10 najlepších elektrobicyklov pre akýkoľvek druh jazdy

Verejná doprava sa stáva neistou voľbou a mnoho miest obmedzuje vstup vozidiel do ulíc, aby chodci mali viac miesta na prechádzky blízko svojich domovov. V týchto časoch sa preto elektrický bicykel zdá byť ideálnou alternatívou prepravy a má navyše niekoľko výhod.

Nemusíte byť fyzicky zdatný, aby ste na ňom mohli jazdiť. Dostane vás na vzduch, znižuje emisné zaťaženie ovzdušia, nevytvára dopravné zápchy a navyše prináša zábavu. Za posledné roky sme vyskúšali takmer každý druh elektrobicykla na trhu, od ťažkých bicyklov na prepravu tovaru po najmodernejšie horské bicykle. Či už máte vo zvyku zvážať drevné štiepky zo stavebnín, alebo chodievate na návštevy k vzdialeným známym, pre každého z vás máme tip na ideálny elektrobicykel.

Najlepší bicykel

Turbo Vado SL Equipped

Malý, ale výkonný, a to vďaka tomu, že motor a štíhla batéria sú integrované do rámu, takže ani nevyzerá ako elektrobicykel. XS rám váži 15 kg, iba o trochu viac ako bežný oceľový bicykel. Má hybridný rám s plochými rúčkami, ktoré uľahčujú ovládanie na rôznych druhoch povrchov, či už trielite rýchlosťou 45 km za hodinu, alebo skackáte popri stromoch vo vašom mestskom parku.

Špecializovaný Smart Control systém vás zbaví starostí z prispôsobovania miery asistencie počas jazdy, a nemusíte sa ani báť, či budete mať dostatočnú batériu na návrat domov. Skryté odpružené trubice vás ochránia pred nečakanými jamami. Dokonca aj výbava je prvotriedna, ako napríklad dlhé, flexibilné blatníky, ktoré v daždi držia vodu od vás čo najďalej.

Cena: $ 4 500

Najlepší cenovo dostupný bicykel

Propella 7-Speed (V3.4)

Pokiaľ nie ste nadšenec e-bicyklov, pravdepodobne túžite po takom, čo vás nebude stáť viac ako 1000 USD. Je to celkom výzva, ak chcete spoľahlivý motor a rám, ktorý sa neroztrasie pri rýchlosti 24 km/h. Propella 7-speed je najlepší lacný e-bicykel na trhu, a to najmä vďaka kvalitným komponentom ako Samsung batéria, kotúčové brzdy Shimano a šikovné odpružené sedadlo. S hmotnosťou 17,6 kg je na e-bicykel ešte aj dosť ľahký! Doručia vám ho priamo domov, čo je celkom praktické, ak sa v týchto dňoch radšej vyhýbate obchodom.

Cena: $ 1 199

Najlepší úžitkový bicykel

RadRunner

Väčšina ľudí uprednostňuje tento bicykel, pravdepodobne pre jeho magický mix cenovej dostupnosti a praktickosti. Spoločnosť Rad Power Bikes, so sídlom v americkom Seattli, doručí svoje produkty priamo k zákazníkovi. Pred spoluprácou so spoločnosťami ako Bosch a Shimano uprednostnili vlastné prispôsobené motory od rôznych dodávateľov. Extra výbava ako hliníkové pedále alebo rýchlosti boli obetované na úkor robustného 54 kg zadného nosiča a veľkých stabilných pneumatík Kenda.

Na e-bicykli RadRunner môže jazdiť takmer každý, či už chcete pohodlný bicykel na výlety, stabilnú detskú sedačku pre vaše 4-ročné dieťa, alebo sa len chcete zbaviť svojej na plyn poháňanej Vespy. Ak ste predtým nikdy nebicyklovali, na rám Elby S1 sa dostanete ľahko a bonusom je prémiová výbava, ako napr. hydraulické brzdy Tektro. Tie však dosť zvýšia jeho cenu. (na $3 000 na Amazone).

Cena: $ 1 299

Najlepší nákladný elektrobicykel

Tern GSD

E-bicykel Tern GSD S10 sa ľahko riadi, a to aj vďaka malým 51 – centimetrov hrubým motorkrosovým kolesám, ktoré pomáhajú udržať dĺžku bicykla porovnateľnú s priemerným cestným bicyklom. Zadný nosič je taktiež umiestnený nižšie pre lepšiu stabilitu a nachádzajú sa pod ním batéria s motorom.

Môžete ho skladovať vo zvislej polohe na jeho zadnom kolese. Pohon tohto bicykla je kvalitný Bosch, ktorý si môžete vylepšiť na dvojbatériový systém. Ak nepotrebujete taký dlhý zadný nadstavec, Tern má v ponuke aj kratší HSD, na ktorý je možné pripevniť detskú sedačku.

