12 najbohatších miliardárov, ktorí stoja za futbalovými klubmi Premier League v Anglicku

John Henry-vľavo hore, Stan Kroenke-vľavo dole, and Joel Glazer-vpravo.
  • Za futbalovými klubmi Premier League stojí v súčasnosti 12 miliardárov, vrátane rodiny Glazerovcov, Romana Abramoviča a Stana Kroenkeho.
  • Podľa magazínu Forbes, ich bohatstvo dohromady predstavuje neuveriteľných 90,8 miliárd dolárov.
  • Súkromné investičné spoločnosti, športové značky a štedré dedičstvo sú len niektoré zo zdrojov majetku najbohatších miliardárov vlastniacich zvučné futbalové kluby v Anglicku.

Ruský podnikateľ Roman Abramovič odštartoval novú vlnu zámorských miliardárov kupujúcich futbalové kluby v Anglicku, keď v roku 2003 odkúpil od Kena Batesa veľkoklub Chelsea FC.

Odvtedy sa kluby v tejto najvyššej divízii anglického futbalu stali pre bohatých investorov atraktívnymi príležitosťami, a tí sa spolu s podnikateľmi z celého sveta snažia uchmatnúť si pre seba kus koláča v Premier League.

V súčasnosti stojí za futbalovými klubmi anglickej Premier League 12 miliardárov, ktorí boli zaradení do zoznamu v závislosti od výšky ich čistého majetku podľa prieskumu magazínov Forbes a The Sunday Times.

Taktiež uvádzame, akým spôsobom získali svoje bohatstvo.

Katharina Liebherr a Gao Jisheng zo Southampton FC boli vylúčení zo zoznamu, pretože Liebherr v roku 2017 predala 80% svojich akcií v klube Jishengovi, a čistý majetok čínskeho podnikateľa je v súčasnosti nejasný, pretože podľa magazínu Financial Times práve stratil kontrolu nad svojou realitnou spoločnosťou Lander Sports.

Predstavujeme vám najbohtších miliardárov Premier League, usporiadaných vzostupne.

12) Majiteľ Everton FC – Farhad Moshiri za 1,9 miliardy dolárov

Farhad Moshiri.

Vek: 64 rokov.

Štátna príslušnosť: IRN

Ako zbohatol: Moshiri, ktorý pracoval ako autorizovaný účtovník, vlastní podiely v ťažobnom a oceliarskom gigante Metalloinvest a ruskom telekomunikačnom operátorovi Megafon, spoločne s jeho obchodným partnerom Alisherom Usmanovom.

Moshiri a Usmanov tiež vlastnili 14,65% akcií Arsenalu, než Moshiri predal svoju časť, aby pomohol financovať prevzatie klubu Everton.

Najdrahší prestup: Gylfi Sigurdsson – 53,8 milióna dolárov (Swansea City, 2017).

Súvisiace: 10 najbohatších ľudí Veľkej Británie

11) Majiteľ Liverpool FC – John Henry za 2,7 miliardy dolárov

John Henry.

Vek: 69 rokov.

Štátna príslušnosť: USA

Ako zbohatol: Po vybudovaní úspešnej obchodnej firmy v 80. rokoch začal svoje získané peniaze investovať do športových tímov.

Predtým, než v októbri 2010 prevzal Liverpool FC, mal okrem iného podiel v basketbalových tímoch Orlando Magic, Miami Heat a New York Yankees. Je tiež hlavným majiteľom baseballového tímu Boston Red Sox.

Najdrahší prestup: Virgil van Dijk – 92,2 milióna dolárov (Southampton, 2017).

10) Majiteľ Newcastle United – Mike Ashley za 2,9 miliardy dolárov

Mike Ashley.

Vek: 54 rokov.

Štátna príslušnosť: GBR.

Ako zbohatol: Ashley si od svojej rodiny požičal 12 000 dolárov, aby si v roku 1982 otvoril svoj prvý obchod so športovými potrebami.

