10 najpopulárnejších luxusných módnych značiek

Nedá sa poprieť, že každý z nás si rád dopraje trochu luxusu – obzvlášť v prípade, keď sa jedná o naše oblečenie. Či už máte vyhliadnutý pár topánok značky Gucci, alebo sa nedokážete zbaviť predstavy o novej kabelke Saint Laurent, ľudská túžba vlastniť luxusné produkty je často veľmi silná.

Módny priemysel v súčasnosti dosahuje celkovú hodnotu približne 500 miliárd dolárov a neustále sa rozrastá, čo znamená, že niekedy môže byť pomerne náročné orientovať sa v tomto ekosystéme. Je síce pravdou, že momentálne vo svete existuje nespočetné množstvo luxusných značiek – vrátane výrobcov hodiniek a šperkov, ktorým sa však teraz nebudeme venovať – no iba niekoľko z nich má pozoruhodnú históriu a dedičstvo, ktoré im umožňujú zaujať pozíciu na samom vrchole módneho sveta.

Z tohto dôvodu Vám predstavujeme 10 luxusných značiek, ktoré by mal poznať jednoducho každý. Zoznámte sa s americkými značkami, ktoré stavajú na svojej bohatej histórii, ale aj s parížskymi módnymi domami, po boku ktorých sme vyrastali. Každá z týchto značiek je síce jedinečná svojím prístupom k móde, ale všetky majú niečo spoločné – najradšej by sme od nich kúpili skrátka všetko!

Gucci

Značka Gucci je jednou z najobľúbenejších a najziskovejších módnych značiek na svete, pričom je nepochybne stálicou v šatníku každej módne založenej dámy. Značka vznikla v talianskej Florencii v roku 1921 a v jej vedení sa vystriedalo niekoľko vysoko profilových dizajnérov, vrátane Toma Forda, ktorý premenil tento módny dom na prestížnu, super atraktívnu značku, ktorá je synonymom luxusu a svetových celebrít. Meno Gucci sa v súčasnosti spája s prepychovým maximalizmom a aktuálny kreatívny riaditeľ Alessandro Michele vedie značku novým lukratívnym smerom. Aj vďaka tomu sa luxusná značka teší znovuobjavenej obľube slávnych osobností zo sveta šoubiznisu, medzi ktorých sa radia napríklad Harry Styles, Lana del Rey a Kim Kardashian West.

Coach 1941

Coach môžeme označiť za jednu z najznámejších a najobľúbenejších značiek luxusných doplnkov v Amerike. Jej najväčšími fanúšičkami sú celebrity ako Selena Gomez a Chloe Grace Moretz, ktoré boli v minulosti tvárami tejto značky. Módna spoločnosť Coach bola založená v roku 1941, čo v súčasnosti naznačuje aj jej oficiálny názov. Preslávila sa napríklad netradičnými koženými kabelkami a po novom aj inovatívnou kolekciou oblečenia. Keď sa vedenia značky ujal aktuálny kreatívny riaditeľ Stuart Vevers, posunul ju novým smerom – v rámci dizajnu sa vrátil k jej americkým koreňom a v súlade s týmto smerovaním vytvára oblečenie a doplnky, ktoré sú odkazom na západnú rozmarnosť a bohémsku módu.

Súvisiace: 10 najpopulárnejších luxusných značiek na internete

Fendi

Módny dom Fendi bol založený v Ríme v roku 1925 a dodnes je bezkonkurenčne jednou z najuznávanejších módnych značiek v Taliansku. Táto značka sa preslávila svojimi štýlovými kabelkami, ktoré sa tešia obľube najmä medzi mladými ženami a celebritami. Snáď najznámejším modelom je ikonická kabelka „Baguette“, ktorú mala vždy poruke postava Carrie Bradshaw v seriáli „Sex v meste“. Fendi je zároveň symbolom luxusného štýlu ulice. Napriek tomu, že túto značku rozvinul a navrhol pre ňu viacero kolekcií sám Karl Lagerfeld, spoločnosť Fendi je ešte stále úzko prepojená s talianskou rodinou Fendi, ktorá spravuje jej podnikanie. V poslednej dobe zažíva renesanciu najmä logo tejto značky v podobe dvoch písmen „F“, ktoré sa objavuje na najrôznejších produktoch od klobúkov až po legíny. Značka Fendi je v súčasnosti mimoriadne populárnou medzi modelkami, influencermi a editormi módnych časopisov, ktorí ju vyzdvihujú vo všetkých formách a podobách, a spoločne zastávajú názor, že meno Fendi aj naďalej zastáva silnú pozíciu vo svete luxusnej módy.

Burberry

Táto renomovaná britská značka si získala srdcia svojich fanúšikov ikonickým kabátom a s veľkou pravdepodobnosťou predstavuje najslávnejšiu značku tejto krajiny. Značka Burberry si zakladá na bohatej tradícii a historickom dedičstve, pričom je doslova symbolom anglického módneho priemyslu. Na jej čelo sa nedávno postavil módny návrhár Riccardo Tisci, bývalý kreatívny riaditeľ módneho domu Givenchy. Značka Burberry sa vo veľkej miere spolieha na svoj charakteristický károvaný vzor a v poslednej dobe úspešne preniká na trh so štýlovým oblečením.