Cena: $ 3 999

Ľahký, cenovo dostupný nákladný bicykel

RadWagon 4

RadWagon 4 nie je pre každého. Väčšina rodičov, ktorí hľadajú nákladný bicykel s dlhým zadným nadstavcom, si zvolia ťažší a stabilnejší bicykel, ako napr. RadWagon alebo Yuba Boda Boda. No pre nízkych rodičov je ideálny, najmä pre svoju unikátnu teleskopickú trubicu, ktorá upraví bicykel, na ktorý sa potom zmestia cyklisti s výškou 1,4 m. Váži iba 20 kg—takmer o 7 kg menej ako Tern. Takisto je cenovo dostupnejší, hoci len za predpokladu, že vymeníte spoľahlivý pohon Bosch za pohon Tongsheng.

Cena: $ 1 750

Najlepšia náhrada za minivan

Riese & Müller Load 60

Plne odpružená dvojitá batéria Load využíva systém Bosch k pohonu tohto nákladného bicykla. Nákladný box si môžete upraviť pomocou spodných bočníc, postrojom a plášťom pred dažďom. Rovnako však môžete dať všetko dole a naložiť doň práve nakúpené náradie. Takisto ponúka niečo navyše, ako napr. hydraulické kotúčové brzdy Tektro, ľahko prispôsobiteľné sedadlo a vstavaný zámok na kolesá, ktorý vám umožní bicykel zamknúť.

Cena: $ 8 099

Najvšestrannejší bicykel

Yamaha Wabash E-Bike

Toto je bicykel na každú príležitosť, od denného dochádzania do práce po víkendové cyklistické výlety. Yamaha Wabash je cenovo dostupnejší ako Turbo Vado SL. Upravený motor Yamaha s nulovou kadenciou sú dostatočne silné na to, aby ste ich mohli zapnúť aj uprostred strmého kopca. Takisto má držiaky na zadný nosič, LED svetlomet a malý zvonček. Nevýhodou sú úzke kolesá a nedostatočné odpruženie, čo sa ukáže najmä na nerovnejších povrchoch.

Cena: $ 3 499

Najlepší horský e-bicykel

Špecializovaný pánsky Turbo Levo Comp

Tento bicykel má pevný asymetrický rám, ktorý je vpredu dlhší, čo vám umožní jemnejšie a bezpečnejšie púšťanie sa dole kopcom. Plusom je aj 500-wattový motor so systémom Smart Control, vďaka ktorému nemusíte počas jazdy prispôsobovať mieru asistencie. Navyše je na ňom rovnaká zábava ako na neelektrickom bicykli.

Cena: $ 5 950

Najlepší skladací e-bicykel

Gocycle GX

Spoločnosť Gocycle bola založená inžinierom z Mclaren Automotive, Richardom Thorpem. GX je rýchlo skladací bicykel. Štíhly hliníkový rám ukrýva 300 Wh lítiovú batériu. Namiesto obyčajného prepínania medzi štyrmi prednastavenými režimami asistencie, vám aplikácia Gocycle umožní voliť si vlastný režim asistencie súbežne s rôznymi úrovňami tlaku na pedále, čo z neho robí bicykel snov. Mobil vám po bezpečnom pripevnení na riadidlá bude slúžiť ako konzola. Takisto má dva držiaky, čo uľahčuje jeho skladanie a vďaka stojanu sa môže uskladňovať aj v stojacej polohe.

Cena: $ 3 299

Cenovo dostupný skladací e-bicykel

Jetson Metro

E-bicykle sú vo všeobecnosti drahé, no e-bicykel Jetson Metro je výnimkou. 250-watt motor skrytý v hornom ráme, s približne 64 km dojazdom, tri úrovne pedálovej asistencie a zvonček je dostačujúce vybavenie pre mestský bicykel. Treba však rátať s tým, že cena sa odráža aj na kvalite a tento bicykel rozhodne nepatrí k tým, ktoré majú dlhú trvácnosť.

Cena: $ 800

Na čo treba pamätať

Špecifikácia e-bicyklov

Podobne ako bežné bicykle, aj tie elektrické sa líšia technickými špecifikáciami, ktoré pre vás môžu, no aj nemusia byť podstatné. Cenovo najdostupnejšie e-bicykle využívajú pohon, pri ktorom je motor umiestnený v zadnom kolese. Drahšie stredové motory, ako Bosch alebo Shimano, sú umiestnené v strede bicykla a prenášajú pohon do kolesa prostredníctvom reťaze. Stredové motory vám dovolia meniť rýchlosti a lepšie vyvažujú váhu bicykla.

Ak žijete vo vlhkej oblasti s mnohými kopcami, oplatí sa vám investovať do výkonnejšieho 500-W alebo 750-W motora a niekoľkých doplnkov navyše, ako sú hydraulické alebo mechanické kotúčové brzdy, ktoré zabránia vám alebo vášmu nákladu zošmyknúť sa na cestu. Ak dochádzate ďaleko, mali by ste si taktiež vybrať systém s dvojitou batériou, keďže dojazd na väčšine batérií v e-bicykloch je od 48 do 80 kilometrov.

Pravidlá používania e-bicyklov

Skontrolujte si platnú legislatívu

Pred kúpou e-bicykla sa najskôr uistite, že ho vo vašej krajine aj môžete používať! Mnoho miest a štátov má vlastné predpisy upravujúce podmienky používania e-bicyklov. Bez ohľadu na zákony však vždy noste helmu.

Zdroj: Wired

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.