Dnes je vlastníkom najväčšieho britského maloobchodného predajcu športových potrieb Sports Direct, ktorý má viac ako 400 obchodov po celej krajine. Vlastní tiež odevnú líniu Jack Wills, obchodný reťazec House of Fraser a sieť predajní videohier GAME.

Najdrahší prestup: Joelinton – 47,9 milióna dolárov (TSG Hoffenheim, 2019).

9) Majiteľ Crystal Palace – Joshua Harris za 3,5 miliardy dolárov

Joshua Harris.

Vek: 54 rokov.

Štátna príslušnosť: USA

Ako zbohatol: Ako syn ortodontistu, v 80-tych rokoch začínal Harris vo svete investičného bankovníctva. Následne v roku 1990 založil spolu s Leonom Blackom a Marcom Rownom spoločnosť privátneho kapitálu Apollo.

Okrem kontroly nad Apollom,, Harris vlastní podiely v basketbalových tímoch Philadelphia 76ers a New Jersey Devils. Taktiež vlastní 18% Crystal Palace, rovnako ako David Blitzer a Steve Parish.

Najdrahší prestup: Christian Benteke – 34,0 milióna dolárov (Liverpool, 2016).

8) Majitelia Manchester United – rodina Glazerovcov za 4,7 miliardy dolárov

Joel Glazer.

Vek: 58 rokov (Avram), 48 rokov (Joel).

Štátna príslušnosť: USA

Ako zbohatol: Bol to otec Malcolm Glazer, ktorý v rokoch 2003-2005 prevzal vedenie klubu Manchester United v hodnote 1,47 miliárd dolárov. Svoje bohatstvo získané v oblasti nehnuteľností, bankovníctva a zdravotníctva investoval na to, aby postupne skúpil podiely akcionárov Manchester United.

Od otcovej smrti v roku 2014 sa jeho synovia Avram a Joel Glazerovci stali spolupredsedami klubu.

Najdrahší prestup: Paul Pogba – 114,3 milióna dolárov (Juventus, 2016)

7) Majiteľ Tottenham Hotspur – Joe Lewis za 5 miliárd dolárov

Joe Lewis

Vek: 82 rokov.

Štátna príslušnosť: GBR.

Ako zbohatol: Predtým, ako zarobil miliardy na devízovom trhu spoločne s Georgom Sorosom, jeho bohatstvo na konci 70. rokov a začiatkom 80. rokov pochádzalo zo sektoru stravovacích a ubytovacích služieb.

V súčasnosti je Lewis predsedom súkromnej investičnej skupiny Tavistock Group, ktorej portfólio zahrňuje ropné spoločnosti, rekreačné objekty, reštaurácie a samozrejme športové kluby.

Najdrahší prestup: Tanguy Ndombele – 65,3 milióna dolárov ( Olympic Lyonaiss, 2019 ).

6) Majiteľ Leicester City – Aiyawatt Srivaddhanaprabha a jeho rodina za 5,9 miliárd dolárov

Aiyawatt Srivaddhanaprabha.

Vek: 34 rokov.

Štátna príslušnosť: THA.

Ako zbohatol: Po tragickej smrti svojho otca Vichaia Srivaddhanaprabha pri havárii vrtuľníka v októbri 2018, Aiyawatt prevzal kontrolu nad impériom, ktoré Vichai vybudoval.

34-ročný Aiyawatt je v súčasnosti generálnym riaditeľom a predsedom gigantickej cestovnej maloobchodnej skupiny s bezcolnými predajňami King Power, ako aj predsedom klubu Leicester City a belgického klubu OH Leuven.

Najdrahší prestup: Youri Tielemens – 49,0 milióna dolárov (AS Monako, 2019).

5) Majiteľ Aston Villa – Nassef Sawiris za 6,4 miliardy dolárov

Nassef Sawiris.

Vek: 58 rokov.

Štátna príslušnosť: EGY.

