13 talianskych obchodov a značiek, ktoré by mal poznať každý gentleman

Taliansky krajčíri sú majstrami v umení zvanom „sprezzatura“. Jeho cieľom je dosiahnuť výzor, ktorý pôsobí nenútene a štýlovo. Zdanlivá nonšalantnosť je však často výsledkom cieľavedomého procesu a vysokej odbornosti spojenej s výrobou luxusných pánskych odevov. Každý svetaznalý Talian Vám bez váhania potvrdí, že neapolský strih sa výrazne líši od milánskej siluety. Oblečenie sa vyvinulo tak, aby odzrkadľovalo charakter mesta, v ktorom sa vyrába. Talianska móda je preto rovnako rozmanitá ako geografia tejto krajiny. Na severe prevláda diskrétny milánsky štýl a najväčšej obľube sa tu tešia elegantné modré a šedé obleky. V Neapole na juhu krajiny je sako vyjadrením charakteru jeho majiteľa a móda tu naberá expresívnejší a živší rozmer. Florencia je ovplyvnená neďalekým toskánskym vidiekom, kde majú ľudia tendenciu nosiť tvíd vo farebných odtieňoch olív a hrdze. Tieto farebné kombinácie totiž dokonale korešpondujú s okolitými kopcami. V Ríme sa stretnete s prvkami, ktoré odrážajú kozmopolitný lesk tohto mesta. Vyrábajú sa tu obleky s odvážnejším strihom. Zmapovali sme výskyt najlepších regionálnych krajčírov na Apeninskom polostrove. Znalosť rôznych prvkov talianskej módy je predsa kľúčovou vlastnosťou každého dobre oblečeného a dobre upraveného gentlemana.

Cesare Attolini

Giuseppe a Massimiliano Attolini.

Klasické neštrukturované športové sako, ktoré značka Cesare Attolini dotiahla do dokonalosti, dnes symbolizuje regionálny štýl mesta Neapol. Zásluha za jeho vznik patrí zosnulému Vincenzovi Attolinimu, ktorý zbožňoval anglické krajčírstvo, ale podšívky športových sák pre teplé talianske podnebie považoval za príliš obmedzujúce a nevhodné. Attolini sa v roku 1930 zbavil spomínaných podšívok a zdokonalil celkový strih ikonického saka. Tradíciu Attoliniho značky dnes udržiavajú pri živote jeho vnukovia Giuseppe a Massimiliano. Pri výrobe športových sák používajú celú škálu rôznych materiálov. Pre túto značku je charakteristické sako s troma gombíkmi a valčekovým ramenom, ktoré zabezpečuje vhodnú mieru komfortu a voľnosť pohybu.

E. Marinella

E. Marinello.

Značka E. Marinella je známa výrobou zákazkových kravát. Jej predajňa otvára už o 6:30 ráno, aby si klienti mohli kúpiť novú kravatu cestou do práce. V obchode je vystavená rozsiahla kolekcia značkových kravát, ktoré sú pripravené na nosenie. Obvykle sa tu nachádza aj Maurizio Marinella, ktorý je vnukom zakladateľa tejto značky a každého zákazníka víta osobne. To je veľavravným znakom toho, nakoľko si táto značka váži tradičný prístup k podnikaniu a klasické hodnoty.

Isaia

Snáď žiadna značka nepropaguje neapolský štýl natoľko ako práve Isaia. Jej podstatu stelesňuje samotný Gianluca Isaia, ktorý je obvykle oblečený v oblekoch výrazných farieb a vzorov. Tie dopĺňa svojimi charakteristickými žabkami a módnymi okuliarmi. Značka má v Miláne veľkú podnikovú predajňu. Avšak aj obchod, ktorý prevádzkuje na ostrove Capri, je vyhľadávanou destináciou dovolenkárov. Obzvlášť tých, ktorí si pri nákupe značkových odevov radi doprajú kokteil Negroni. Špecialitou značky sú farebné a originálne obleky, a športové saká s voľnejším neapolským strihom.

