20 najbohatších futbalových klubov na svete v roku 2019

Finančná spoločnosť Deloitte aj v tomto roku zverejnila svoju správu s názvom Football Money League, v ktorej analyzuje obrovské príjmy najväčších európskych futbalových klubov.

Rebríčku spoločnosti Deloitte dominuje anglická Premier League s deviatimi klubmi, ktoré sa tentokrát dostali do top 20 – v porovnaní s desiatimi, ktoré na zozname figurovali v minulom roku. Okrem toho sa sem zaradili štyri talianske kluby, tri španielske kluby, tri nemecké kluby a jeden francúzsky futbalový klub.

Analýza spoločnosti Deloitte uvádza, že súhrnné príjmy 20 najväčších futbalových klubov v Európe zaznamenali v tomto roku 6% nárast a dosiahli tak celkovú hodnotu 8,3 miliardy eur, čo je novým svetovým rekordom.

Na prvú priečku rebríčka sa okrem toho posadil nový šampión, keďže klub Manchester United prišiel o svoju vedúcu pozíciu z roku 2018.

Zoznámte sa teda s top 20 najlepšie zarábajúcimi futbalovými klubmi roku 2019.

20. West Ham United – 197,9 milióna eur

Klub West Ham v roku 2018 nezápasil v Lige majstrov UEFA, čo znamená, že väčšina príjmov klubu (až 68%) bola generovaná prostredníctvom zmlúv o televíznom vysielaní zo športových stretnutí.

19. Newcastle United – 201,5 milióna eur

Tomuto klubu sa podarilo viac než zdvojnásobiť svoje príjmy z predchádzajúceho roka, pričom v roku 2018 zaznamenal nárast o 99,7 milióna eur v porovnaní s príjmami o hodnote 113,2 milióna eur z roku 2017.

Súvisiace: Miliardári kupujú športové tímy z iných dôvodov ako v minulosti

18. AC Miláno – 207,7 milióna eur

Legendárny taliansky klub postúpil do 16-finále európskej Ligy majstrov UEFA, na svojich domácich zápasoch privítal v priemere 51 472 fanúšikov a v talianskej súťaži Serie A skončil na šiestej pozícii.

17. Everton FC – 212,9 milióna eur

Drvivá väčšina príjmov tohto tímu z anglickej Premier League (celých 75%) pochádza z predaja práv na vysielanie zápasov, čo pomáha kompenzovať skutočnosť, že klub bol vyradený z pohára UEFA Europa League už v skupinovej fáze.

16. FC Schalke 04 – 243,8 milióna eur

Klub Bundesligy získal až 44% svojich príjmov (teda 105,8 milióna eur) z predaja reklamy. Sponzorom klubového dresu je spoločnosť Gazprom.

15. AS Roma – 250 miliónov eur

Tento klub na každom svojom domácom zápase privítal v priemere 37 863 fanúšikov, za čo čiastočne vďačí vydarenej sezóne – v pohári Serie A skončil na treťom mieste, a v rámci Ligy majstrov UEFA sa prepracoval až do semifinále.

14. Inter Miláno – 280,8 milióna eur

Prevažná časť príjmov tohto klubu v súťaži Serie A (53% celkového objemu) pochádza z komerčných zmlúv, vrátane peňazí od značky Nike, ktorá klubu dodáva výbavu, a tiež od značky Pirelli, ktorá je sponzorom hráčskych dresov.

13. Atletico Madrid – 304,4 milióna eur

Po kluboch FC Barcelona a Real Madrid sa jedná o tretí najväčší futbalových klub v Španielsku, ktorý navyše už tretí rok po sebe zaznamenáva medziročný rast svojich príjmov. Na každom domácom zápase klubu sa zišlo v priemere 55 477 fanúšikov. V najvyššej španielskej futbalovej súťaži La Liga skončil na druhom mieste a stal sa víťazom UEFA Europa League.

12. Borussia Dortmund – 317,2 milióna eur

Jeden z najpopulárnejších klubov v nemeckej Bundeslige v priebehu minulého roka zaznamenal na svojich domácich zápasoch v priemere 79 864 fanúšikov. Základom pre navyšovanie príjmov tohto klubu sú zmluvy s komerčnými partnermi, medzi ktorých patrí napríklad značka Puma (sponzor výbavy) a značka Evonik (sponzor dresu).

11. Juventus FC – 394,9 milióna eur

Juventus je bezkonkurenčne najúspešnejším klubom v modernej histórii talianskeho futbalu. V priebehu minulého roka vyhral najvyššiu ligu Serie A a dopracoval sa až do štvrťfinále Ligy majstrov. Celkové príjmy klubu síce poklesli v porovnaní s hodnotou 406 miliónov eur z roku 2017, ale v lete roku 2018 sa členom tohto tímu stal Cristiano Ronaldo.

