjordu Hjørundfjord. Popritom ponúka výlety do jeho svetom zabudnutých častí nachádzajúcich sa pod ohromujúcimi vrcholmi neďalekého pohoria.

Súčasťou ponuky je navyše aj možnosť zalyžovať si na upravených svahoch lyžiarskeho rezortu Stranda Ski Resort. Jachta však ponúka obhliadku fjordov aj počas decembra, kedy svojim klientom prináša dramatické severské výhľady ako v priebehu dňa, tak aj počas noci. Rovnako propaguje typicky nordický koncept „hygge“, ktorý predstavuje pocit teplej a útulnej spokojnosti vyplývajúci zo zabalenia sa do diek z ovčej kože pod psychedelickou polárnou žiarou oblasti. Ceny za takýto pobyt začínajú na sume 38 700 dolárov za šesť dní.

Doba ľadová

Tak toto je už niečo. Expedícia Ultimate Antarctica, od spoločností Cookson Adventures a White Desert, je 24-dňovým luxusným zážitkom, ktorej účastníci navštevujú niekoľko z posledných základní ľadového kráľovstva ako na súši, tak aj vo vode. S cenou začínajúcou na úrovni 2 965 000 dolárov (pre 12 hostí) sa výlet začína v prúdovom lietadle Gulfstream G550, ktorý hostí prenesie z Kapského mesta do honosného vnútorného základného tábora. Práve v ňom sa cestovatelia môžu šplhať ľadovými stenami, zdolávať ľadovce a dokonca aj riadiť snežné skútre.

Navyše si môžu užívať aj delikátne gurmánske výtvory súkromného šéfkuchára. Lety podobnými prostriedkami do masívnej kolónie tučniaka cisárskeho a na geografický južný pól, sú jednoznačne spomienkami na celý život. Následne prichádza výlet do Patagónie, ktorú nasleduje plavba na 77 metrov dlhom plavidle objavujúcom pobrežie Ameriky a nesúcom pomenovanie „Legend“. Hostia môžu nasadnúť do kajakov a pohybovať sa v blízkosti tuleňov a veľrýb, no rovnako aj navštíviť jednotlivé základne. Taktiež sa za pomoci ponorky môžu ponoriť do tisícok metrov čistých vôd.

Zdroj: NYTimes, Fortune

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.