10 najlepších jesenných, no stále slnečných dovoleniek v južnej Európe

Miesta s charakterom, kde ešte jeden mesiac bude dostatok slnka na to, aby ste svoju dovolenku mohli prežiť na pláži, s večermi strávenými pod hviezdnou oblohou.

Makriyialos
Kréta, Grécko

Jeseň je na Kréte takmer dokonalá: masy ľudí odišli, teploty dosahujú príjemných 24 °C, Líbyjské more je teplé ako voda v kúpeľoch a taverny sú stále otvorené a nalievajú pálenku raki. Východ ostrova je síce rušný a rozvinutý, no na jeho južnom pobreží nájdete krásnu a nenápadnú oázu pokoja. White River Cottages ponúka ubytovanie v rustikálnych kamenných domoch s vlastným stravovaním uprostred olív, borovíc a rohovníka v skalnatom údolí Aspros Potamos, v blízkosti pekného prístavu Makriyialos. K moru sa dostanete pešo za 15 minút a do vnútrozemia sa dá vydať na pešiu turistiku, hore roklinou do horskej dediny Pefki, kde na vás čaká vynikajúca taverna.

Štúdiá pre dvoch od €81/noc, min. pobyt 4 noci

Sagres
Algarve, Portugalsko

Členitý polostrov Sagres, kde pevninská Európa končí na úpätí atlantických vĺn, je divokým západom Algarve a je viac vyhľadávaný domácimi obyvateľmi a surfermi ako davmi turistov. To znamená, že zostáva rušný do októbra, keď sú teploty stále okolo 20 °C, more je teplé, surfovanie je v plnom prúde a vrcholí sezóna pozorovania vtákov (festival Sagres Birdwatching sa koná 1.-5. októbra). Elegantné miesto na pobyt nájdete v penzióne Memmo Baleeira s výhľadom na jednu zo štyroch pláží v meste Sagres. Má minimalistický dizajn, certifikáciu EarthCheck a reštauráciu s pecou na drevo, ktorá ponúka čerstvé ryby z mora.

Dvojposteľové izby za €108 vrátane raňajok

Calheta
Madeira

Na subtropickej Madeire je každý mesiac skvelý. Napríklad v októbri sa teploty pohybujú od 22 do 25 °C. Ak si prajete odpočinok na pláži, zamierte na juhozápadnú Calhetu, obklopenú vinicami a banánovými plantážami nad jednou z mála piesočných zátok skalnatého ostrova. Ubytovacie zariadenie Socalco Nature Calheta, ktoré bolo otvorené v roku 2020, je zoskupením miestností a domov orientovaných na Atlantik integrovaných do útesov, sadov a poľnohospodárskej pôdy. Cieľom je poskytnúť hlboký ponor do madeirského jedla a udržateľnosti: hostí pozývajú na hodiny varenia, výlety za jedlom a ochutnávky vín, prípadne si môžu zašpiniť ruky na farme.

Dvojposteľové izby od €114 vrátane raňajok

Alicante
Costa Blanca, Španielsko

Ak si chcete dopriať čo najviac slnečného svitu, choďte na španielske pobrežie Costa Blanca: Svetová zdravotnícka organizácia ho označila za najzdravšie podnebie v Európe. Dokonca aj v januári je tu priemerná teplota 17 °C. Severne do vnútrozemia od Alicante sú predhoria pohoria Bernia: vidiecke, odľahlé, ktoré sú v súčasnosti rajom pre pešiu turistiku. Refugio Marnes, ktorý sa nachádza na kľukatej uličke, je statok so solárnou agroturistikou, kde sa do borovíc a cyprusov miešajú jednoduché izby typu B&B, pekné chatky, beduínsky stan a osviežujúci bazén. Priamo odtiaľto sa môžete vybrať na túry a bicykle. Na pobrežie sa dostanete autom za 30 minút.

Dvojposteľové izby od €69, vrátane raňajok

Vejer de la Frontera
Andalúzia, Španielsko

Len málo miest v kontinentálnej Európe porazí Andalúziu v mimosezónnom slnečnom žiarení -októbrové teploty stále dosahujú 20°C. Biele mesto Vejer de la Frontera leží na vrchole kopca v „sherry trojuholníku“, 10 km do vnútrozemia od niektorých z najkrajších a najdivokejších pláží južného Španielska (najlepšou voľbou je El Palmar). Spoločnosť Califa Casas prevádzkuje niekoľko prázdninových domov roztrúsených uprostred stredovekých ulíc mesta Vejer, takže pobyt tu vám poskytne pocit, že žijete ako miestny obyvateľ. Vo vile Casa Luján s vlastným stravovaním môžete raňajkovať na terase s výhľadom na mesto a pobrežie Costa de la Luz a potom vyraziť do spleti vychýrených reštaurácií a barov.

