10 najbohatších rodinných dynastií v Ázii, ktorých majetok spolu presahuje $250 miliárd

Rodina Ambani má majetok v čistej hodnote $88,1 miliardy.

Pozrite si rebríček najbohatších rodinných dynastií v Ázii, začínajúc dynastiou, ktorá svoj majetok zdedila po predkoch muža, ktorý náhodou vymyslel ustricovú omáčku, a končiac rodinou Ambani, známou svojím životom v prepychu.

Všetky dynastie v tomto rebríčku svoj majetok zdedili. Údaje čistej hodnoty ich majetku sa opierajú o index miliardárov agentúry Bloomberg zo septembra 2020.

10. Rodina Kwek/Quek – čistá hodnota majetku $4,79 miliardy

Kwek Leng Beng v roku 2017.

Poloha: Singapur/Malajzia

Priemysel: Rôzny

Zhruba 15 členov rodiny Kwek/Quek kontroluje obchodnú skupinu Hong Leong Group, konglomerát s holdingovými spoločnosťami so širokým záberom, od hoteliérstva po financie. Quek Leng Chan, ktorého čistá hodnota majetku je $4,79 miliárd, má na starosti rodinné podniky v Malajzii, zatiaľ čo jeho bratranec Kwek Leng Beng tie v Singapure.

9. Rodina Chearavanont – čistá hodnota majetku $4,95 miliardy

Dhanin Chearavanont.

Poloha: Thajsko

Priemysel: Maloobchod

Rodina Chearavanont vlastní potravinársky, maloobchodný a telekomunikačný konglomerát Charoen Pokphand Group. Skupina je jedným z najväčších producentov krmiva pre zvieratá a hospodárskych zvierat na svete, ktorú v roku 1921 založil muž, živiaci sa predajom zeleninových semienok.

Dhanin Chearavanont s majetkom v čistej hodnote $4,95 miliárd je najvyšším predsedom predstavenstva skupiny, jeho syn Soopakij predsedom a druhý syn Suphachai, výkonným riaditeľom. Rodinný konglomerát venoval milióny na pomoc v boji s koronavírusom v Thajsku.

Súvisiace: Štyria známi miliardári z Hong Kongu, ktorých uniesli a vydierali Triády

8. Rodina Kadoorie – čistá hodnota majetku $10,1 miliardy

Predseda predstavenstva hotelovej skupiny Hong Kong a Shanghai Hotels, Michael Kadoorie, počas osláv 150. výročia vzniku tejto skupiny v hoteli Peninsula Hong Kong v luxusnej štvrti Tsim Sha Tsui.

Poloha: Hong Kong

Priemysel: Energetika

Rodina Kadoorie vlastní spoločnosť, ktorá je najväčším dodávateľom energie v Hong Kongu, až 80% elektriny pochádza od nich. Michael Kadoorie, ktorého čistá hodnota majetku je $10,1 miliardy, je predsedom predstavenstva spoločnosti CLP Holdings ako aj niekoľkých hotelov, vrátane Peninsula Hotels. Je treťou generáciou iracko-židovskej rodiny, ktorá vedie toto impérium.

S manželkou a troma deťmi žijú v $30 miliónovom sídle v jednej z najbohatších štvrtí na svete v hongkongskom zálive. Kadoorie sa dávnejšie priznal novinám South China Morning Post, že svoje deti vedie k tomu, aby v budúcnosti prevzali po ňom kontrolu nad spoločnosťami.

7. Rodina Lee – čistá hodnota majetku $19,1 miliardy

Omáčka Lee Kum Kee Hoisin, čínska sladká slivková omáčka.

Poloha: Hong Kong

Priemysel: Rôzny

Rodina Lee predsedá impériu Lee Kum Kee, založenom v roku 1888, keď Lee Kum Sheung pridlhým varením polievky vytvoril ustricovú omáčku. V súčasnosti táto spoločnosť vyrába najviac ustricovej omáčky na svete.

Rodina to však skúša aj so zdravými výživovými doplnkami a na realitnom trhu. Dokonca vlastnia známu londýnsku budovu Walkie-Talkie.

Lee Man Tat, ktorý je predsedom konglomerátu, vlastní majetok s čistou hodnotou $19,1 miliardy. Jeho najstarší syn Charlie dozerá na každodenné záležitosti, no do rodinného podnikania sú zapojené všetky štyri deti.

6. Rodina Cheng – čistá hodnota majetku $20,6 miliardy

Henry Cheng, predseda Chow Tai Fook Jewellery Group.

