10 inšpirujúcich faktov o Melinde Gatesovej

Melinda Gatesová a jej manžel Bill Gates.

Svetovo uznávaná filantropka, Melinda Gatesová, začala svoju kariéru v roku 1987 pre spoločnosť Microsoft a odvtedy vybudovala impérium. Skôr ako sa vydala za zakladateľa spoločnosti, Billa Gatesa v roku 1994, pracovala na pozícii projektovej manažérky informačných produktov.

Manželia spolu založili aj Nadáciu Billa a Melindy Gatesových, ktorá má hodnotu viac ako 50 miliárd dolárov a pomohla so vzdelávaním a zdravotnou starostlivosťou vo viac ako 130-tich krajinách sveta. Melinda takisto v roku 2012 darovala 560 miliónov dolárov na zlepšenie ženskej antikoncepcie v chudobných oblastiach.

Melindine jedinečné nápady, spolu s jej nesebeckosťou, sociálnym podnikaním a túžbou napredovať v technológiách na celom svete, inšpirovali mnohých a urobili z nej osobnosť plnú odvahy a ambicióznosti na celom svete.

Tu je 10 inšpirujúcich faktov o Melinde Gatesovej

1) Melinda neplánovala pracovať pre spoločnosť Microsoft

Keď Melinda získala svoj titul MBA (Masters of Business Administration) na Dukeovej univerzite, bola jej ponúknutá práca pre spoločnosť IBM – firma podnikajúca v odbore informačných technológií. Už počas štúdia pre túto spoločnosť pracovala niekoľko letných sezón po sebe, takže sa jej zdalo prirodzené začať kariéru práve tu.

Náborová pracovníčka spoločnosti IBM ju nakoniec od práce v Dallase odhovorila. V rozhovore pre magazín Fortune Melinda prezradila: „Povedala som náborovej pracovníčke, že mám ešte jeden pohovor v mladej spoločnosti Microsoft. Ona mi povedala, že ak som dostala ponuku práve od nich, mala by som ju vziať, pretože šanca na kariérny rast je tam úžasná.“ Po tomto rozhovore Melinda prijala prácu marketingovej manažérky vo firme Microsoft.

Súvisiace: 13 slávnych žien, ktoré zarábajú viac než ich partneri

2) Technológia bola vždy veľkou súčasťou Melindinho života

Ako dcéra inžiniera programu Apollo (pilotovaných kozmických letov) videla nespočetne mnoho štartov rakiet. Podľa denníka Wall Street Journal, bola vždy fascinovaná “momentom zdvihnutia”, tesne predtým, než kozmická loď vzlietla.

To, spolu s počítačom jej rodičov od spoločnosti Apple, vzbudilo jej záujem o technológie.

3) Je spolupredsedníčkou nadácie Billa a Melindy Gatesových

Od jej založenia v roku 2000 je Melinda spolupredsedníčkou Nadácie Billa a Melindy Gatesových, ktorá je najväčšou súkromnou charitatívnou organizáciou na svete. Melinda uviedla, že inšpiráciu na založenie v súčasnosti už 50,7 miliardovej organizácie získala po návšteve Afriky a pozorovaní divokej zvery v roku 1993.

Počas prednášky v TED Talks to Melinda vysvetlila: „Bolo to neuveriteľné… Ale čo sa nás naozaj dotklo, boli ľudia a extrémna chudoba. Začali sme sa pýtať samých seba, či to musí byť takto?“

Od toho momentu Melinda začala s multimiliónovými darmi – najnovšie darovala 180 miliónový grant pre univerzitu Emory na financovanie výskumu detskej úmrtnosti.

4) Melinda má v pláne rozdať celý svoj majetok

Melinda a jej manžel sa rozhodli darovať veľkú časť svojich peňazí na charitu. Táto myšlienka získala popularitu vďaka Melindinej a Billovej kampani z roku 2010 – The Giving Pledge (Dať sľub) – miesto, kde miliardári môžu prisľúbiť, že darujú svoj majetok na dobročinnosť.

Spolu s Gatesovcami, spoluzakladateľ neziskovej organizácie Giving Pledge, Warren Buffett – tretí najbohatší muž sveta, uviedol, že 99% svojho majetku daruje na dobročinné účely.

