10 ultra-prémiových liehovín, ktoré musíte tieto sviatky ochutnať

Tieto fľaše spôsobia prievan vo vašich peňaženkách, no patria k tomu najlepšiemu, čo ponúkajú špičkové liehovary z celého sveta.

Ponuka ultra-prémiových a extrémne drahých liehovín je obrovská a sviatočné obdobie je ideálnym časom na ich ochutnávku – teda pre tých, ktorí si to môžu dovoliť. V každej kategórii sa nájde pár luxusných fliaš, či už máte radi koňak, škótsku, bourbon, tequilu alebo rum. A prečo sú také drahé? Dôvodom je ich vzácnosť.

Môže to byť posledná kvapka niektorého z ročníkov, alebo sa nápoj skladá zo zmesi, v ktorom je aj liehovina destilovaná pred desiatkami rokov. Niekedy má vyššiu cenu na svedomí obal – ručne vyrobené keramické fľaše, alebo kryštálové karafy uložené do drevených škatuliek. Samozrejme, existuje množstvo vynikajúceho alkoholu za nižšie ceny, no pokiaľ hľadáte ten výnimočný, ste na správnom mieste. Pozrite si výber z toho najlepšieho, či už z klasiky alebo z noviniek, ktoré ponúka trh s výnimočnými alkoholickými nápojmi.

Koňak Louis XIII. de Rémy Martin

Koňak Louis XIII vyrába liehovar Remy Martin. Táto luxusná liehovina prekonáva aj ich tradičnú ponuku, ktorá je takisto dobrá. V jednej fľaške Louis XIII je totiž zmiešaných viac ako 1 200 druhov liehovín z oblasti Grande Champagne, ktoré dozrievali vo francúzskych dubových sudoch.

Koňak v zmesi má údajne od 40 do 100 rokov a s tónmi zrelého ovocia, kandizovaných citrusov, vanilky, dubu a korenia, nemôže chutiť inak ako lahodne. Tento výnimočný koňak si určite zaslúži výnimočný obal – fľaša je vyrobená z ručne tvarovaného kryštálu. Jej hrdlo obsahuje 20-karátové zlato a v zátke nájdete čip s prístupovými údajmi od spoločnosti Louis XIII Society, s exkluzívnym online obsahom. Koňak Louis XIII je nepochybne klasikou medzi luxusnými liehovinami.

Cena: $ 4 100

Pappy Van Winkle 15

Legendárny alkoholický nápoj Pappy Van Winkle je vám pravdepodobne dobre známy. Tento pšeničný bourbon, destilovaný v liehovare Buffalo Trace (ich staršie fľaše môžu stále obsahovať stopy whisky vyrábanej liehovarom Stitzel-Weller), je známy svojou kvalitou. Samozrejme nájdete na trhu lacnejšie fľaše s podobnou chuťou, ako napríklad WL Weller (hoci už ani ten nie je taký lacný) alebo Maker’s Mark.

No toto sú oveľa mladšie bourbony, takže tí, ktorí trvajú na zrelosti si musia priplatiť. Tento bourbon dozrieval od 10 do 23 rokov, pričom najmä ten najstarší má kvôli svojej dubovej chuti rovnako veľa milovníkov ako odporcov. Najlepšia fľaša z tejto línie je Pappy 15, ktorá má ideálnu sladkosť ale aj dobu zrenia a kombinuje intenzívne ovocné tóny so sladkými chuťami karamelu a vanilky. Toto všetko spolu zaručuje výnimočný zážitok z pitia. Fľaše Pappy sú však na internete ťažko dostupné. Pokiaľ teda práve nežijete v New Yorku, kde vám ich v týchto dňoch doručia až pred dvere.