Christian Dior

Nadčasový dizajn značky Christian Dior sa stal inšpiráciou mnohých popredných módnych návrhárov, pričom tento módny dom môžeme bezpečne označiť za jedno z najvplyvnejších mien histórie módneho sveta. Značka Dior vznikla v Paríži v roku 1946 a vytvorila štýl známy ako „New Look“, ktorý bol revolučným krokom na scéne francúzskeho obliekania, a zo zakladajúceho dizajnéra tejto značky okamžite spravil všeobecne uznávanú osobnosť. Značku Christian Dior v súčasnosti riadi návrhárka Maria Grazia Chiuri, ktorá je prvou ženskou kreatívnou riaditeľkou tohto módneho domu. Tvorbu značky Dior vedie novým smerom a vo veľkej miere sa zameriava na moderný feminizmus. Jej najnovšie kolekcie sú plné prvkov, ktoré oslavujú silu ženského pokolenia.

Prada

Značka Prada je síce legendárnym talianskym módnym domom, no napriek tomu to bolo až v roku 1988, keď na móle predstavila svoju prvú výhradne dámsku kolekciu. Týmto krokom však započala svoj viac než 20 rokov trvajúci vzťah s najvýznamnejšími fanúšikmi módy na svete. Značku rozbehla návrhárka Miuccia Prada, vďaka ktorej sa tento módny dom stal symbolom drzého a nepredvídateľného postoja k luxusu, v rámci čoho prezentuje nositeľné módne kreácie obľúbené v radoch módne uvedomelých dám naprieč celou planétou. Medzi celebritných fanúšikov tejto značky patria mená ako Kendall Jenner, Kim Kardashian West a austrálska modelka Gemma Ward, ktorá absolvovala svoju vôbec prvú prechádzku po móle práve počas prehliadky tejto talianskej značky.

Chanel

Gabrielle ‘Coco’ Chanel v roku 1910 založila značku, ktorá je v súčasnosti snáď najznámejšou módnou značkou na svete. Značka Chanel nadobudla popularitu vďaka svojmu elegantnému tradičnému štýlu oblečenia, pričom jej slávne tvídové obleky a kožené doplnky dosiahli kultový status najmä zásluhou Karla Lagerfelda, ktorý až do svojej tragickej smrti pôsobil ako kreatívny riaditeľ tohto módneho domu. Značku Chanel si obľúbili predovšetkým celebrity ako Keira Knightley a Kristen Stewart. Módny dom organizuje pozoruhodné prehliadky v rámci každej sezóny, čím sa efektívne stáva najdiskutovanejšou značkou v krajine.

 

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent v roku 1961 založil svoju rovnomennú značku a následne sa stal jedným z najvplyvnejších módnych návrhárov 20. storočia. Značka sa v súčasnosti necháva označovať ako Saint Laurent a je symbolom skutočnej luxusnej módy a lesku módneho sveta, o čo sa pričinili kreatívni riaditelia ako Hedi Slimane a po novom aj Anthony Vaccarello. Značka Saint Laurent sa preslávila svojimi luxusnými kabelkami s monogramom a v priebehu každej sezóny uvádza mimoriadne populárne kolekcie. Okrem toho je stálicou na scéne pouličnej módy.

Michael Kors

Michael Kors založil svoju značku v roku 1981 a postupom času sa stal jedným z najznámejších a najvyzdvihovanejších dizajnérov Spojených štátov. Kors si vybudoval povesť na uvoľnenom a modernom prístupe k dámskej móde a modely tejto značky dodnes rezonujú predovšetkým u žien, ktoré si cenia svieži a kvalitný dizajn. Michael Kors je známy svojimi luxusnými kabelkami, z ktorých po celom svete predáva miliardy kusov ročne. Lukratívne doplnky tejto značky si získali obľubu vďaka svojmu minimalistickému dizajnu a jednoduchej estetike.

Súvisiace: Prečo módny priemysel presadzuje diverzitu viac ako kedykoľvek predtým

Louis Vuitton

Značka Louis Vuitton vznikla koncom 19. storočia a pôvodne sa venovala výrobe batožiny pre luxusný trh. Neskôr sa však s veľkým úspechom presunula do sektora s oblečením. V súčasnosti snáď neexistuje žiadny civilizovaný človek bez znalosti ikonického loga „LV“, ktorým sa s obľubou prezentujú mnohé svetové celebrity. Táto francúzska značka je známa svojím nenápadným prevedením luxusných kreácií a v súčasnosti je základným stavebným kameňom LVMH, jednej z najväčších módnych spoločností na svete.

Zdroj: The Trend Spotter, ValueWalk

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.