13 destinácií, ktoré v júli uspokoja každý typ cestovateľa

Júl predstavuje pre mnohých dobrodruhov vrchol cestovateľskej sezóny a pokiaľ sa považujete za skúseného svetobežníka, pravdepodobne už máte zostavený vlastný harmonogram Vašej nadchádzajúcej dovolenky.

Voľba tej správnej destinácie však nie je nevyhnutne jednoduchou úlohou. Letné mesiace spôsobujú v niektorých regiónoch neznesiteľne vysoké teploty, kým v iných častiach sveta Vám môže hroziť obdobie monzúnov. Okrem toho musíte za každých okolností počítať s hordami ďalších turistov, ktorí si za cieľ svojej cesty tiež vytýčili Vami zvolenú destináciu.

Vykonali sme podrobný prieskum súčasných trendov leteckého priemyslu, klimatických údajov a kultúrnych kalendárov a na základe zhromaždených zistení sme pre Vás zostavili zoznam 13 destinácií, ktoré by ste si v priebehu tohto júla nemali nechať ujsť za žiadnu cenu. Naše odporúčania zahŕňajú všetko od spirituálnej púte v Indonézii cez úžasné vodopády Iguazu v Južnej Amerike až po šarmantné mesto Bristol v americkom štáte Rhode Island.

Chicago, Illinois

Júl je v meste Chicago bezkonkurenčne najteplejším mesiacom. To znamená, že ak nemáte radi chlad, tento mesiac je ideálnym pre plánovanie návštevy legendárneho veterného mesta.

Medzi najpopulárnejšie turistické destinácie, ako stvorené pre slnečné počasie, patria miesta ako Millennium Park, Wrigley Field a breh jazera Michigan. Okrem toho môžete stráviť celé hodiny v niektorom z popredných múzeí a galérií, medzi ktoré sa radia napríklad Chicago Institute of Art a Field Museum.

V Chicagu nie je núdza ani o letné festivaly pod holým nebom, ktoré reprezentujú napríklad podujatia ako Irish American Heritage Festival či Chinatown Summer Fair. S druhým letným mesiacom sa nevyhnutne spájajú aj oslavy 4. júla, ktoré sú v Chicagu sprevádzané úžasnými ohňostrojmi vo viacerých častiach mesta.

Súvisiace: Konečne si zarezervujte dovolenku vašich snov

Portland, Oregon

Americké mesto Portland sa preslávilo mimoriadnym prírodným bohatstvom svojho okolia. Magazín Lonely Planet dokonca uviedol, že prírodná krása tejto oblasti je takmer „neférovou výhodou“. Leto je ideálnym objavovaním miestnych skvostov.

Populárne turistické atrakcie tohto mesta zahŕňajú cyklistické výlety do vinárskej oblasti údolia Willamette a pešie túry naprieč chráneným územím Forest Park.

Milovníci piva nepochybne ocenia obrovské množstvo malých remeselných pivovarov a na svoje si prídu aj nadšenci lokálnej hudby, jedla a umenia.

Bristol, Rhode Island

Ak budete oslavovať 4. júla v Spojených štátoch a zatiaľ nemáte konkrétne plány, určite by ste si nemali nechať ujsť návštevu mesta Bristol v štáte Rhode Island. Práve tu sa totiž konajú oslavy dňa nezávislosti s najdlhšou tradíciou.

Júlové slávnosti v tomto malom pobrežnom meste sa datujú až do roku 1785. Jeden mesiac dokonca ani nestačí na to, aby si miestni obyvatelia užili celú párty. Oslavy totiž začínajú už v polovici júna a zahŕňajú rôznorodé večerné koncerty, karnevaly, tanečné zábavy a ďalšie jedinečné podujatia.

Bristol však okrem patriotických slávností ponúka aj mnohé ďalšie možnosti trávenia voľného času, vrátane plavby na člne, cyklistických výletov a kulinárskych zážitkov spojených s miestnymi plodmi mora.

Dominika

Karibský ostrovný štát Dominika (Dominické spoločenstvo) sa v súčasnosti ešte stále spamätáva z ničivého hurikánu Maria, ktorý zdevastoval ako tento ostrov, tak aj jeho susedov v Karibskom mori.

Dominika však napriek drobným nepríjemnostiam nedávno otvorila svoje brány svetovým turistom a aktuálne je jednou z najlepších destinácií pre Vašu letnú dovolenku.

