10 nových druhov vína odrody Sauvignon Blanc ideálnych k večeri

Savignon blanc.

Pandémia a nútený pobyt doma vraj v mnohých domácnostiach zvýšili konzumáciu vína. Či už je to pravda alebo nie, jedna vec je istá – bol to rok, kedy odroda Sauvignon Blanc vytlačila Chardonnay z pozície najobľúbenejšieho bieleho vína. Vinári aj poznajú dôvod. Odroda Sauvignon Blanc je podľa nich v súlade s tým, ako sa dnes stravujeme, a zároveň je dostatočne všestranná na to, aby sa hodila k širokej škále jedál, od ceviche cez rizoto až po bravčovú klobásu (ustrice sú samozrejmosťou). A najmä fľaša tohto vína väčšinou nestojí veľa.

Sauvignon je tiež vysoko individualistický. Xavier Barlier, riaditeľ pre marketing a komunikáciu spoločnosti Maisons Marques & Domaines USA, ktorá dováža značku Ladoucette z údolia Loiry, hovorí: „Sauvignon Blanc je planéta.“ A Aron Weinkauf, vinár a manažér viníc Spottswood v údolí Napa, vyzdvihuje širokú škálu štýlov, ktoré má odroda vďaka rôznym oblastiam, kde sa jej darí – Loire a Bordeaux vo Francúzsku, Taliansku, Kalifornii, na Novom Zélande, Juhoafrickej republike, Čile – „Páči sa mi rozmanitosť, ktorá sa ukazuje v jej globálnych zastúpeniach.“

Weinkauf je ale dôkazom iného trendu v odrode Sauvignon Blanc. Vinári sa čoraz viac zameriavajú na vynikajúce vinohradnícke miesta a vo svojich vínnych pivniciach sa snažia vykúzliť tú jemnú nuansu, ktorou sa ich víno odlíši od ostatných. Najlepšie vína sú tak výsledkom štúdie o textúre a hmotnosti, zložitosti a dokonalej rovnováhy medzi zrelým ovocím a jasnou kyslosťou. Weinkauf to dosahuje (Sauvignon vinárstva Spottswood je trvalým meradlom) prostredníctvom komplikovaných zdrojov ovocia a závratnej škály fermentačných nádob, od francúzskeho a maďarského dubu cez betón až po hlinené amfory. Sám priznáva: „Áno, je to zložité a časovo náročné, ale milujeme rôzne komponenty, ktoré máme a to, ako ich dokážeme zmiešať do jedinečného vína veľkej hĺbky, zložitosti, energie a dlhovekosti.“

Vybrali sme pre vás tie najobľúbenejšie značky odrody vína Savignon Blanc tejto sezóny, ktoré sa líšia v štýle, textúre aj chuti.

Cloudy Bay 2020 Sauvignon Blanc Marlborough, Nový Zéland

Od výrobcu, ktorý dostal novozélandskú odrodu Savignon Blanc do povedomia svetovej vinárskej verejnosti, prichádza tento nový ročník z najstarších viníc Marlborough. Toto víno má príjemný aromatický začiatok, s chuťou limetky, broskyne a egrešu, zmiešaných s trochou krušpánu s vôňou tropických kvetov. Chuť je charakterizovaná textúrou, koncentráciou a živým napätím. S príchuťou kôstkového ovocia, citrusov a čerstvých bylín sa spojili sily prostredníctvom pôsobivo dlhého konca.

Cena: $36

Crescere 2018 Ritchie Vineyard Sauvignon Blanc Russian River Valley

Víno Crescere je dielom Joe Reynosa, syna prisťahovaleckých poľnohospodárskych robotníkov v kalifornskom Central Valley a jeho manželky Eleny, ktoré vzniklo v spolupráci s konzultantom so sídlom v Nape (francúzsky rodák), Philippem Melkam.

Tento ročník 2018, Sauvignon Blanc z vinice Ritchie Vineyard, získal od významného kritika Jeba Dunnucka 98 bodov, čo je takmer neslýchaný počin pre túto odrodu vína, alebo akýkoľvek iný biely produkt. Víno sa otvára rozkošnou vôňou jazmínu a medových citrusov, za ktorými nasledujú náznaky sviežeho oceánskeho vánku. Na podnebí pocítite korenie z dubovej vrstvy spolu s príťažlivou slanosťou pod kôstkovým ovocím, grapefruitom, tropickými plodmi a náznakmi ázijskej hrušky. Víno je koncentrované, ale bohaté na chuť.

Cena: $ 60

Súvisiace: Rosé sezóna začala: 12 najlepších nových druhov ružového vína tohto leta

Darioush 2018 Sage Vineyard Sauvignon Blanc Napa Valley

Trochu prevýšenia a vánok mimo zálivu robí z vinohradu Sage dokonalý zdroj tohto parfumovaného Sauvignon Blanc Darioush. Biely kvet a ladné arómy dubového korenia sú vrstvené s grapefruitom a príťažlivou minerálnosťou, po ktorej nasleduje vysoko texturovaná škála chutí: broskyňa a marhuľa, citrón Meyer a ázijská hruška. Charakteristické je veľkou váhou (šesť mesiacov dozrievania v dubovom dreve, 15 percent v novom), ale napriek tomu je víno čerstvé a povznesené, s čerstvými bylinkami, ktoré sa dlho miešajú s chuťou citrusov.

