13 vecí, ktoré ste o Jeffovi Bezosovi určite nevedeli

Jeff Bezos.

Jeff Bezos je známy ako zakladateľ, generálny riaditeľ a prezident spoločnosti Amazon. Bezosov príbeh je ukážkovým príkladom toho, ako sa niekomu podarilo využiť príležitosť na trhu. Momentálne je síce Bezos najbohatším človekom na svete, no pred založením Amazonu to bolo skôr naopak.

Jeho matka ho porodila ešte ako tínedžerka, jeho biologický otec ju opustil a s Jeffom netrávil žiaden čas. Po ukončení štúdia na Princetonskej univerzite a ukončení svojej finančnej kariéry, založil Bezos spoločnosť Amazon vo svojej garáži v meste Seattle.

Jeho matka, Jacklyn Bezosová, ho porodila ešte ako tínedžerka

Podľa portálu CNBC v roku 1964, kedy sa narodil Jeff, mala Jacklyn Bezosová (v tej dobe Jacklyn Gise Jorgensenová) iba 17 rokov a bola v treťom ročníku na strednej škole. V tom čase jej vedenie školy oznámilo, že kvôli tehotenstvu nebude môcť dokončiť svoje stredoškolské štúdium.

Následne jej však bolo za prísnych podmienok umožnené vrátiť sa do školy a získať stredoškolský diplom. Po necelom roku manželstva sa Jacklyn s Jeffovým biologickým otcom, Tedom Jorgensenom rozviedla. V tej dobe mal Jeff iba niečo vyše roka. Jacklyn pracovala ako sekretárka, ale malá veľké finančné problémy. V jednom okamihu si nemohla dovoliť už platiť za pevnú linku.

Jacklyn však bola odhodlaná uľahčiť život pre seba aj pre svojho syna, a preto sa prihlásila na vysokoškolské kurzy u profesorov, ktorí jej umožnili nosiť Jeffa na prednášky. Práve na týchto prednáškach sa stretla s kubánskym prisťahovalcom Mike Bezosom, za ktorého sa nakoniec aj vydala. Mike Bezos na seba prebral úlohu Jeffovho otca a dal mu aj svoje priezvisko.

Jeffov biologický otec kedysi vystupoval v cirkuse

Podľa biografie, ktorú o Jeffovi Bezosovi napísal Brand Stone v roku 2013, bol Jeffov biologický otec cirkusantom. Stoneovi sa podarilo nájsť Bezosovho otca a urobiť s ním rozhovor do svojej knihy. Ted Jorgensen sa so svojim synom nevidel celé desaťročia a podľa svojich vlastných slov si ani neuvedomil, že ide o jeho biologického syna.

Po tomto rozhovore sa s ním však rozhodol skontaktovať a nadviazať s ním vzťah. Bezos sa vyjadril, že voči svojmu biologickému otcovi necíti žiadne negatívne pocity. Ted Jorgensen 16. marca 2015, vo veku 71 rokov zomrel.

Už ako dieťa sa Bezos zaujímal o to, ako veci fungujú

Keď bol Bezos ešte batoľa, tak sa “cítil príliš starý na to, aby spal v detskej postieľke” a sám ju pomocou skrutkovača rozobral. V čase, keď nastúpil na strednú školu, premenil domácu garáž na svoje vlastné laboratórium.

Podnikať začal ešte počas štúdia na strednej škole

Počas strednej školy sa Bezos rozhodol rozbehnúť svoje prvé podnikanie. Organizoval letný vzdelávací tábor pre žiakov štvrtého, piateho a šiesteho ročníka. Podľa portálu Business Insider vtedy Bezos a jeho priateľka spoločne pracovali v tábore. Tábora sa zúčastnilo šesť detí, pričom každé z nich muselo zaplatiť poplatok vo výške 600 amerických dolárov. Ešte predtým pracoval Bezos napríklad aj v McDonalde.

Súvisiace: Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos a ich vlastnosti úspechu

Na začiatku 90. rokov minulého storočia pracoval na Wall Street

Po ukončení štúdia na Pricetonskej univerzite v odbore počítačových vied a elektrotechniky, Bezos pracoval pre viacero finančných spoločností na Wall Street. Išlo napríklad o investičnú spoločnosť D.E. Shaw alebo Fitel. V roku 1990 sa Bezos vypracoval na najmladšieho viceprezidenta spoločnosti D.E. Shaw, ale o štyri roky neskôr spoločnosť opustil a založil si svoje internetové kníhkupectvo.

Spoločnosť Amazon založil vo vlastnej garáži

Po tom, ako spustil prototyp webovej stránky spoločnosti Amazon, a po tom, ako svojich priateľov požiadal o 300 amerických dolárov na svoje podnikanie, začal Bezos spolu so svojim tímom vyvíjať softvér priamo vo svojej garáži. Podľa portálu Business Insider bola jeho garáž taká malá, že akékoľvek pracovné stretnutia sa museli konať v lokálnom podniku Barnes & Noble. Tím sa postupne zväčšoval a onedlho pracoval z dvojspálňového domu.

