10 najlepších bourbonov za posledných 20 rokov

Fľaše bourbonu sa stále čoraz častejšie stávajú zberateľskými kúskami. Tu sú tie, ktoré si určite musíte odložiť do Vašej kolekcie.

Je toho veľa, čo ľudia milujú na svetovo najlepších výrobcoch Japonskej, Škótskej a Írskej whisky. Pokiaľ však ide o inovácie, producenti bourbonov v Spojených štátoch sú už roky lídrami. V Kentucky aj mimo nej, sprostredkovatelia tradičného ducha Ameriky odmietli svojim dokonalým existujúcim produktom stáť v ceste novým možnostiam. A za posledné desaťročie a pol sa na trhu objavilo množstvo novej neuveriteľnej whisky s najmenej 51 percentným podielom kukurice a zrením v nových vypálených dubových sudoch – čo sú základné pravidlá pre whisky, ktorá sa má nazývať bourbonom. Niektoré sú od úplne nových výrobcov, iné predstavujú nové produkty od vážených podnikov. Tu je 10 najlepších vydaní bourbonov za posledných 20 rokov.

Barrell Bourbon Batch 009

Barrell Bourbon.

Spoločnosť Barrell Craft Spirits bola založená v roku 2013 a rýchlo sa stala jedným z najskloňovanejších producentov americkej whisky. Barrell Bourbon Batch 009 ( 90 dolárov ) prišiel do obchodov v roku 2016 a všade sa vypredal prakticky cez noc. Dnes ho možno získať iba na sekundárnom trhu. Týmto Vám odporúčame si ho zadovážiť. Je destilovaný v Tennessee a zrejúci v Kentucky. Je to aromatická bomba, ktorá ponúka všetko od tropického ovocia až po hustú smotanu. Tento bourbon dodáva známe teplo, podobné obľúbenej starej deke či vlneným ponožkám. Jemný finiš pripomína sladkú karamelovú kukuricu.

Súvisiace: 10 málo známych faktov o bourbone

High Wire New Southern Revival Straight Bourbon vyrobený z kukurice Jimmy Red

High Wire New Southern Revival Bourbon.

Jimmy Red predstavuje legendárnu kukuricu pašerákov alkoholu, ktorá takmer vyhynula, kým jej život nenavrátil jeden farmár z Južnej Karolíny. V roku 2016 ľudia z High Wire Distilling v Charlestone, ktorí cítili, že mnohí „veľkí chlapci“ v priemysle nevenovali dostatočnú pozornosť kvalite kukurici používanej v pomyjach, použili kukuricu Jimmy Red na výrobu skutočne jedinečného bourbonu. Straight Bourbon Jimmy Red Corn ( 99 dolárov ) vonia muškátovým orechom a karamelom. Prvý dúšok je orechový, sladký a minerálny. Ak s ním zakrútite, príde k uvoľneniu príchutí banánov a karamelových cukríkov. Môže sa pochváliť extrémne vysokým obsahom oleja, ktorý dodáva whisky nezvyčajne krémovú chuť v ústach.

High West American Prairie Bourbon

Spoločnosť High West, založená s jediným 250 litrovým sudom v Park City v roku 2006, sa rozrástla z malej prevádzky na medzinárodne uznávanú značku z jednoduchého dôvodu: jej vynikajúca whisky. American Prairie ( 35 dolárov ) je zmes tzv. “straight” bourbonov vo veku od dvoch do 13 rokov. Chuť na jazyku je bohatá a zemitá, má príjemné tóny sladkej kukurice, medového nugátu a sladkého kukuričného chleba, ktoré sa uzatvárajú zábleskom jabĺk Granny Smith. Každý nákup Vám zvýši karmu – High West venuje 10 percent zisku z predaja každej fľaše americkej prériovej rezervácii, ktorá je určená na ochranu a zachovanie prírodných zdrojov Ameriky.

Knob Creek – Limitovaná Edícia 2001

Knob Creek Bourbon.

Knob Creek bol predstavený v roku 1992 známym destilátorom Bookerom Noe zo spoločnosti Jim Beam, ako súčasť prvej vlny tzv. „malých šarží“ bourbonov, ktoré v súčasnosti ovládajú trh. Booker bol súčasťou spoločnosti Jim Beam viac ako 40 rokov a odviedol obrovský kus práce pri oživení oslabujúceho odvetvia bourbonov v 60. a 70. rokoch. V roku 2001 Booker odišiel do dôchodku a bol nahradený jeho synom Fredom. Túto historickú udalosť predávania pochodne vyjadrili vytvorením limitovanej edície, vydanej v roku 2016. Knob Creek Limited Edition 2001 ( 130 dolárov ) bol ponúkaný v piatich šaržiach, každá s robustnými dubovými a spálenými tónmi, vyváženými sladkou vanilkou a teplým hnedým korením. Zakončenie je dlhé, bohaté a žiarivé.

Mic.Drop.

Mic.Drop. bourbon.