5) V roku 2016 získala prezidentskú medailu slobody

Melinda a Bill boli v roku 2016 ocenení prezidentom Barackom Obamom prezidentskou medailou slobody za ich charitatívny charakter a oddanosť.

Bývalý prezident uviedol prosperujúcu nadáciu Gatesových ako dôvod na udelenie najvyššej civilnej cti Billovi a Melinde.

6) Melinda založila spoločnosť Pivotal Ventures, aby poháňala budúcnosť Ameriky

Zatiaľ čo pracuje na “uzdravení” celosvetovej nerovnosti, chce takisto posunúť Ameriku, aby bola viac prosperujúcim národom pre všetkých občanov – preto založila spoločnosť Pivotal Ventures.

Spoločnosť, založená v roku 2015, si kladie za cieľ zvýšiť porozumenie problémov, rozšíriť účasť, podporiť spoluprácu a nové prístupy, ktoré podstatne zlepšujú životy ľudí.

Melindina spoločnosť investovala do podnikov, ktoré obhajujú platenú rodičovskú (materskú, otcovskú..) dovolenku, ktoré poskytujú príkladné služby v oblasti duševného zdravia mladistvým a ich cieľom je odstrániť rodové rozdiely v oblasti technológií.

7) Melinda ja na 6. mieste najmocnejších žien podľa zoznamu magazínu Forbes

Zoznam magazínu Forbes Najmocnejších žien sveta uvádza Melindino meno už roky. V roku 2018 sa umiestnila na 6. mieste, hneď po svetových lídroch, ako je Angela Merkelová a Theresa Mayová.

V minulosti magazín Forbes uviedol, že Melinda urobila obrovské pokroky v oblasti zdravia žien po celom svete – pomocou svojej nadácie sa posledných 30 rokov snaží znížiť úmrtnosť matiek v Etiópii.

8) Vytvorila on-line komunitu optimistov pre vytvorenie lepšieho sveta

Melinda nechce, aby diskusie okolo globálnych inovácií u nej skončili. Preto vytvorila on-line platformu Evoke, aby sa ľudia zo všetkých sociálnych vrstiev mohli podieľať na vylepšení sveta.

Melinda sa na stránkach spoločnosti vyjadrila: „Rada o nás premýšľam ako o komunite ľudí s možnosťami – o ľuďoch, ktorí veria, že sa svet môže zlepšiť, ktorí sú oddaní tejto myšlienke a robia čo môžu, aby tomu tak bolo.“

9) Melinda vyvažuje svoj život rodinou a meditáciou

Počas rozhovoru pre The Cut povedala: „ Som ranné vtáča… Rada vstávam ráno okolo 6:30 a prvú hodinu strávim v tichosti. Meditujem, robím strečing, jogu a vždy si prečítam niečo spirituálne.“

Ak akurát nemedituje alebo si neplánuje svoj nabitý program, Melinda využije voľný čas a strávi ho so svojou najmladšou dcérou Pheobe a manželom Billom.

Súvisiace: 17 prekvapivých faktov o Billovi Gatesovi

10) V roku 2019 vydala svoju prvú knihu

Okrem toho, že Melinda je úspešnou zakladateľkou a vzorom, aktuálne je aj publikovaným autorom. V apríli 2019 vydala svoju knihu ´The Moment of Lift: How Empowering Women Changes the World´, ktorá ukazuje, ako posilniť postavenie žien vo svete).

Melinda spája osobné príhody z jej filantropickej kariéry s faktami o najnaliehavejších otázkach sveta. Pre PBS News Hour povedala: „Počas 20 rokov práce v nadácii som sa stretla s rôznymi mužmi a ženami po celom svete a veľa žien sa so mnou delilo o ich životné príbehy. Dúfam, že zdieľaním ich príbehov a trochu o mojej osobnej ceste, oslovím ďalších ľudí, aby sa pripojili a posilnili postavenie žien po celom svete.“

Ak sa chcete dozvedieť viac o Melinde Gatesovej, určite siahnite po jej knihe ´The Moment of Lift´.

Zdroj: MSN, NYTimes, WSJ

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.