Kiton

Krajčír spoločnosti Kiton.

Značka Kiton si už dlho stanovuje vlastné štandardy módy. Prevádzkuje predajne v Miláne, Ríme, na Capri a v Benátkach, no jej duša a výrobná dielňa ostáva v Neapole. Práve tu v roku 1956 založil svoje podnikanie Ciro Paone, ktorý pochádza z rodiny obchodníkov s látkami. Spoločnosť Kiton v roku 2010 odkúpila textilnú spoločnosť Carlo Barbera, sídliacu v meste Biella. Aj vďaka nej je dnes priekopníkom na trhu s najluxusnejšími látkami v tomto priemysle. Sako značky Kiton je charakteristické výraznými zaoblenými chlopňami, ktoré je možné vyrobiť jedine ručne. Kvôli tomuto výnimočnému detailu si Kiton obľúbili skutoční znalci vo svete pánskej módy. Špecialitou značky je ručne šité oblečenie a využívanie luxusných a jedinečných materiálov, medzi ktoré patrí vlna z lamy vikuňa a kašmír z mladých kôz.

Salvatore Piccolo

Priečelie obchodu Salvatore Piccolo.

Výrobca košieľ Salvatore Piccolo ponúka zmes decentných základných modelov a niekoľkých odvážnejších možností. Extravagantné modely môžu byť vhodnou voľbou najmä pre dobre stavaných pánov, no táto značka dokáže vyrobiť košele na mieru pre všetky typy postáv a osobností.

Liverano & Liverano

Antonio Liverano.

Na sever od rieky Arno vo Florencii sa nachádza malý obchod s názvom Liverano & Liverano, ktorý ponúka znamenitý výber luxusných košieľ a kravát. Skutočným lákadlom je však dielňa, v ktorej Antonio Liverano pracuje už po celé desaťročia. Steny sú tu lemované prestížnymi tvídovými látkami, z ktorých ostrieľaný krajčír ručne šije svoje značkové saká a obleky. Sú charakteristické mäkkými a mierne predĺženými ramenami, a rozšíreným strihom v oblasti hrudníka. Špecialitou značky sú práve tvídové saká.

Stefano Ricci

Značka Stefano Ricci.

Podniková predajňa tejto značky sa nachádza v historickej budove v centre mesta Florencia. Stefano Ricci dokáže vyrobiť všetko, po čom môže zatúžiť srdce pravého gentlemana. Medzi produkty tejto značky patrí napríklad kabát z vlny lamy vikuňa či dvojica kašmírových sák bez podšívky, ktorá je vhodnou módnou voľbou pre otca a syna. Stefanovým obľúbeným materiálom je luxusná vlna s priemerom vlákien 150s. Jeho syn Filippo Ricci je kreatívnym riaditeľom značky, stará sa o potreby medzinárodných podnikateľských magnátov a príslušníkov kráľovských rodín. Správanie svojich klientov opisuje nasledovne: „Vždy si najprv kúpia oblek, košeľu a kravatu. A o rok sa možno dopracujú k svojmu prvému kabátu z krokodílej kože.“ Značka Stefano Ricci je dokonca známa aj tým, že svojimi luxusnými materiálmi zariaďuje interiéry jácht a súkromných lietadiel. Špecialitou značky sú obleky z vlny s priemerom vlákien 150s, a kabáty a doplnky z kože exotických zvierat.

Roberto Ugolini

Na mieru šité topánky značky Roberto Ugolini.

Neďaleko námestia Piazza Santo Spirito vo Florencii sa nachádza predajňa značky Roberto Ugolini. Keď hľadáte topánky šité na mieru, ktorých farbu by ste radi doladili k svojmu obleku, obchod Roberto Ugolini je pre Vás. Zadná stena obchodu je pokrytá drevenými obuvníckymi formami, ktoré Vám prezradia, že ste na správnom mieste.

Sartoria Ripense

Andrea Luparelli.