Navyše Vám prezradíme tajomstvo. Iba málo ľudí vie, že júl je ideálnym obdobím pre návštevu tohto tropického raja, keďže drvivá väčšina cestovateľov sa snaží vyhnúť začiatku búrkovej sezóny. Treba však poznamenať, že serióznejšie búrky sa v tomto regióne objavujú najskôr koncom augusta. Budete mať teda možnosť užívať si prvotriedne pláže bez prehnaného zaľudnenia a z času na čas sa osviežiť v tropickom daždi.

Majte tiež na pamäti, že cesta do štátu Dominika či inej oblasti zasiahnutej hurikánmi si bude vyžadovať istú dávku prispôsobivosti a porozumenia. V mnohých prípadoch sa Vám dokonca naskytne možnosť zapojiť sa do iniciatívy spojenej s opätovným budovaním zničených komunít. Miestni obyvatelia sa Vám za Vašu snahu nepochybne vrelo odmenia.

Boquete, Panama

Mestečko Boquete v západnej časti štátu Panama je rajom pre každého dobrodruha. Táto destinácia je ukrytá v srdci panamskej hornatej krajiny, ktorá je popretkávaná turistickými chodníkmi. Okrem ležérnej turistiky sa však môžete podujať aj na pokročilé horolezectvo, splavovanie divokých riek, dobrodružstvo na lanových kĺzačkách a mnoho ďalších voľnočasových aktivít.

Milovníci ríše vtákov si tu tiež prídu na svoje. V paname bol totiž spozorovaný posvätný vták známy ako quetzal, ktorý je často označovaný za najkrajšieho predstaviteľa tejto skupiny živočíchov na celom svete. Panama je prinajmenšom rovnako známa svojimi kávovými plantážami, pričom viaceré z nich Vám ochotne sprostredkujú riadenú exkurziu s výkladom.

Mali by ste sa však pripraviť na to, že Panama je v júli relatívne daždivou destináciou a podobne je tomu aj v priebehu ostatných letných mesiacov. Situácia však nie je kritická natoľko, aby Vás odradila od spoznávania všetkých kútov tohto regiónu.

Vodopády Iguazu

Vodopády Iguazu zahŕňajú niekoľko unikátnych vodopádov pozdĺž hranice štátov Argentína a Brazília. Nie je žiadnym tajomstvom, že si vyslúžili miesto medzi modernými prírodnými divmi sveta.

Jedná sa o celkovo 250 vodopádov, v dôsledku čoho je Iguazu najväčším systémom vodopádov na svete. Objavovaním jednotlivých zákutí tejto destinácie by ste mohli bez problémov stráviť aj celý deň – a to na oboch stranách štátnej hranice. Brazílska strana síce ponúka najlepšie panoramatické výhľady na úžasné vodopády, ale na argentínskej strane máte možnosť nasadnúť do motorového člna a previesť sa priamo pod spenenou padajúcou vodou. V prípade, že si chcete užiť obe strany, uistite sa o platnosti Vašich víz.

V júli v tejto zemepisnej šírke vrcholí zima, čo sa prejaví na teplotách ovzdušia pohybujúcich sa okolo 20 stupňov Celzia. Je tak veľmi pravdepodobné, že sa vyhnete masám turistov, ktorí radšej vyhľadávajú omnoho teplejšie destinácie.

Zürich, Švajčiarsko

Zürich sa síce preslávil v úlohe medzinárodného finančného centra, ale zároveň sa jedná o nedocenenú dovolenkovú destináciu.

Júlové teploty sa v tomto meste bežne približujú hodnote 30 stupňov Celzia, ktoré môžu cestovatelia prečkať v niektorej z vodných nádrží či v úzkych uličkách historického centra mesta. Ikonickou atrakciou je aj promenáda s názvom Bahnhofstrasse, ktorú lemuje obrovský počet luxusných obchodov a značkových predajní.

V prípade, že holdujete lyžovaniu, v Zürichu sa nebudete musieť obmedzovať ani v priebehu letnej sezóny. Toto mesto totiž poskytuje prístup k niekoľkým alpským lyžiarskym rezortom, ktoré sú v prevádzke počas celého roka.

Štokholm, Švédsko

Práve v júli začínajú teploty stúpať aj v elegantnom hlavnom meste Švédska. Ide dokonca o jediný mesiac v roku, počas ktorého si tu môžete užiť teploty vyššie ako 21 stupňov Celzia. To znamená, že v tomto období môžete pohodlne objavovať historické katedrály a úzke uličky dláždené mačacími hlavami, ktoré dodávajú tomuto mestu jedinečnú atmosféru.

