11 najlepších značiek koňaku na trhu

Pojem koňak vyvoláva predstavy o hnedej koži a krištáľových pohároch, ktoré odzrkadľujú luxus starého sveta. A napriek tomu je to práve akási luxusná tajomnosť tohto nápoja, ktorá nám často bráni naplno sa mu oddať. Stretávame sa s nevysvetliteľnými pochybnosťami o tom, či máme dostatok skúseností na to, aby sme dokázali skutočne oceniť kvalitu prvotriedneho koňaku.

Tento alkohol však v poslednej dobe začal prenikať na mainstreamovú kokteilovú scénu, v dôsledku čoho sa stal omnoho prístupnejším pre milovníkov kvalitného drinku zo všetkých spoločenských kruhov. Momentálne je teda správny čas na to, aby sme sa o koňaku dozvedeli niečo viac. Ponúkame Vám prehľad najelegantnejších fliaš, ktoré môžete pridať do svojho súkromného baru.

Rémy Martin XO

Pivničný majster značky Rémy Martin v tomto produkte zmiešal viac než 400 druhov ovocnej brandy eaux-de-vie, vďaka čomu zamatová zmes hrá symfóniou chuťových tónov bielych kvetov, šťavnatých sliviek, kandizovaných pomarančov, lieskových orechov a čerstvo nastrúhanej škorice.

Antique XO Premier Cru Cognac

Zemitú chuť tohto starožitného koňaku dopĺňajú tóny vanilky, zeleného ovocia a korenín. Skvost dozrieval po dobu 20 rokov a pre výrobcu predstavuje mimoriadne hodnotnú zmes, ktorú v roku 1920 vytvoril umelec Georges Hine.

Hennessy Marc Newson Limited Edition 2018

Na vzniku tohto jedinečného koňaku sa  spolu so značkou Hennessy podieľal uznávaný dizajnér Marc Newson, ktorý chcel pomocou návrhu zaujímavej fľaše podčiarknuť neobvykle tmavú farbu alkoholu. Neuveriteľne komplexný nápoj je príznačný arómou korenín a starého dubového dreva v kombinácii s kvetmi a ovocím.

Hardy XO Rare Cognac

Ak máte záujem ochutnať koňak mimoriadne vysokej kvality bez toho, aby ste museli vyprázdniť svoju peňaženku, práve ste ho našli. Táto vzácna zmes od značky Hardy obsahuje vône ružových lupienkov, datlí a ručne rolovaného tabaku. Koňak je vyrobený z viniča odrôd Grande a Petite Champagne, a nepochybne ním zapôsobíte aj na najvyberavejšieho znalca.

Courvoisier XO Cognac

Táto hviezdna zmes koňaku dozrievala po dobu 11 až 25 rokov a vyvinula si chuť kvetu ibišteka, kandizovaného pomaranča a prvotriedneho créme brûlée. Courvoisier je nepochybne jedným z najlepších značiek koňakov na svete a táto fľaša môže byť obzvlášť sofistikovaným prírastkom do Vášho baru.

Martell 250th Anniversary VSOP

Skutočne úžasný koňak Martell 250th Anniversary V.S.O.P je tým správnym kúskom pre seriózneho zberateľa. Bol vyrobený pri príležitosti oslavy 250. výročia tejto tradičnej značky a môžeme potvrdiť, že V.S.O.P („Very Superior Old Pale“) si právom drží miesto medzi najluxusnejšími koňakmi sveta.

Kelt Cognac XO

Tento koňak Vás osloví buketom kvetinových, ovocných a drevených tónov, ktoré vytvárajú jedinečnú súhru vône a chuti. Jemný koňak zanecháva na podnebí teplý a jedinečný pocit, ktorý prispieva k jeho celkovej atraktivite. Je perfektný do kombinácie s kvalitnou cigarou, ktorá nechá prejaviť sa všetkým skrytým tónom alkoholu.

Súvisiace: Prečo by mali priaznivci whisky vyskúšať kvalitný koňak

Metaxa Grande Fine

Grande Fine od značky Metaxa sa síce nedodáva vo fľaši typickej pre koňak, no tento produkt dozrieval po dobu 15 rokov, vďaka čomu alkohol nadobudol jedinečné vlastnosti. Jedná sa o jemnú zmes s tónmi ružových lupeňov, dubu a vanilky. Dizajn fľaše je inšpirovaný tradičnou keramikou z gréckeho ostrova Rodos a nepochybne oživí Vašu domácu zbierku.

Pierre Ferrand Cognac Selection des Anges

Dokonalá voľba pre zarytého milovníka koňaku, ktorý si chce spestriť život. Táto mahagónová zmes prezentuje vôňu jazmínového čaju, zemolezu, čokolády a kari. Zástup aróm a chutí s Vami zostane aj dlho po tom, ako dopijete posledný dúšok.

XO Gold & Blue

Tento jantárový koňak je skutočne starým pokladom, ktorý dozrieval v dubových sudoch po dobu minimálne 6 rokov. Je charakteristický arómami hrianky, vanilky a škorice, po ktorých nasledujú príchute korenín a kandizovaného ovocia, ktoré uspokoja každého milovníka koňaku.

Rémy Martin Louis XIII

Exkluzívna značka Rémy Martin vytvorila zmes tej najstaršej, najelitnejšej a najviac milovanej brandy eaux-de-vie, čím dala vznik prestížnemu koňaku Louis XIII. Už po prvom dúšku Vás osloví kombinácia kvetov, kandizovaného ovocia a korenín, ktorá sa pretransformuje do individuálnych tónov mučenky jedlej, zázvoru, ruží, santalového dreva a medu. Táto unikátna chuť Vám bude pripomínať jedinečný zážitok ešte aj hodinu po konzumácii. Koňak je pomenovaný po francúzskom kráľovi Ľudovítovi XIII., pričom táto značka je synonymom francúzskej kultúry už od roku 1874. Ak ste ochotný priplatiť si za koňak z ikonickej edície, toto je Vaša príležitosť ochutnať históriu.

Zdroj: Spirits Business, Liquor

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.