Odložte všetky pochybnosti, ktoré by ste mohli mať o alkohole pomenovanom po omieľanom internetovom meme a jednoducho si užite vynikajúcu zmes 20 rôznych sudov osemročnej whisky. Tento nápoj ponúka rozmanité chute zvýraznené javorovým sirupom, kokosom, klinčekom a tmavým ovocím. Mic.Drop. ( 100 dolárov ) prišiel z ničoho nič v roku 2017 a teraz obýva police v niektorých z najprestížnejších barov. Ľahko ho nájdete aj pomocou pútavej etikety, ktorú navrhol komiksový umelec Chris Batista. Povráva sa, že všetkých 3 358 originálnych fliaš je už zajednaných, ale netrápte sa, pretože Mic.Drop.2 bude uvedený 1. septembra. Dobre, možno trochu sa budete trápiť – bude existovať len 140 fliaš, ktoré budú predávať po 450 dolárov.

John E. Fitzgerald 20 ročná Very Special Reserve

John E. Fitzgerald Bourbon.

Milovníci whisky majú tendenciu hovoriť o starom liehovare Stitzel-Weller v tichých, uctievajúcich tónoch. Pred zatvorením v roku 1972 podnik vyrábal značky ako Larceny, Old Fitzgerald, Pappy Van Winkle a Weller’s Cabin Still. 20 ročná John E. Fitzgerald Very Special Reserve ( 300 dolárov za 375 ml ) obsahuje pšeničný bourbon získavaný z 12 sudov vyrobených v starom Stitzel-Weller, ktoré boli určené na použitie v značke Old Fitzgerald. John E. Fitzgerald Very Special Reserve ponúka množstvo chutí, ktoré sa skvele spájajú, od kakaa, cez citrón, až po banánový krém. Zakončenie je dlhé a rafinované. Niekoľko rokov späť, Heaven Hill vydal nízky objem 375 ml fliaš. Tvrdia, že je to všetko, čo mali, avšak objavujú sa správy, že im ešte stále zostáva tajná zásoba.

Woodford Reserve Master’s Collection 2009 Seasoned Oak Finish

Začiatkom 19. storočia majiteľ liehovaru Woodford County Distillery a majster v liehovare James Crow, boli medzi prvými priekopníkmi kľúčových procesov výroby bourbonov, ako je kvasenie rmutu, destilácia v medených nádobách a dozrievanie vo vypálených dubových sudoch. A urobili dobre. Bourbon Woodford Reserve Master’s Collection ( 129 dolárov ) predstavuje oneskorenú vďaku, ktorú za svoju prácu dostali. Určite by sa radovali z bourbonu 2009 Seasoned Oak Finish a jeho dokonalej dubovej a korenistej vône, ako aj z ostrých tónov ovocného džemu, pečených mandlí a horkej čokolády. V závere ponúka sladké maslo a nádych chladného citrónového pudingu. Majte sa však na pozore, keďže získanie tejto fľaše je takmer nemožná misia.

Jefferson’s Twin Oak Custom Barrel

Značka Jefferson’s, ktorá bolo založená v roku 1997, je odhodlaná vymýšľať inovatívne zmesi v malých šaržiach, o čom svedčí aj jej slogan „Alchýmia je všetkým.“ Značka určite na niečo prišla a vydanie ročníka 2018 ( 80 dolárov ) môže byť zatiaľ jej najambicióznejšou whisky. Spoločnosť Jefferson’s šesť rokov spolupracovala s firmou Independent Stave Company na vývoji patentovaného páleného sudu, ktorý umožňuje maximálnu expozíciu dubu a vrchol chuti. Výsledkom je vyvážená whisky vo farbe mokka, ktorá pokryje chuťové bunky sladkou a korenistou dobrotou. Má stredne dlhý finiš s nádychom cédrového dreva a citrónu.

Parker’s Heritage Collection Cask Strength Kentucky Straight Bourbon Whisky

Parker’s Heritage Collection Bourbon.

Táto whisky bola vytvorená na počesť dlhoročného majstra liehovaru Heaven Hill, Parkera Beama. Sám Beam si osobne vybral sudy, ktoré boli použité pre prvé vydanie edície Heritage Collection Cask Strength z roku 2007. Beam, ktorý zomrel v januári 2017, sa snažil vyrábať klasický Kentucky bourbon. Neexistuje lepší príklad hviezdnej starej školy, ako je tento. Telo je plné, pretekajúce chuťou sušeného ovocia ( figy a hrozienka ) a má dostatok duba a trieslovín. Fľaša s pôvodnou cenou 80 dolárov môže v súčasnosti na sekundárnom trhu dosiahnuť aj niekoľko tisíc dolárov.

Súvisiace: Najlepšie whisky na svete

Willett Family Estate Bottled Bourbon

Willett Family Estate Bourbon.

Willett Family Estate Bottled Bourbon bol predstavený v roku 2008 ako súčasť rodinného Private Barrel Selection programu a bol okamžite zaradený do profi triedy, do ktorej patria kritici, barmani a nadšenci whisky. Je to nefiltrovaná, sudovitá whisky s nezvyčajnou hĺbkou a komplexnosťou. Aj keď má vysoký podiel alkoholu, Willett Family Estate Botbed Bourbon sa pije prekvapivo ľahko. Hruška, kakao a čerešňa patria medzi jeho najvýraznejšie chute. Fľaše z pôvodného vydania, ktoré v tom čase stáli 100 dolárov, idú teraz po 4 000 dolárov a vyššie, samozrejme ak ste schopní ich nájsť.

Zdroj: GearPatrol, VinePair

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.