Cena: $ 1 420

Black Bowmore DB5 1964

Klasická whisky a starožitné automobily sa spojili, aby mohla vzniknúť táto novinka zo série Black Bowmore ultra-zrelých ultra-drahých single malt whisky. Whisky bola destilovaná v roku 1964 a 31 rokov dozrievala v sudoch po likérovom víne Oloroso Sherry. Je plná tropického ovocia, marasiek, čokoládových a korenistých tónov. Napriek dobe jej zrenia ale nemá príliš dubovú chuť.

Automobilka Aston Martin uviedla na trh svoju sériu automobilov DB5 rok pred tým, ako sa táto whisky zrodila. V nasledujúcich rokoch sa tieto autá stali ikonickými a objavili sa aj vo filme o Jamesovi Bondovi – Goldfinger. Každá z fliaš, ktorých je iba 25, bola ručne vyrobená v škótskej sklenárskej dielni, kde do nej zakomponovali aj skutočný tvar piestu vozidla Aston Martin. Fľaša je zabalená do na mieru vyrobeného púzdra z teľacej kože. Je to jedna z najdrahších fliaš whisky, akú na trhu momentálne nájdete, jej cenu vám na požiadanie povedia v liehovare.

Patrón en Lalique: Series 2

Patrón je známy ako najlepšie sa predávajúca značka ultra prémiovej tequily na svete, no vo svojom rade má niektoré ročníky, ktoré zdvíhajú latku ešte vyššie. Patrón en Lalique: Serie 2 je výberová super prémiová extra-anejo tequila, určená na pomalé popíjanie. 8 rokov dozrieva striedavo vo francúzskych a amerických dubových sudoch a v sudoch po sherry. Toto predĺžené dozrievanie v rozličných typoch drevených sudov posunulo túto tequilu do spoločnej triedy kvalitnej single malt whisky alebo koňaku.

Hoci je v nej stále cítiť zemité tóny agávy, zástup bohatých, sirupovočokoládových chutí spolu vytvárajú jedinečnú chuť. Fľaša je vyrobená z krásneho kryštálu značky Lalique a je uložená v drevenej škatuli, ktorá sa dramaticky otvára točením.

Cena: $ 7 500

Ferrand Cognac Legendaire

Tento nový koňak od francúzskeho výrobcu Maison Ferrand je výnimočný v niekoľkých ohľadoch. Po prvé, táto limitovaná edícia (500 fliaš ročne) pozostáva zo zmesi liehovín, z ktorých niektoré dozrievali v pivniciach pod panstvom obdivuhodných 100 rokov. Zmes sa na záver presunie do sudu, ktorý sa oznčuje ako Zebra sud, pretože niektoré jeho staršie dubové časti boli nahradené novšími, ktoré dodajú koňaku chuť tanínov a iných chutí, ktoré by v ňom inak neboli. Vďaka tomuto netradičnému procesu dozrievania nájdete v koňaku tóny korenia na pečenie, černíc, anýzu, kakaa alebo vanilky.

Je samozrejmé, že takýto luxusný alkoholický nápoj nebude mať obyčajné balenie. Jeho karafa bola vyrobená francúzskym výrobcom kryštálu Waltersperger a je uložená v drevenej škatuli, ktorá má v strede klepáč na dvere v tvare ruky.

Cena: $ 2 500

Fettercairn 46 Year Old

Fettercairn je liehovarom mesta Fettercairn, ktorý sa nachádza na úpätí Grampian v oblasti Howe of Mearns s dlhoročnou tradíciou, ktorá siaha do prvej polovice 19. storočia. Širokej verejnosti ale nie je veľmi známy. Jeho hlavný produkt obsahuje whisky dozrievajúcu 12 až 50 rokov.

Aktuálne sa k nim pridala táto 46-ročná whisky, ktorá bola destilovaná 8.mája 1973 a dozrievala v sudoch po bourbone a štyri roky v 40 rokov starom sude po portskom víne Tawny Port. To jej dodalo chuť vanilky a dubu s tónmi tropického ovocia, kávy a štipky sladkého drievka. Táto whisky mala pri balení 42,5 percentný obsah alkoholu, neprešla filtráciou chladom a je bez pridanej farby.