Neďaleko námestia Piazza del Popolo v Ríme sa nachádza obchod Sartoria Ripense. Jedná sa o malý, preplnený a nanajvýš okúzľujúci podnik s luxusným oblečením pre pánov, ktorý prevádzkuje Andrea Luparelli. Zamestnáva desiatich krajčírov, ktorí sa špecializujú na obleky s čistými líniami bez podšívok. Luparelli vraví: „Sako má na mužovi sedieť ako sako a košeľa má sedieť ako košeľa.“ Týmito slovami žartovne podpichuje svojich kolegov z Neapolu, ktorí obľubujú voľný strih a komfort svojich sák. Jeho špecialitou sú ľahké letné obleky bez podšívky.

Battistoni

Interiér obchodu značky Battistoni.

Značka Battistoni sídli neďaleko Španielskych schodov v Ríme už do roku 1946. Je dobre známa tým, že počas rozkvetu Ríma v šesťdesiatych rokoch ju vyhľadávali niektorí z najpopulárnejších pánov Hollywoodu. Tento obchod s pánskou módou na úrovni je zdobený nespočetnými umeleckými dielami. Autormi niektorých sú dokonca nešťastníci, ktorí si za svoj oblek nemohli dovoliť zaplatiť. Spoločnosť sa pôvodne venovala výrobe košieľ, o čom svedčí obrovské množstvo pruhovaných, jednofarebných a šachovnicových látok, ktoré sa používajú pri výrobe tohto kusu oblečenia. Oblek značky Battistoni je kombináciou medzi jemne tvarovanými ramenami neapolského štýlu a diskrétnym strihom z Milána. Sú dostupné vo všetkých odtieňoch modrej farby a vyznačujú sa ľahkosťou materiálov, ktorá ich dokonale predurčuje na nosenie v teplom podnebí. Značka práve z tohto dôvodu otvorila minulý rok svoju prvú pobočku v slnečnom Los Angeles. Špecialitou značku sú košele a obleky vo farbe “Battistoni blue”.

Sciamat

Valentino Ricci s obchodným partnerom.

Značka Sciamat bola založená v roku 2002 a vyznačuje sa vysokým golierom, širokými chlopňami a zúženým pásom. Najlepšiu reklamu značke robia jej majitelia a bratia Valentino a Nicola Ricci. Na fotografiách pózujú vo svojich štýlových sakách a objavujú sa na stránkach módnych blogerov na Instagrame. Valentino je bývalým právnikom a dnes má na zodpovednosti prípravu strihov na mieru šitých oblekov a kabátov, ktoré síce nemajú podšívku a sú ľahké, no predsa držia požadovaný tvar. Špecialitou značky sú štýlové saká s dvoma radmi gombíkov a ľahké kabáty bez podšívky.

A. Caraceni

Krajčíri značky A. Caraceni.

A. Caraceni je najväčším menom milánskeho krajčírstva. V súčasnosti je symbolom podceňovaného umenia. Značku založil Augusto Caraceni v roku 1946 a dnes vyrába na mieru šité obleky, populárne medzi generálnymi riaditeľmi, ktorí túžia prejaviť svoju obľubu nenápadného štýlu. V tradícii značky dnes pokračujú Caraceniho vnúčatá a pravnuk, ktorí sú odborníkmi v šití luxusných odevov. Klienti tejto značky sa spoliehajú na produkty najvyššej kvality, ktoré sa prezentujú konzervatívnym štýlom a voľným strihom. Špecialitou značky sú nenápadné modré či šedé formálne obleky.

Antica Barbieria Colla

Holičstvo Antica Barbieria Colla.

Keď sa vyskytnete v Miláne a budete potrebovať skrátiť vlasy či pristrihnúť bradu, jednoznačne navštívte holičstvo Antica Barbieria Colla. Vzniklo v roku 1904 a dodnes je vyhľadávanou destináciou. Odporúčame Vám však, aby ste sa objednali vopred.

Zdroj: Mi.mag, The Telegrapg

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.