17 prekvapivých faktov o Billovi Gatesovi

Bill Gates počas prejavu na podujatí vo Washingtone v roku 2014.

Bill Gates je v súčasnosti všeobecne známym technologickým magnátom, avšak väčšina ľudí o ňom vie obvykle iba tri nasledujúce skutočnosti:

1. Je jedným z najbohatších mužov na svete.
2. Je spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft, ktorá je jedným z najúspešnejších technologických gigantov v dejinách.
3. Je extrémne štedrým filantropom a vo veľkej miere sa angažuje prostredníctvom charitatívnej nadácie Bill and Melinda Gates Foundation.

No napriek Gatesovej dobročinnej činnosti a vplyvu na sociálnych sieťach existuje mnoho zaujímavých faktov o jeho živote, o ktorých mnohí z nás vôbec nepočuli. Predstavujeme Vám výber 17 najzaujímavejších.

1. Bill Gates študoval na súkromnej škole v meste Lakeside a svoj prvý počítačový program napísal na starom stroji značky General Electric. Jednalo sa o verziu populárnej hry „piškvorky“, ktorú mohol hrať proti počítaču.

Zdroj: Science Museum

 

2. Keď sa vedenie školy dozvedelo o jeho programátorskom talente, riaditeľ ho poveril zostavením oficiálneho školského programu, ktorý mal za úlohu rozdeľovať študentov do jednotlivých krúžkov. Gates však nenápadne pozmenil kód tohto programu, výsledkom čoho bola skutočnosť, že sa zúčastňoval hodín spolu s „nerovnomerným podielom zaujímavých dievčat“.

 

Zdroj: Science Museum

 

3. Gates počas svojich študentských rokov prečítal všetky zväzky encyklopedickej publikácie s názvom „World Book Encyclopedia“.

Zdroj: The Wall Street Journal

 

4. Gates v rámci celonárodných testov známych ako SAT dosiahol skóre 1590 z maximálneho počtu 1600 bodov.

Zdroj: Science Museum

 

5. Podobne ako mnoho ďalších úspešných podnikateľov v technologickom priemysle, ani Gates nakoniec nedokončil štúdium na vysokej škole. Harvardovu univerzitu opustil v roku 1975 a všetok svoj čas následne zasvätil rozvoju spoločnosti Microsoft.

Zdroj: The Week

 

6. Dva roky po odchode z Harvardovej univerzity bol Gates zadržaný políciou v štáte Nové Mexiko. Šoféroval totiž motorové vozidlo bez platného vodičského preukazu a ignoroval červené svetlo na semafore.

Zdroj: The Telegraph

 

7. Počas svojho pôsobenia v spoločnosti Microsoft sa Gates naučil naspamäť poznávacie značky automobilov svojich zamestnancov, aby tak mohol monitorovať ich príchody a odchody z pracoviska. Ohľadom tohto svojho zvyku povedal: „Naša spoločnosť sa však rozrastala veľmi rýchlo a čoskoro som musel od tohto zvyku upustiť.“

Zdroj: BBC

 

8. Čo sa týka automobilov, Gates sa preslávil svojou zbierkou unikátnych modelov značky Porsche. Jeho najväčším pokladom je vozidlo Porsche 959, ktoré si kúpil 13 rokov predtým, ako bol tento model vôbec schválený Americkou agentúrou pre ochranu ľudského zdravia a životného prostredia, či ministerstvom dopravy.

Zdroj: Wired

 

9. Keď sa Gates potreboval prepravovať leteckou dopravou, kupoval si výlučne tie najlacnejšie letenky. V súčasnosti lieta na vlastnom lietadle, ktoré vlastní od roku 1997 a nazýva ho svojou „veľkou márnotratnosťou“.

Zdroj: Reddit

 

10. Gates je známy mimoriadne umierneným míňaním svojho majetku. Jeho „márnotratnosť“ sa však okrem súkromného lietadla prejavila aj pri kúpe dokumentu s názvom Codex Leicester, ktorý predstavuje zbierku poznámok slávneho Leonarda da Vinciho. Tento vzácny dokument získal na aukcii v roku 1994 za pozoruhodných 30,8 milióna dolárov.

Zdroj: Fast Company

Súvisiace: Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos a ich vlastnosti úspechu

11. Manželia Gatesovci síce disponujú obrovským majetkom, Bill však napriek tomu potvrdil, že každé z jeho troch detí zdedí nanajvýš 10 miliónov dolárov. To je skutočne iba malý zlomok z jeho aktuálneho bohatstva v hodnote 90,9 miliardy dolárov. Gates povedal: „Tým, že svojím deťom zanecháte neprimerane veľa peňazí, im nerobíte žiadnu láskavosť.“

Zdroj: Reddit

 

12. Nie je žiadnym tajomstvom, že Gates v súčasnosti venuje väčšinu svojho času charitatívnej organizácii, ktorú založil spolu so svojou manželkou. Zároveň však ešte stále pôsobí v spoločnosti Microsoft, kde sa aktuálne podieľa na vývoji tajomného projektu s názvom „Personal Agent“. Údajne sa jedná o asistenčnú platformu, ktorá užívateľovi „pomôže zapamätať si dôležité fakty, ukladať si ich, vracať sa k nim a všímať si veci, ktoré sú naozaj dôležité“.

Zdroj: Reddit

 

13. Gates potvrdil, že keby sa Microsoft neukázal byť životaschopným podnikom, pravdepodobne by sa stal výskumníkom v oblasti umelej inteligencie.

Zdroj: Reddit

 

14. Gates síce prejavil zvýšený záujem o rozvoj umelej inteligencie, no zároveň priznal, že patrí do skupiny ľudí, ktorí „sa obávajú potenciálneho vzniku superinteligentného stroja“. Do tejto názorovej skupiny sa radia popredné osobnosti zo sveta vedy a technológií, ako napríklad Elon Musk či nedávno zosnulý Stephen Hawking.

Zdroj: Reddit

 

15. Najobľúbenejšou hudobnou skupinou Billa Gatesa je podľa jeho vlastných slov americká rocková formácia Weezer. Medzi svojich favoritov radí aj zoskupenie U2 a povedal, že „ešte stále čaká na najnovšie turné kapely Spinal Tap“. Jedná sa o skupinu parodizujúcu klasické hudobné žánre.

Zdroj: Reddit

 

16. Gates sa netají tým, že každý rok prečíta aspoň 50 kníh. Technologický magnát povedal: „Čítanie je ešte stále primárnym spôsobom, ktorým obohacujem svoje vedomosti a testujem svoje porozumenie novým témam.“

Zdroj: The New York Times

 

17. Gates neovláda žiadny cudzí jazyk. Prezradil, že práve tento svoj nedostatok ľutuje najviac zo všetkých.

Zdroj: Reddit

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.