Cena: $ 9 155

Súvisiace: Títo ľudia cestujú po celom svete a hľadajú najhodnotnejšie druhy alkoholu

Black Tot British Last Consignment

Rum zvyčajne nedosahuje také vysoké ceny ako whisky alebo koňak, a to aj v prípade, že dozrieval desaťročia. Sú však výnimky, ako napríklad táto z liehovaru Black Tot. Čo robí tento rum taký výnimočný je skutočnosť, že je to v podstate historický artefakt, posledný zo zásob britského kráľovského námorníctva, ktorý ležal 40 rokov nedotknutý v kamenných nádobách.

Odvtedy sa občas objavil na kráľovských stoloch, no liehovaru Black Tot sa ho podarilo získať. Tento kus histórie sa krásne zafľašoval na 54,3% (alc/vol%), čo je podľa nich veľmi blízka hodnota k tej jeho pôvodnej sile. Odpite si a nechajte sa uniesť späť v čase.

Cena: $ 856

The Dalmore Rare and Aged

Dalmore je medzi milovníkmi whisky dobre známy, no toto trio ultra-starej single malt whisky si svoje označenie Rare & Aged (vzácna a stará), skutočne zaslúži. Na trhu jej je totiž iba zopár kusov a je veľmi stará.

Výber je nasledovný: 35-ročná whisky, dozrievajúca v sudoch po bourbone, sherry a portskom; 40-ročná whisky dozrievajúca v sudoch po bourbone a sherry; a 45-ročná whisky dozrievajúca v sudoch po bourbone a portskom. Všetko sú to delikátne whisky s rôznou intenzitou chutí tropického ovocia, škorice a vanilky. Najlepšou vecou na nich je, že napriek ich veku v nich nie je príliš cítiť taníny ani dub.

Cena: $ 4 964

Clase Azul Ultra

Ponuka super prémiovej tequily neustále rastie a s ňou pribúdajú aj luxusné značky, ktoré ju vyrábajú. Jednou z prvých je tequila Clase Azul, ktorá vznikla koncom 90. rokov a o 10 rokov sa zaradila k tým luxusným.

A čo je na nej také drahé? Rozhodne aj jej obal, ktorým je ručne maľovaná keramická karafa s platinou, rýdzim striebrom a 24-karátovým zlatom. To z tejto fľaše robí ideálneho kandidáta na upcykláciu – podľa odporúčaní výrobcu ju možno použiť ako lampu. Čo sa jej obsahu týka, táto extra-anejo tequila dozrieva 5 rokov v sudoch po sherry, čo jej dodáva zemité, agávové tóny, s vrstvami fíg, sušených čerešní a korenia.

Cena: $ 1700

Macallan Fine & Rare: 1993 Edition

Kolekcia whisky s názvom Fine & Rare (Kvalitné a vzácne) značky Macallan obsahuje niekoľko z najdrahších starých single malt whisky, ktoré sa nepredávajú na aukciách. Už z názvu vyplýva, že sa nedajú len tak ľahko zohnať, a aj preto sú medzi zberateľmi veľmi žiadané.

Najnovšou v tejto zbierke je whisky edícia 1993, ktorá 27 rokov dozrievala v sherry sudoch (rovnako ako takmer všetky whisky značky Macallan) a zafľašovala sa na 50,2 percent (alc/vol%). Očakávajte tóny čokolády, škorice, zázvoru a kože. A áno, whisky tak drahé ako táto, si pár rokov pobudnú na poličke zberateľa. Pokiaľ však máte potrebné finančné prostriedky, môžete si kúpiť ešte jednu fľašu, ktorú vypijete. Napokon, whisky si nemôžete skutočne vychutnať bez toho, aby ste ju pili. Záujemcovia by sa mali obrátiť na samotný liehovar: inquiries.us@themacallan.com.

Cena: $ 17000

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.