Poloha: Hong Kong

Priemysel: Rôzny

Rodina Cheng má pod palcom niekoľko lukratívnych aktív, vrátane klenotníctva v Hong Kongu z roku 1929 a realitnej obchodnej skupiny, ktorá vlastní známu skupinu hotelov Rosewood Hotel Group. Do podnikania je zapojených zhruba 10 členov rodiny Chen, pod vedením predsedu predstavenstva Chow Tai Fook Jewellery Group Henryho Chenga, ktorého otec impérium založil. Čistá hodnota jeho majetku je $20,6 miliardy.

Henryho dve deti podnikajú spoločne s ním. Dcéra Sonia je na čele hotelovej skupiny Rosewood Hotel Group a syn Adrian je podpredsedom realitnej skupiny, ktoré Rosewood vlastní. Obaja vyštudovali Harvard.

5. Rodina Mistry – čistá hodnota majetku $22,6 miliardy

Pallonji Mistry.

Poloha: India, Írsko

Priemysel: Industriálny

Pallonji Mistry, s majetkom na úrovni $22,6 miliardy, zdedil stavebné impérium po starom otcovi. Magazín Forbes označil Mistryho, ktorý je Ind, ale žije v Írsku, za „samotárskeho.“ So svojou rodinou vlastní veľký podiel v konglomeráte 30 spoločností – Tata Sons.

Jeho mladší syn Cyrus bol v roku 2016 zosadený s pozície predsedu predstavenstva Tata Sons. Jeho najstarší syn Shapoorji vlastní v Indii spoločnosť čistiacu vodu, s názvom Eureka Forbes.

4. Rodina Hartono, čistá hodnota majetku $25,7 miliardy

Michael Bambang Hartono v roku 2018.

Poloha: Indonézia

Priemysel: Tabakový, bankovníctvo

Bratia Michael a Budi Hartono po svojom otcovi zdedili tabakovú spoločnosť Djarum. Majetok si zväčšili investovaním do najväčšej indonézskej banky Bank Central Asia. Michael je aj známym hráčom bridžu. Ich spoločná čistá hodnota majetku je vo výške $25,7 miliardy a svoje peniaze užívajú naplno, napríklad kúpou luxusnej nehnuteľnosti v Jakarte.

3. Rodina Lee – čistá hodnota majetku $26,74 miliardy

Podpredseda spoločnosti Samsung Electronics, Jay Y. Lee, na najvyššom súde v Soule, október 2019.

Poloha: Južná Kórea

Priemysel: Technológia

Už tri generácie rodiny Lee vládnu impériu Samsung. Jay Y. Lee, dedič a najväčší líder v oblasti technológie, bol nedávno obvinený juhokórejskou prokuratúrou z manipulácie cien na burze. Dávnejšie bol už usvedčený z krivej prísahy, sprenevery a úplatkárstva. V čase, keď odvolávaci súd zrušil jeho rozsudok, si už odsedel jeden rok zo svojho 5-ročného trestu. Začiatkom tohto roka sa nechal počuť, že svojim deťom neprenechá manažérske práva na spoločnosť Samsung.

Čistá hodnota jeho majetku, spolu s majetkom jeho otca Lee Kun Hee, je $26,47 miliardy.

2. Rodina Kwok – čistá hodnota majetku $27,93 miliardy

Poloha: Hong Kong

Priemysel: Nehnuteľnosti

Bratia Walter, Raymond a Thomas Kwok zdedili po otcovi v 90. rokoch developérsku spoločnosť Sun Hung Kai Properties.

Najstaršieho brata Waltera z rodinného podniku vylúčili a v roku 2018 zomrel na mŕtvicu. Svoj majetok prenechal svojím synom Jonathanovi a Geoffreymu. Čistá hodnota majetku Geoffreya spolu s tou Raymonda a Thomasa predstavuje sumu čistého majetku rodiny uvedeného vyššie. Raymond a Thomas však boli v roku 2012 obvinení z korupcie. Raymonda napokon oslobodili, no Thomas pobudol vo väzení 5 rokov.

Súvisiace: 9 neuveriteľných faktov, ktoré poukazujú na obrovské bohatstvo muža Ázie

1. Rodina Ambani – čistá hodnota majetku $88,3 miliardy

Poloha: India

Priemysel: Energetika

Mukesh Ambani je šiestym najbohatším človekom na svete. Je predsedom predstavenstva ropnej spoločnosti Reliance Industries, ktorú zdedil po otcovi. Jeho brat Anil kedysi tiež patril k miliardárom, no v súčasnosti sa mu rodina vyhýba a vraj je bez peňazí.

Deti Mukesha Ambani sú do podnikania takisto zapojené. Celá rodina býva v 27 poschodovom mrakodrape v Bombaji a je známa svojím životom v prepychu. Okrem iného napríklad usporiadali svadobnú hostinu so súkromným vystúpením americkej speváčky Beyoncé.

Zdroj: Bloomberg, BI

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.