10. Tottenham Hotspur – 428,3 milióna eur

Klub zo severného Londýna aj naďalej zaznamenáva medziročný nárast príjmov, vo veľkej miere v dôsledku platných zmlúv o vysielaní zápasov, ktoré boli v roku 2018 zodpovedné za 53% príjmov tohto klubu. Výrazne sa zvýšili zárobky klubu aj zo samotných zápasov, keďže tím je v súčasnosti dočasne situovaný na štadióne Wembley, čo znamená, že zápasy navštevovalo priemere 70 642 divákov.

9. Arsenal FC – 439,2 milióna eur

Príjmy tohto klubu zásadne klesajú. Už totiž nie je stálicou Ligy majstrov, avšak treba poznamenať, že v minulom roku sa mu podarilo dosiahnuť semifinále v pohári UEFA Europa League. V anglickom pohári Premier League skončil na šiestej pozícii.

8. Chelsea FC – 505,7 milióna eur

Tento tím pôsobí v anglickej Premier League, avšak v posledných rokoch sme bol svedkami klesajúceho výkonu jeho športovcov na ihrisku. Klub skončil na piatom mieste v najvyššej anglickej súťaži a v rámci Ligy majstrov UEFA skončil v 16-finále. Napriek tomu si udržiava lukratívne postavenie vďaka zmluvám so značkami Nike a Yokohama Tyres.

7. Liverpool FC – 513,7 milióna eur

Tím Liverpoolu sa na ihrisku čím ďalej tým viac zlepšuje, za čo je v neposlednom rade zodpovedný tréner Jurgen Klopp a jeho efektívna útočná stratégia. Klub sa vďaka tomu prepracoval až do finále Ligy majstrov UEFA.

6. Paríž Saint-Germain – 541,7 milióna eur

Väčšinový podiel na príjmoch tohto klubu mali v priebehu roka 2018 zmluvy s komerčnými partnermi. Dve najväčšie zmluvy má klub uzavreté so značkami Nike (sponzor vybavenia) a spoločnosťou Emirates (sponzor dresu). Tím v minulom roku dominoval na prvom mieste francúzskeho pohára Ligue 1 a je stálicou aj v Lige majstrov UEFA.

5. Manchester City – 568,4 milióna eur

Aj napriek tomu, že tento tím na svojich domácich zápasoch privítal v priemere 54 054 fanúšikov, príjmy zo športových stretnutí zodpovedajú iba za 11% celkových tržieb za rok 2018. Klub sa namiesto toho zameriava na predaj vysielacích práv a komerčné zmluvy. Dodávateľom výbavy tímu je značka Nike a sponzorom dresu je spoločnosť Etihad Airways.

4. Bayern Mníchov – 629,2 milióna eur

Tento gigant Bundesligy v roku 2018 vyhral nemecký národný pohár a v Lige majstrov UEFA sa dostal do semifinále. Domáce zápasy Bayernu Mníchov navštevovalo približne 75 354 fanúšikov.

3. Manchester United – 666 miliónov eur

„Červení diabli“ sú aj v súčasnosti najbohatším futbalovým klubom v Anglicku – a to aj napriek tomu, že v roku 2018 stratili svoje prvenstvo ako najbohatší klub na celej zemi. Významná časť klubových príjmov v minulom roku plynula z komerčných zmlúv, predovšetkým zo spolupráce so značkou Adidas, ktorá dodáva tímu výbavu, a so spoločnosťou Chevrolet, ktorá sponzoruje hráčske dresy.

2. FC Barcelona – 690,4 milióna eur

Aktuálni majstri súťaže La Liga aj naďalej zaznamenávajú medziročný nárast svojich príjmov. Barcelona má lojálnych fanúšikov po celej planéte, má 102,7 milióna lajkov na Facebooku, 63,8 milióna nasledovateľov na Instagrame a 29 miliónov nasledovateľov na Twitteri.

Súvisiace: Ako Cristiano Ronaldo míňa svoje milióny

1. Real Madrid – 750,9 milióna eur

Bezprecedentný úspech v Lige majstrov môže znamenať iba jednu vec – bezprecedentný úspech na poli príjmov. Real v priebehu minulej sezóny už tretíkrát po sebe vyhral najvyššiu trofej Ligy majstrov, čo samozrejme prispelo k nárastu celoročného objemu príjmov. Zároveň sa jedná o bezkonkurenčne nasledovanejší futbalový klub na sociálnych sieťach ako Facebook, Twitter a Instagram.

Zdroj: Deloitte

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.