11 tipov pre bezpečné uskladnenie Vášho cenného automobilu

Či už vlastníte nablýskaného veterána, športové auto z 50. rokov, luxusné superauto, starožitné nákladné vozidlo alebo vojenské transportné vozidlo, pravdepodobne ste si so svojím cenným skvostom vytvorili hlboký emocionálny vzťah. Nie je dokonca ničím výnimočným, že takéto unikátne vozidlo je hodné poriadny balík peňazí – veteráni v špičkovom stave sa v súčasnosti obchodujú za niekoľko stoviek tisíc či miliónov dolárov. Preto je nevyhnutné dôsledne chrániť Vaše investície pred krádežou alebo poškodením v skladových priestoroch alebo špeciálne prispôsobených garážach.

Pamätajte však na to, že za týmto účelom sa nemôžete spoľahnúť na akýkoľvek sklad či garáž. Keď sa rozhodujete o tom, kde uskladníte svoj cenný zberateľský kúsok, v prvom rade berte ohľad na nasledujúce odporúčania:

1. Uistite sa o tom, že priestor je vybavený centrálne monitorovaným bezpečnostným systémom

V ideálnom prípade by ste so svojím zberateľským automobilom mali parkovať v zariadení, do ktorého inštalovala alarmový systém renomovaná bezpečnostná spoločnosť s dobrou reputáciou. Tento systém by mal nevyhnutne zahŕňať magnetické kontaktné senzory na všetkých vonkajších dverách a oknách, senzory rozbitia skla alebo interiérové infračervené snímače pohybu, a kombináciu detektorov dymu a snímačov tepla. Dobrým nápadom je mať k dispozícii aj mobilné záložné komunikačné zariadenie pre zabezpečenie kontinuity signálu v prípade, že je bezpečnosť objektu narušená stratou spojenia s centrálnou jednotkou systému.

2. Prepojte centrálny alarmový systém s ďalšími monitorovanými zariadeniami

Vhodným postupom je integrácia centrálneho monitorovacieho systému s ďalšími zariadeniami, ktoré sú napríklad zodpovedné za detekciu úniku zemného plynu, či porúch v tesnení vodovodných inštalácií, ako aj prepojenie s kamerovým systémom a záložným generátorom elektrickej energie. Takýmto spôsobom budete upozornený na akúkoľvek udalosť, ktorá by mohla potenciálne poškodiť Vaše vozidlo.

Súvisiace: Najvzácnejšie automobily sveta sa predviedli pri jazere Como

3. Umiestnite do objektu vhodné hasiace prístroje

Tradičné hasiace prístroje používajú pri boji proti požiaru jemný prášok, ktorý však môže mať negatívne dopady na kozmetickú úpravu povrchu Vášho cenného automobilu. Pre prípad požiaru by ste preto do svojej garáže mali umiestniť špeciálny hasiaci prístroj založený na báze inertného, nekvapalneného, netoxického a nevýbušného plynu, pomocou ktorého je možné rýchlo uhasiť malé požiare.

4. Doprajte svojmu vozidlu dostatok priestoru

Snažte sa neskladovať okolo svojho drahého automobilu priveľa predmetov – vyhnite sa preplneným policiam a vonkoncom nič nevešajte na háky priamo nad vozidlo. Ak v danom priestore uskladňujete viac ako jeden automobil, nechajte medzi jednotlivými kúskami dostatočné rozostupy.

5. Okná radšej prekryte

Ak má Vaša garáž alebo skladový priestor okná, prekryte ich žalúziami tak, aby Vaše hodnotné štvorkolesové poklady nebolo možné vidieť zvonku.

6. Ak máte veľkú zbierku automobilov, skladujte ich vo viacerých zariadeniach

Takýmto spôsobom sa uistíte o tom, že ak sa aj niečo prihodí jednej z Vašich garáží, nie všetky Vaše vozidlá budú ohrozené.

7. Pri uskladnení v staršej budove skontrolujte strechu

Ak ste sa rozhodli uskladniť svoje unikátne vozidlo v staršej budove, najmite si pomoc znalca, ktorý pre Vás posúdi stav a integritu strešného systému. V prípade potreby potom vykonajte akékoľvek opravy, aby ste zabránili zatekaniu strechy a poškodeniu automobilu.

8. Zvážte infračervenú analýzu nehnuteľnosti

Medzinárodná poisťovacia spoločnosť Chubb ponúka bezplatnú realizáciu infračervenej analýzy, pomocou ktorej je možné odhaliť rôzne problémy nehnuteľnosti, medzi ktoré patria poruchy elektrických rozvodov, zatekanie vody do objektu či chýbajúca izolácia. Všetky tieto faktory môžu vážne poškodiť akýkoľvek zberateľský automobil.

Súvisiace: Holandská spoločnosť mení staré Porsche 911 na elektrické automobily

9. Reštaurovanie vozidla vykonávajte mimo garáže

Horľavé materiály, nečistoty a špina môžu vážne narušiť bezpečnosť priestoru, v ktorom uskladňujete Váš hodnotný automobil. Ak teda plánujete reštaurovať niektoré jeho súčasti, robte to radšej mimo Vašej primárnej garáže – či už na inom mieste alebo v priestoroch špecializovaného servisu.

10. Pravidelne kontrolujte a aktualizujte poistné podmienky

V prvom rade si overte, či Vaše poistenie pokrýva škody vzniknuté v rámci Vášho skladového priestoru či garáže. Keď si dáte záležať na aktualizácii poistných podmienok, v prípade nehody na mieste uskladnenia Vášho automobilu ho budete môcť okamžite opraviť alebo vymeniť. So správnym poistením budete mať možnosť rýchlo a efektívne obnoviť Váš zberateľský kúsok do jeho pôvodného stavu.

11. Zvoľte si klimatizovaný objekt so zdrojom elektrickej energie

Vaše auto sa Vám nepochybne poďakuje za to, že mu pomôžete vyhnúť sa výkyvom teploty a vlhkosti. Okrem toho k vozidlu pripojte zariadenie na ochranu batérie pred vybitím, aby ho bolo možné naštartovať hneď, keď sa rozhodnete vziať ho na prechádzku.

Zdroj: Chubb, Centron Self Storage

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.