Cena: $60

de Ladoucette 2018 Pouilly-Fumé Loire Valley

Xavier Barlier, riaditeľ pre marketing a komunikáciu spoločnosti Maisons Marques & Domaines USA, ktorá dováža značku Ladoucette, nazýva toto víno Loire white za „Sauvignon Blanc bez make-upu“. Vďaka fermentácii v sudoch z nehrdzavejúcej ocele a vyzretiu v betónových nádržiach na kal, je klasickým výrazom Pouilly-Fumé bez zásahu. Vôňa bohatá na minerály sa otvára s nádychom kvetín, hrušky, limetky, čerstvých bylín a vlhkých kôstok, po ktorých nasleduje rozkošná a živá chuť plná citrusov s nádychom kôstkového ovocia. Víno je jemné, ale štruktúrované a zložité, okrúhle, ale živé, s posypom slanej morskej soli na konci.

Cena: $ 45

Ehlers Estate 2020 Sauvignon Blanc St. Helena, Napa Valley

Na výrobu tohto Savignon Blanc z vinárstva Ehlers bola použitá kombinácia neutrálneho dubu, betónu a nového francúzskeho punču. Svieža vôňa mokrého kameňa sa otvára spolu s citrusmi, ktoré sa nakláňajú v limetkovom smere, pričom z pohára sa tiež šíri vôňa bielych kvetov. V tomto víne vládne dokonalá rovnováha medzi pocitom v ústach a textúrou s jasom a živosťou. Citrón, grapefruit a biela broskyňa majú na konci mierne oranžovú farbu. Toto je nápoj, ktorý sa pije celé leto.

Cena: $33

Grieve Family Winery 2018 Sauvignon Blanc Napa Valley

Ďalšie pozoruhodné víno z dielne Philippe Melka je živá, bohato textúrovaná odroda Sauvignon Blanc vinárstva Grieve Family a spája v sebe osvedčenú bielu bordeauxskú tradíciu (17 mesiacov dozrievania v sudoch z francúzskeho dubu) s experimentálnou úpravou (betón). Do nosa udiera nádherná zmes aromatických látok – minerály a zemina s korením, kvety, citrusové kvety a melón. Chuťovo je vrstvené broskyňou a limetkovou kôrou, grapefruitom a textúrami, ktoré sa rozvíjajú do dlhého konca.

Jonata 2018 FLOR Ballard Canyon Santa Ynez Valley

Kvapka Semillon v tomto Savignon Blanc z vinárstva Jonata v Santa Barbare dodáva vínu krémovitosť. Náznaky zimolezu plávajú nad citrónom, čerstvými bylinkami a mokrou kamennou minerálnosťou v nose, s krásnym dozretým jadrovým ovocím, grapefruitom a guavou, ktorých chuť je cítiť na podnebí. Toto biele víno má úžasnú textúru, pocit v ústach a váhu, ale je tiež jasné a s dlhotrvajúcou chuťou limetkovej kôry. Príjemná slaná kvalita – slaná nota v závere, ktorú vinár Matt Dees označuje ako „morskú soľ“, dodáva vínu zaujímavú sofistikovanosť.

Cena: $60

Julien Fayard 2018 McGah Family Vineyard Sauvignon Blanc Rutherford, údolie Napa

V tejto pôsobivej odrode Sauvignon, ktorú nedávno uviedol na trh konzultačný vinár Julien Fayard, je kúsok nového francúzskeho duba. Víno sa otvára vôňou exotických kvetov a citrusov, navrstvených v mineráli a korení. Nasleduje chuť šťavnatého melónu a grapefruitu, s dotykmi tropických rastlín a kôstkou citrónov. Víno je neuveriteľne čerstvé aj so všetkými svojimi gravitáciami a ladné, napriek svojej hmotnosti a textúre.

Súvisiace: 10 faktov, ktoré by ste o víne mali poznať

Kelleher Family Vineyards 2018 Block 21 Sauvignon Blanc Oakville, údolie Napa

Dotyk neutrálneho dubu a jemné miešanie kalov vytvára krásnu rovnováhu v tejto citrusovej verzii Sauvignon Blanc z vinárstva Kelleher. Cez jemné biele kvety veje slaný oceánsky vánok, obalený v čerstvo vytlačenom citróne a zelených bylinkách. Jadro sladkého citrónu siaha až k chuti, ktorá je vrstvená melónom, bielou broskyňou a limetkovou kôrou v závere.

Cena: $34

Lail Vineyards 2018 Georgia Sauvignon Blanc Napa Valley

Vinárstvo Lail Vineyards (s vinárom Philippe Melka), ktoré je všeobecne považované za priekopníka kvasenia a starnutia odrody Sauvignon Blanc v sudoch, vytvorilo svojím druhom „Georgia“ v roku 2018 ďalšiu nádhernú verziu tejto odrody. Z miniatúrneho hektárového suchého viniča v Yountville ponúka víno výrazné, ale dobre integrované, s dubovým korením zmiešaným s arómami bieleho kvetu, exotickým citrusom – citrónovou trávou, yuzu a čerstvými bylinkami. Chuť je zložitá a textúrová. Paleta chutí končí grapefruitom, broskyňovou kožou, bielou nektárinkou, marhuľami a guavou.

Cena: $150

Zdroj: LAtimes, Independent

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.