Bezosova manželka, MacKenzie Bezosová, hrala pri zakladaní spoločnosti Amazon taktiež dôležitú úlohu. V roku 2019 sa po 25 rokoch manželstva pár rozviedol a MacKenzie získala 25% akcií spoločnosti Amazon, ktorých hodnota v danej dobe predstavovala približne 38 miliárd amerických dolárov.

Spoločnosť Amazon sa takmer volala Cadabra

Jeff Bezos chcel pôvodne dať svojej spoločnosti magickejšie znejúce meno. Podľa informácií portálu Business Insider, však Bezosovi poradil právnik spoločnosti – Todd Tarbert, aby tak nerobil. Podľa Tarberta znie názov Cadabra veľmi podobne ako americké slovo “cadaver”, ktoré znamená mŕtvola. Bezos sa nakoniec rozhodol pre meno Amazon.

V roku 2003 bol Bezos účastníkom havárie helikoptéry

Bezos bol v roku 2003 na palube helikoptéry spoločnosti Aérospatiale Gazelle, ktorá havarovala v západnom Texase, spolu so svojou právnou zástupkyňou, sprievodcom Tyom Hollandom a pilotom Charlesom Bellom. Helikoptéra čelila rozsiahlemu vetru a išla mimo kurz.

Podľa vyjadrení portálu Business Insider helikoptéra skončila v rieke. Bezosovi, Hollandovi a Bellovi sa v podstate nič nestalo, no jeho právnička – Elizabeth Korrellová utrpela zlomeninu stavca. V roku 2004 Bezos ľudí varoval, aby sa vyhýbali helikoptéram, pretože nie sú také bezpečné ako lietadlá.

Bezos vlastní americký denník Washington Post

Bezos v roku 2013 kúpil spoločnosť The Washington Post Company, ktorá vlastní aj denník Washington Post, za 250 miliónov amerických dolárov. V tom čase sa odhadovalo, že čistá hodnota Bezosovho majetku dosahovala viac ako 25 miliárd amerických dolárov. Po tom, čo Bezos túto spoločnosť kúpil, vzrástla hodnota jej akcií o 5,5%. Podľa spravodajskej stanice CNN sa Bezosovi v rokoch 2016, 2017 a 2018 podarilo dosiahnuť, aby ich spoločnosť skončila si ziskom.

Bezos vedie svoju vlastnú súkromne financovanú spoločnosť, vyrábajúcu raketové lode

Spoločnosť Blue Origin bola založená v roku 2000. Jej centrála sa nachádza v meste Kent, americkom štáte Washington kde sa Bezos narodil. Spoločnosť Blue Origin vyrába raketové lode a poskytuje suborbitálne služby v sektore kozmických letov.

V stanovisku spoločnosti sa uvádza: “Spoločnosť Blue Origin verí, že v záujme zachovania Zeme, domova pre naše vnúčatá, sa musíme vydať hľadať neobmedzené prírodné zdroje do vesmíru.”

Bezos si zahral vedľajšiu rolu aj vo filme “Star Trek: Do neznáma”

V roku 2016 si Bezos v sérií filmov Star Trek zahral mimozemšťana. Podľa filmovej hviezdy, Chrisa Pinea, Bezos dorazil na natáčanie filmu s troma limuzínami a v sprievode deviatich osobných strážcov.

V roku 2016 Bezos uviedol: “Roky som prosil spoločnosť Paramount, ktorá je vlastnená spoločnosťou Viacom, aby ma nechali si zahrať v niektorom z filmov Star Trek. Bol som zjavne veľmi vytrvalý. Určite si viete predstaviť toho úbohého režiséra, keď mu zavolali, že mi musí dať nejakú rolu vo filme. Natáčanie bolo skvelé. Bol to jeden z mojich snov.”

Miliardárom sa stal v roku 1999

V roku 1999, kedy ho magazín Forbes po prvýkrát zaradil na zoznam miliardárov, mal Bezos iba 35 rokov. Podľa portálu CNBC v tej dobe sídlilo riaditeľstvo spoločnosti Amazon na rovnakej ulici ako záložňa a obchod s filmami pre dospelých. Po prelome tisícročí začal Bezosov majetok drasticky narastať.

Súvisiace: Jeff a MacKenzie Bezosovci – ako vyzerá manželstvo najbohatšieho páru v histórii

V auguste 2020 sa stal Bezos prvým človekom na svete, ktorého majetok dosiahol hodnotu 200 miliárd amerických dolárov

Bezosov majetok podľa časopisu Forbes, 12. januára 2021, dosahoval hodnotu 181,7 miliárd amerických dolárov. Momentálne je Jeff Bezos najbohatším človekom na svete.

Zdroj: Fortune, Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.