Ako zbohatol: Sawiris je potomkom najbohatšej rodiny v Egypte. V roku 1998 nastúpil na pozíciu generálneho riaditeľa v otcovej stavebnej spoločnosti Orascom Construction.

Odvtedy je spoločnosť rozdelená. Jedna časť zostáva ako stavebná spoločnosť, zatiaľ čo druhá, známa ako OCI, sa stala jedným z popredných výrobcov dusíkatých hnojív na tejto planéte. Sawiris je tiež členom dozornej rady módneho gigantu Adidas.

Najdrahší prestup: Wesley – 27,2 milióna dolárov (Club Brugge, 2019).

4) Majiteľ Wolverhampton Wanderers – Guo Guangchang za 6,7 miliárd dolárov

Guo Guangchang.

Vek: 52 rokov.

Štátna príslušnosť: CHN.

Ako zbohatol: Guo Guangchang je zakladateľom a predsedom čínskej medzinárodnej konglomerátnej a investičnej spoločnosti Fosun International, ktorej portfólio zahŕňa prakticky všetko, od nehnuteľností až po farmaceutický priemysel.

Guangchang je známy tým, že daruje milióny dolárov na charitu a opisuje sa ako „čínsky Warren Buffet“.

Najdrahší prestup: Raul Jimenez – 41,2 milióna dolárov (Benfica, 2019).

3) Majiteľ Arsenal FC – Stan Kroenke za 8,7 miliárd dolárov

Stan Kroenke.

Vek: 72 rokov.

Štátna príslušnosť: USA.

Ako zbohatol: Kroenke sa v roku 1974 oženil s Ann Waltonovou, dedičkou obchodného reťazca Walmart a krátko potom založil realitnú developerskú spoločnosť, ktorá postavila väčšinu svojich nehnuteľností práve v blízkosti obchodov Walmart.

Na konci 90. rokov Kroenke investoval do športu, keď kúpil svoju prvú franchise -basketbalový klub Denver Nuggets a v súčasnosti vlastní okrem iného aj hokejový klub NHL Colorado Avalanche a futbalové tímy Colorado Rapids a LA Rams.

Najdrahší prestup: Nicolas Pepe – 87,1 milióna dolárov (LOSC Lille, 2019).

Súvisiace: 19 miliardárov, ktorí vyrastali v chudobe

2) Majiteľ Chelsea FC – Roman Abramovič za 12,4 miliárd dolárov

Vek: 52 rokov.

Štátna príslušnosť: RUS.

Ako zbohatol: Abramovič získal väčšinu svojich peňazí vďaka ropnému a kovospracujúcemu priemyslu, pričom v roku 2005 predal svoj 73%-ný podiel v spoločnosti Sifnet ropnému gigantu Gazprom za 13 miliárd dolárov.

V súčasnosti vlastní ešte podiely v oceľovom gigante Evraz a v ťažobnej spoločnosti Norilsk Nickel, a súčasne je majiteľom najväčšej jachty na svete, 162 metrov dlhej (a výstižne nazvanej) Eclipse.

Najdrahší prestup: Kepa Arrizabalaga – 87,1 milióna dolárov (Athletic Bilbao, 2018).

1) Majiteľ Manchester City – Šejk Mansour za 30 miliárd dolárov

Šejk Mansour (vľavo).

Vek: 48 rokov.

Štátna príslušnosť: ARE.

Ako zbohatol: Šejk Mansour je členom bohatej kráľovskej rodiny Al Nahanyovcov v Abú Zabí a je tiež podpredsedom vlády Spojených Arabských Emirátov.

Okrem obrovského množstva peňazí, ktoré Mansour zdedil, vlastní aj podiely v spoločnostiach Virgin Galactic a Sky News Arabia, a je vlastníkom niekoľkých futbalových klubov po celom svete, vrátane Melbourne City, New York City a samozrejme Manchester City.

Najdrahší prestup: Kevin De Bruyne – 82,7 milióna dolárov (VfL Wolfsburg, 2015).

Zdroj: Mirror, BI

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.