Teplé počasie a jasná obloha budú vystupovať v úlohe dokonalého pozadia pri fotografovaní nespočetných štokholmských mostov. Portál Lonely Planet tiež uvádza, že kulinárska scéna je dobre stráženým tajomstvom tohto mesta a láka nadšencov gurmánstva z celého sveta.

Bukurešť, Rumunsko

Európa ponúka mnoho atraktívnych dovolenkových destinácií, avšak Bukurešť je v tomto smere často prehliadaným mestom. Hlavné mesto Rumunska však dokáže poskytnúť nezabudnuteľné zážitky, ktoré umocní unikátny kontrast medzi komunistickou architektúrou, rozkvitnutými parkmi a útulnými kaviarňami.

Anglický park Cișmigiu je primárnym miestom spoločenského diania v meste a zároveň Vám ponúkne slnečné chvíle plné relaxu. Keď sa prejdete po šikmých uličkách historického centra, nepochybne si Vás nájde aj alternatívna umelecká scéna tohto rumunského klenotu.

Atény, Grécko

Atény sú v lete plné turistických atrakcií. Ulice ikonického mesta v tomto období totiž pulzujú energiou a starobylé archeologické komplexy ponúkajú cestovateľom z celého sveta pohľad do minulosti.

Akropola, Panteón a Chrám Dia Olympského sú kultúrnymi pokladmi, ktoré by ste nemali vynechať zo svojho cestovného plánu. A ak nemáte chuť na nekonečné zástupy nedočkavých turistov, ktorí každoročne zaplavujú ulice Atén, vydajte sa na expedíciu na niektorý z mnohých úžasných gréckych ostrovov. Väčšina z nich je od Atén vzdialená necelé dve hodiny cesty.

Seychely

Táto ostrovná republika je situovaná v západnej časti Indického oceánu a snáď neexistuje ročné obdobie, ktoré by nebolo vhodné na jej návštevu.

Je však pravdou, že Seychely sa v letnom období vyznačujú podpriemernou úrovňou zrážok a zároveň ponúkajú najlepšie možnosti v rámci rôznych vodných športov – surfingu, windsurfingu a šnorchlovania. Ak ste milovníkom prírody, tieto exotické ostrovy sú charakteristické mimoriadne bohatým druhovým zastúpením vtáctva.

V júli síce cestuje na Seychely veľký počet turistov, ale môžete si vybrať z viac než 100 ostrovov. Nepochybujeme, že na niektorom z nich sa Vám podarí zažiť jedinečnú dovolenku v súkromí.

Yogyakarta, Indonézia

Ak si na tento júl plánujete dovolenku niekde v juhovýchodnej Ázii a chcete ostať v suchu, Vaše možnosti sú mierne obmedzené – drvivá väčšina tohto regiónu bude totiž vystavená každoročným monzúnom.

Mesto Yogyakarta na južnom ostrove Jáva je však výnimkou. Najväčším lákadlom tejto destinácie je impozantný chrámový komplex Borobudur, prostredníctvom ktorého spoznáte kultúru budhistických mníchov. Objekt je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a jeho výstavba sa datuje až do 9. storočia. Privíta Vás tu 72 majestátnych sôch Budhu a nezameniteľná atmosféra.

Ďalším archeologickým komplexom je Prambanan – najväčší hinduistický chrám v celej Indonézii.

Súvisiace: 11 úžasných pláží, ktoré by ste mali zaradiť medzi Vaše cestovateľské plány

Fidži

Ostrov Fidži je rajom na Zemi pre všetky typy cestovateľov – či už obľubujete pobyt na pláži, prechádzky po prírode či objavovanie exotickej kultúry.

Jagavé vlny Tichého oceánu lemujú najčistejšie pláže na planéte, kým ostrovný pás Yasawa Vám ponúkne nezabudnuteľné výhľady na sopečnú krajinu. Pri spoznávaní miestnej kultúry nadobudnete možnosť zúčastniť sa osláv lovo či tradičnej ceremónie kava. Obyvatelia Fidži sú známi svojou pohostinnosťou a s ochotou Vám predstavia svoje zvyky a obyčaje.

V priebehu júla sa tu navyše koná výročná slávnosť Bula, ktorá je plná hudby, tanca, zábavy a výjavov z lokálnej kultúry.

Zdroj: Thrillist, Travel Channel

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.