Casa Luján (pre dvoch) stojí €70/noc, minimálna dĺžka pobytu 5 nocí

Hyères
Provensálsko, Francúzsko

Umelci, autori a kráľovná Viktória sa kedysi hrnuli do spoľahlivo slnečného letoviska Hyères. Odvtedy vyšlo z módy, možno preto, že je v skutočnosti asi 4 km od mora. Stále má však svoje čaro – pastelové sídla, bulváre lemované palmami, či obchody predávajúce provensálske špeciality. Navyše, pri pobreží leží súostrovie Îles d’Hyères (tiež známe ako Îles d’Or), vrátane piesočných Porquerolles a divokého Port-Cros, najmenšieho francúzskeho národného parku. Castel Pierre Lisse, malé sídlo na kopci, ktoré kedysi vlastnila Edith Whartonová, je teraz bohémsky hotel plný historických zaujímavostí. K dispozícii je bazén a terasa s výhľadom na ostrovy.

Dvojposteľové izby od €125 vrátane raňajok

Campomoro
Korzika, Francúzsko

Ostrov Île de Beauté je ešte krajší, keď letní návštevníci z francúzskej pevniny odišli, ale slnko stále svieti. Na málo rozvinutom juhozápade Korziky, najkrajšom regióne zo všetkých, je penzión Fianca l’Osso vtesnaný medzi Stredozemné more a hory. Je 20 minút chôdze od piesočnatej zátoky a mestá Sartène a Bonifacio nie sú ďaleko autom. Rovnako lákavé je však stráviť tu dni v záhrade, čítať si pod palmami a figovníkmi, kúpať sa v bazéne s výhľadom na more a jesť gurmánske jedlá od jeho majiteľky Isabelle.

Dvojposteľové izby od €120 vrátane raňajok

Leros
Dodekán, Grécko

Tento ostrov v súostroví Dodekán zostáva v októbri nádherný: počasie na tričko, dostatočne teplé more na plávanie (alebo potápanie sa za vrakmi) a vďaka celoročnej miestnej populácii, žiadny z tých smutných mimosezónnych pocitov . Hotel Archontiko Angelou je prestavaný kaštieľ z 19. storočia, ktorý si zachoval veľkú časť svojej pôvodnej vznešenosti, a nachádza sa kúsok od Alinda, najlepšej pláže ostrova. Majiteľka Marianna ponúka vegetariánske raňajky vonku pod stromom a ochotne pripraví piknik pre tých, ktorí sa rozhodli preskúmať ostrovné rybárske dediny, starobylé ruiny a neobvyklé mestá v štýle art deco.

Dvojposteľové izby od €100 vrátane raňajok

Údolie Konavle
Chorvástko

Údolie Konavle sa tiahne južne od mestečka Cavtatu, niekoľko kilometrov južne od mesta Dubrovník, k čiernohorským hraniciam s pobrežnými kopcami a vysokými krasovými štítmi, ktoré lemujú vinice a ovocné stromy. Pretože sa ortuť teplomera v októbri stále pohybuje okolo 20°C, ponúka príjemný vidiecky únik. Dubrovník, ktorý je v tomto čase bez letných davov tichší a organizuje festival dobrého jedla (14.-17. októbra), a pobrežie je na dosah. Villa Sele je očarujúci dom s vlastným stravovaním s výhľadom na hory a súkromným bazénom v neprehliadnuteľnom meste Gruda, ktoré ponúka množstvo kaviarní, dobrých reštaurácií a obchodov s remeselnými výrobkami, a od Dubrovníka je vzdialené 50 minút autobusom.
Villa Sele pre štyri osoby od €875/ týždeň

Pozzillo
Sicília, Taliansko

Malý rybársky prístav Pozzillo, severne od elegantného mesta Acireale a nádhernej Santa Maria La Scala, leží mimo záujmu turistov v letnej sezóne. Na jeseň môžu teploty stále dosahovať 25 °C a je skvelou základňou pre výstupy na horu Etna, návštevy študentského mesta Catania a malebnej Taorminy, ako aj na nasávanie sicílskeho života vo vile Terrazza sul Mare. Táto vzdušná kamenná vila má terasu s výhľadom na prístav a so schodmi priamo do mora. Na rohu ulice je stánok s čerstvými rybami a v blízkosti vynikajúce talianske reštaurácie „trattorie“, ktoré podávajú sezónne produkty.

Pobyt pre štyri osoby od €1140 / týždeň, minimálna dĺžka pobytu sedem nocí, wishsicily.com

Zdroj: Gentleman’s Journal, Gone Travelling

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.